Erkeklerde Genital Siğil Tedavisi

Anasayfa Tedaviler Erkeklerde Genital Siğil Tedavisi

Erkeklerde Genital Siğil Tedavisi

Human Papilloma Virüsü (HPV) enfekte olan bölgede ağrı ve kaşınma gibi belirtilerle kendini gösteren bir hastalıktır. HPV günümüzde hem erkek hem de kadınlarda görülebilmektedir. Erkeklerde en sık rastlanan yaş aralığı 22-30 yaşları arasındadır. Erkeklerde Genital Siğil Tedavisinde uygulanan en sık yöntem ameliyatsız lazerle Genital Siğil tedavisidir. 5-8 dakikada tedavi edilen bu bölge, hastanın günlük hayatını oldukça kolaylaştırmakta. Kronik rahatsızlığı olan kişilerde tedavi olabilir. Kişinin isteğine bağlı olarak klasik cerrahi ameliyat uygulanabilmektedir. Cinsel ilişki yolu ile bulaşma gösteren HPV, tedavi edilmediği sürece genital bölgede ya da makat bölgesinde siğillere neden olabilir. 

 

Genital Siğil Belirtileri;

 

Genital siğil, bulunduğu bölgede iltihap oluşturmaktadır. Ortaya çıktığı bölgedeki deri renk değişimine, hafif yanmaya, kaşıntıya ve kızarıklığa neden olmaktadır. Deri renginde kabarık lezyonlar olarak bazen de karnahabar görünümlü kabartılar şeklinde belirti vermektedir. Genital siğiller bazen çok küçük ve cilt renginde bazıları daha koyu bazıları daha açık renktedir. Genital siğiller, tek tek olabildikleri gibi küme halinde de olabilirler. Boyutu büyük olan karnabahar haline gelmiş genital siğil örnekleri de vardır. 

Bazı vakalarda ise cinsel birliktelik esnasında kanama görülmesine de neden olabilmektedir. Genellikle bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde bu belirtilere rastlanmaktadır. HPV, bazı kişilerde belirti göstermeden de genital siğile yol açabilir.

 

 

Genital Siğil Nasıl Bulaşır?

 

HPV her cinsiyette görülür. Genital siğiller en sık, cinsel yolla ve temasla bulaşır. Genellikle vajinal, oral ve anal ilişki yoluyla bulaşmaktadır. Partnerlerden bulaşma riski yaklaşık yüzde 60’dır. Cinsel hayatı aktif olan bireylerde ömür boyu genital siğil görülme oranı yüzde 50’ye yakındır. Çok nadiren olsa da cinsel ilişki dışında da bulaşabilmektedir. Ortak kullanımı olan banyolar, havuz kenarları, hamam gibi yerlerde de bulaşma görülebilir.

 

ERKEK VÜCUDUNDA GÖRÜLEN GENİTAL SİĞİLLER HANGİ BÖLGELERDE OLUŞUR?

Anüs (makat ) içinde veya etrafında

Kasık

Penis çevresinde

Testis bölgesinde

Skrotum (testis torbası)

Baldırlar

 

HPV BULAŞMASINDAKİ RİSK FAKTÖRLERİ;

  • – Erken yaşta başlayan cinsel ilişki
  • – Cinsel partner fazlalığı
  • – Korunmasız cinsel ilişki yaşamak
  • – Cinsel yol ile bulaşan enfeksiyon
  • – Düşük bağışıklık sistemi
  • – Prezervatifin koruyuculuğu düşük seviyededir

 

Erkeklerde HPV’den Korunmanın Yolları

HPV’den korunmak pek mümkün değildir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların birçoğu hem erkeği hem de kadını koruyabiliyorken, HPV virüsü için prezervatifin koruyuculuğu ne yazık ki düşüktür. Prezervatif kullanılsa bile siğiller, kasık bölgelerinde ve yumurtalıklarda olduğu için karşı tarafa bulaşması yüksek ihtimaldir. Fakat karşı partnerde genital siğil rahatsızlığı varsa kasık bölgesine ve yumurtalıklarına değeceği için erkeğe bulaşmaktadır.

 

Genital siğilden korunmanın yolları?

        12-26 yaş aralığında HPV aşısı olmak en etkili korunma yöntemidir.

        Çok eşlilikten kaçınmak uygun yöntemlerden biridir.

        Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmak koruma sağlayabilir fakat %100 oranında etki sağlayamaz.

