Kondilom TedavisiGenel Tanım

Kondilom nedir? Nasıl tedavi edilir?

Kondilom, iki yüzden fazla çeşidi olan, kırk tanesi hem erkeklerde hem de kadınlarda kondiloma aküminata adı verilen genital bölgede siğillere neden olan bir virüs türüdür. Bu hastalığa sahip kişiler hastalıklarının ne olduğunu anlamak için internette kondilom ne demek, kondilom belirtileri nelerdir, kondilom için hangi bölüme gidilmeli gibi konuları araştırıyorlar.

Kondilom nedir?

Kondilom, HPV adı verilen ve hem erkeklerde hem de kadınlarda bulunan bir virüsün neden olduğu bir enfeksiyondur, genital bölgede, bazen tek bir bölgede bazen de birkaç bölgede görülür. Çoğu virüs gibi HPV de vücuda girdiği andan itibaren bir hücreye yerleşir. HPV cinsel yolla bulaşan bir virüstür ve çok sayıda cinsel partneri olan kişilerde yaygındı

Kondilomatanız olup olmadığını nasıl anlarsınız? Kondilomanın belirtileri nelerdir?

Kondilomalar bazen herhangi bir belirtiye neden olmaz, ancak cildin rengini değiştirebilirler. Geniş ve kabarık genital siğiller en sık şeker hastalarında görülür. Kondilomanın belirtisi ağrı ve acı şeklinde değildir. Ancak lezyonlar kaşınabilir. Kadınlarda cinsel ilişki ve doğum sırasında kanama yapabilir, erkeklerde ise nadir de olsa anüs ve üretrada oluşmaları halinde tuvalete çıkmada zorluğa neden olabilirler.

Kondilom vücudumuzda nerelerde görülür?

Kondilomların belirti gösterdiği bölgeler kadınlarda ve erkeklerde farklıdır. Kadınlarda dış genital bölge, vajina, rahim ağzı ve perianal bölgede; erkeklerde ise dış genital bölge ve anüs çevresinde belirtiler ortaya çıkar.

Kondilom tedavisi için hangi doktora başvurulmalıdır?

Genital siğili olan hastalar tedavi için hangi doktora görünmeleri gerektiği konusunda endişe duyarlar. Genital siğillerin tedavisi için proktoloji, genel cerrahi veya dermatoloji bölümlerinden yararlanılabilir. Kondilomun türüne, hastanın tıbbi durumuna ve kondilomun bulunduğu vücut bölgesine bağlı olarak farklı tedaviler kullanılabilir. Ancak genel cerrahi tüm siğil tedavileriyle ilgilenir. Kondilom tedavisi için siğillerin uzmanlar tarafından tedavi edildiği bir hastaneye gitmelisiniz.

Kondilom nasıl tedavi edilir?

Kondilomayı tedavi etmenin birçok yolu vardır. Cerrahi olmayan tedaviler arasında;

Kriyoterapi: Kriyoterapi, sıvı nitrojen gibi çok düşük sıcaklıkta bir madde kullanarak siğilleri dondurma ve yok etme yöntemidir. Bu yöntem genellikle ciltteki lezyonları tedavi etmek için kullanılır ve özellikle siğillerin tedavisinde etkilidir. Kriyoterapi, siğillere sıvı nitrojen uygulanmasını içerir, bu da siğil dokusunun hızla donmasına ve zarar görmesine neden olur.

Elektrokoter: Elektrokoter, genital siğilleri tedavi etmek için sıklıkla kullanılan etkili bir yöntemdir. Bu yöntem, elektrokoter adı verilen özel bir cihaz kullanarak siğilleri yok etmeyi amaçlar. Elektrokoter, bir elektrot (ince bir metal tel) aracılığıyla cilde yüksek frekanslı bir elektrik akımı uygulayarak siğil dokusunu yakar veya buharlaştırır.

Elektrokoter ile kondilom koterizasyonu olarak adlandırılan bu işlem, elektrik akımını siğillere odaklayarak siğillerin hızlı bir şekilde yok edilmesini sağlar. Buna kondilom koterizasyonu denir.

Lazer tedavisi: Lazer tedavisi genital siğillerin tedavisinde etkili bir yöntemdir. Bu yöntemde siğillerin bulunduğu bölgeye yoğun, yüksek enerjili lazer ışınları doğrudan siğil dokusunu hedef alır ve onu yok eder.

Tedavi başlamadan önce, işlem sırasında ağrı veya rahatsızlığı en aza indirmek için hastaya bölgesel anestezi verilebilir. Lazer tedavisi, ameliyat gerektirmeyen minimal invaziv bir prosedür olarak kabul edilir.

Topikal ilaçlar: ilaç tedavisi ise siğillerin yakılması amacı ile kullanılması uygun görülmeyen bir yöntemdir. Siğillerin yakılması amaçlanırsa siğilin bulunduğu dokunun yan dokuları zarar görebilir ve ilaçtan sadece dış dokular etkilendiği için iç siğillere etkili olamadığından siğillerin çoğalma riski vardır.

Kondilom tekrar oluşur mu?

Herhangi bir tedaviden sonra siğillerin geri gelme ihtimali vardır. Nüksü önlemek için hastalar tekrar tedavi olmaya istekli olmalıdır. Amaç hasta için en uygun tedavi yöntemini seçerek siğilleri yok etmektir.

Avrupa Cerrahi

Hızlı Erişim ve Randevu

Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Uzman Doktor Ekibi
7/24 Canlı Danışma
Kolay Randevu

Avrupa Cerrahi

Hızlı Erişim ve Randevu

Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Önemli Linkler
 • Hakkımızda
 • Prokto Team
 • Tedaviler
 • Blog
 • letişim
Adres
 • Levent Klinik

  Levent Mahallesi, Levent Caddesi No:4, 34330 Beşiktaş / İstanbul

 • Kadıköy Adres

  Bağdat Cad. Şimşek Sok. No:2 Kat:4 Caddebostan Kadıköy / İSTANBUL

 • Bakırköy Adres

  Kartaltepe Mah. İncirli Cad. No:26 Bakırköy / İSTANBUL

Çalışma Saatleri
 • Hafta İçi: 09:00 – 18:00
 • C.tesi: 09:00 – 14:00
 • Pazar: Kapalı
© 2023 Telif Hakları Yasir Gözü'ye Aittir