Genital Siğil Bitkisel Tedavisi

Anasayfa Tedaviler Genital Siğil Bitkisel Tedavisi

Genital Siğil Bitkisel Tedavisi

Genital Siğil, HPV virüsünün bulaşması sonucunda genital ve anogenital bölgede oluşan siğillere denir. Birçok kişide görülebilen bu siğillerin bulaşması, siğili olan kişi ile cinsel temas yoluyla gerçekleşmektedir. Siğiller genelde bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde belirti vermeye başlar. Toplum arasında sık görülen bu siğiller, tedavi edilmediği sürece sağlıklı dokuya yayılım göstermesi söz konusu olabilir. Genital siğil için önerilen birkaç bitkisel tedaviyi sizler için derledik.

Kekik Yağı veya Çay Ağacı Yağı

Genital siğile kekik yağı ya da çay ağacı sürmek siğil lezyonlarının azalmasında güçlü doğal antibiyotik olarak işlev görür. Organik kekik yağı veya çay ağacı pamuğa damlatıp siğil olan bölgelere uygulayabilirsiniz. Siğil olan bölgeye 10 gün boyunca uygulayabilirsiniz.

C Vitamini

C vitaminin içindeki Asidik pH’ı özelliği sayesinde genital siğillerin tedavisinde oldukça etkili olabilir. Toz haline gelene kadar C vitaminini ezip içine bir miktar su ekleyerek macun kıvamı olana kadar karıştırın. Karıştırdığınız macunu olduğu gibi siğil bölgesine uygulayın ve daha sonra bandajlayın. Bu bandajı 1 gün boyunca kapalı bir şekilde kalmasına özen gösteriniz. Bu yöntem, siğile neden olan virüsleri de yok edebilir.

Elma sirkesi

Antiviral, antifungal ve antibakteriyel özelliği olan elma sirkesini genital siğil tedavisinde kullanabilirsiniz. Elma sirkesini biraz su ile karıştırıp siğil olan bölgeye pamuk yardımıyla sürebilirsiniz. Sürdüğünüz pamuğu siğil bölgesine koyup bandaj yapabilirsiniz. Bandajı 1-2 saat sonra çıkarabilirsiniz.

Aloe Vera

Aloe vera bitkisi, virüs enfeksiyonlarına karşı ve antibiyotik özelliğine sahip olması genital siğillere iyi gelmektedir. Aloe vera jelini direkt siğile sürüp kurumasını bekleyiniz. Aloe Vera, genital siğil olan bölgede kuruduktan sonra yıkamanıza gerek yoktur. Bu işlemi genital siğiller kuruyana kadar yapabilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsağın mantar enfeksiyonlarında, iltihap kurutucu ve antibakteriyel özellikleri olduğu için siğile neden olan viral enfeksiyonu iyileştirici özelliği vardır. Sarımsak tüketmek savunmayı arttırır, bağışıklık sistemini iyileştirir ve doğal antibiyotik etkisi ile tedaviye yardımcı olur. Birkaç adet sarımsağı ezdikten sonra siğil üzerine bandaj şeklinde tedavi uygulayabilirsiniz.

Soğan

Soğanda bulunan antiseptik ve anti-mikrobiyel özleriyle genital siğilden şikayetçi olanlar için doğal bir tedavi yöntemidir. Soğanı dilimledikten sonra bir dilimini siğil üzerine yerleştirip bandajlayın. Bu bandajı 1 gece beklettikten sonra ertesi gün bu bölgeyi yıkayabilirsiniz.

Evde uygulayabileceğiniz bu bitkisel tedavi yöntemlerini genital siğil lezyonlarını ve semptomlarını azaltabilir. Fakat kontrolsüz kullanıldığında cilt üzerinde tahrişlere yol açabilir ve siğil etrafındaki sağlıklı dokulara zarar verebilir. Çevre doku zarar gördüğünde siğil yayılımı söz konusu olabilir. Bu doğal tedavi yöntemlerini, lezyonlarınızı azaltmak için kullanabilirsiniz fakat kesin bir sonuç için kesinlikle uzman bir doktora muayene olmanız gerekmektedir.

Bilgi Alın