        Bu virüsten korunabilmek için kişinin bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekmektedir. Çünkü taşıyıcı olan kişilerde bağışıklık sistemi düştüğü an genital siğiller belirti vermeye başlayacaktır. Bağışıklık sistemi güçlü olan kişilerde bu tedaviye olumlu cevap verme oranı daha yüksektir.

        Daha çok sebze ve meyve ağırlıklı beslenilmesi gerekmektedir.

        Sigara, alkol vb. gibi alışkanlıklardan uzak durulmalı.       

        Günde 2 litre su tüketilmeli. (en az)

 

HPV TÜRLERİ 

HPV türleri kişide bulunan sorunlara göre değerlendirilir. HPV türü hastaya ciddi boyutlarda zarar veren bir tür ise yüksek riskli HPV türü olarak kabul edilir. Alt genital bölgede kanserle ilgisi olup olmamasına göre genital HPV tipleri iki ana grupta değerlendirilmektedir. Kanserle ilişkilendirilmeyen Düşük riskli HPV tipidir. Kanserle ilişkilendirilen ise Yüksek Riskli HPV’lerdir.

 

HPV’nin hastalar üzerindeki belirtileri incelendiğinde kadınların HPV yüzünden kansere yakalanma ihtimali oldukça yüksektir.

 

Yüksek riskli (kansere yol açan) HPV tipleri: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82’dir.

Düşük riskli (kansere yol açmayan) HPV tipleri: 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81’dir. En sık rastlanan HPV türleri ise yüksek riskli kategorisinde yer alan HPV 16 ve HPV 18’dir. 

ERKEKLERDE GENİTAL SİĞİL TEDAVİSİ

Genital siğil tedavisi birden çok yöntemle tedavi edilmektedir. Genital siğiller genel olarak boyut ve şekillerine göre tedavi edilirler. Genital siğil, merkezimizde ameliyatsız lazer teknikleriyle yapılmaktadır.

Genital siğil tedavisinde en önemlisi lazerle siğil lezyonlarının köküne inerek oradaki enfekte olan dokunun tamamen ortadan kaldırılmasıdır. Bu sebeple steril ortamda ve yüksek ışık altında tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavide bu siğillerin en küçüğünün bile atlanmaması ve siğilin köküne kadar inebilmesi için en etkili yöntem lazer tedavi yöntemidir.

 

 

Genital siğil tedavisi olan kişilerin dikkat etmesi gerekenler; 

 

– Kontrollere düzenli olarak gitmek. 

– Genital hijyene dikkat etmek gerekir. 

– Belirli testler (Smear testi, HPV testi) düzenli olarak yaptırılmalıdır. 

– Genital siğil yeniden tekrarladığı zaman vakit kaybetmeden tedavi olmak gerekir. 

– Bağışıklık sistemini güçlendirecek ilaçları önerildiği gibi kullanmak.

– Beslenme düzeninizi dikkat edin.

– Tek eşli cinsel hayata dikkat etmek.

 

En etkili çözüm lazerle ameliyatsız tedavi ile genital siğillerin ortadan kaldırılmasıdır. 

 

Ameliyatsız lazer tedavisinin hastaya sunduğu avantajlar;

 

·       5-8 dakika içerisinde, diş dolgusu yaptırmak gibi yatış gerektirmeden hızlı bir şekilde tedavi olabilirsiniz.

·       Sadece bölgesel uyuşturma için lokal anestezi uygulanmaktadır.

·       Tahlil ve tetkik istenmez.

·       Tedavi esnasında hastanın bilinci yerindedir.

·       Tedavi sırasında neredeyse ağrı yok denecek kadar azdır.

·       Kesi-dikiş olmadığı için sağlıklı doku da zarar görmemektedir.

·       Lazerle tedavide, klasik cerrahi ameliyatlarda uygulandığı gibi anüs içerisine tampon yerleştirilmez. Bu nedenle tedavinin hemen ardından kişi, böylece günlük yaşantısına çok rahat bir şekilde dönüş sağlayabiliyor.

·       Kronik rahatsızlığı olan kişiler, rahatlıkla lazerle ameliyatsız tedavi olabilir. Şeker, tansiyon, kalp rahatsızlığı olan hastalar ilaçlarını düzenli olarak kullanabilir.

·       Ameliyatsız genital siğil tedavisinde aynı gün içinde hem tedavi hem muayene olabilir, tedaviden sonrada sosyal ve iş hayatınıza dönebilirsiniz!

 

 

Genital siğil ile ilgili merak ettiklerinizi 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşarak öğrenebilirsiniz. 

 

Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623

Whatsapp telefon numarası:  +90 505 403 79 59

Bilgi Alın