HPV Virüsü Nedir?


Genel Tanım

HPV nedir? Nasıl bulaşır? Belirtileri nelerdir?

HPV virüsünün neden olduğu ciltteki lezyonlara siğil denir. Siğiller çok yaygın bir durumdur. Hemen her yaştan insanda görülebilen siğiller en yaygın olarak çocuklarda ve gençlerde görülür. Tıbbi olarak verruka olarak bilinen siğiller, HPV virüslerinin neden olduğu bir deri enfeksiyonudur ve cilt üzerinde kendini göstermesi birkaç haftadan bir yıla kadar sürebilir. Siğil konusu çok hassas bir konudur. Günümüzde birçok kadın ve erkek siğil virüsünü taşıyabilmekte ve cinsel yolla bulaştırabilmektedir. Bu nedenle çiftler arasında pek çok soruna neden olabilen siğiller hakkında sizlere doğru bilgileri vermeye çalışacağız.

HPV nedir? Nasıl bulaşır?

HPV, insan papilloma virüsü anlamına gelir. Bu virüsün 100'den fazla türü bulunmaktadır. Sadece insanları etkileyen bir virüs türü olan HPV, bir DNA virüsüdür. Dünyada yaklaşık 290 milyon kişinin HPV virüsü taşıdığı düşünülmektedir.

Virüs cinsel yolla bulaşabilir. Vajinal, anal ve oral yollarla bulaşma olasılığı çok yüksektir. Ayrıca cilt teması yoluyla da yayılabilir. Başka bir deyişle, HPV taşıyan biriyle temas ederseniz, virüsü cildinize alma olasılığınız daha yüksektir. Virüs bir kez bulaştığında vücutta yıllarca hareketsiz kalabilir ve herkeste genital siğillere neden olmaz. Bağışıklık sistemi HPV'yi kontrol altına alarak virüsü etkisiz hale getirebilir.

HPV öpüşme, havlu, çatal bıçak veya tuvalet paylaşımı gibi günlük temaslarla yayılmaz. Ancak cinsel temas yoluyla bulaşmaya dikkat edilmelidir. Bu nedenle cinsel sağlık ve korunma önemli bir konudur ve düzenli sağlık kontrolleri önerilmektedir.

HPV belirtileri nelerdir?

Bir kişi enfekte olduktan sonra uzun süre herhangi bir belirti göstermeyebilir. Bu nedenle kişi belirtileri uzun süre görmeyebilir. Genellikle ayaklarda, ellerde ve parmaklarda bulunurlar. Ancak genital bölgede de siğil belirtilerine rastlayabiliriz. Siğil belirtileri küçük, oval, etli yumrulardır. Cildinizle aynı renkte olabileceği gibi beyaz ya da pembe de olabilirler. Ayrıca kendilerine ait küçük pıhtılaşmış kan damarları vardır. Genellikle 3 ila 4 ay içinde kaybolurlar.

HPV kendiliğinden geçer mi?

Siğiller nasıl geçer? Birçok hastanın aklındaki soru budur. HPV virüsü ile temas veya şüpheli cinsel birliktelik yoluyla enfekte olan ve siğil semptomları olan kişiler, siğili kendi kaynakları ile tedavi etmek için evde siğil tedavisi ve bitkisel siğil tedavisi arayabilirler. Ancak doğru siğil tedavisi için mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Sivil tedavi için en iyi seçenek siğil tedavisi yapan hastanelerden yardım almaktır.

HPV tedavi yöntemleri

Koterizasyon: Siğilleri tedavi etmek için lokal anestezi kullanılır. Anestezi yapılan bölgedeki siğil ve lezyonlar koter adı verilen bir aletle yakılarak tedavi edilir. Bu tedavi yöntemi ile çok hızlı ve net bir sonuç elde edilir. Nasıl kullanılacağı hakkında detaylı bilgi için kondilom koterizasyonu makalemize bakınız.

Lazer teknikleri: Genital siğil tedavisinde en önemli nokta lazer ile siğil lezyonlarının köküne inmek ve enfekte dokuyu tamamen ortadan kaldırmaktır. Bu nedenle tedavi steril bir ortamda ve güçlü ışık altında yapılmalıdır. Bu siğillerin en küçüğünü bile kaçırmamak ve siğilin köküne inebilmek için en etkili tedavi yöntemi lazerle tedavi yöntemidir.

Kriyoterapi: Bu anestezi olmadan yapılan bir tedavidir. Genellikle cilt tedavileri için kullanılır. Siğil ve çevresi dondurulur ve bölgeye giden kan akımı kesilir. 2 ila 4 seans gereklidir. Tedaviden bir hafta sonra ölü doku dökülür. Nasıl kullanılacağı hakkında detaylı bilgi için kriyoterapi ile siğil tedavisi yazımıza bakınız.

Radyofrekans: Son zamanlarda en sık kullanılan siğil tedavi yöntemidir. Düşük frekans ve sıcaklık enerjili radyo dalgaları gönderilerek siğilin yakılması ve sonuç elde edilmesi sağlanır. Nasıl kullanılacağı hakkında detaylı bilgi için radyofrekans ile siğil tedavisi yazımızı okuyun.

Siğil tedavisi için fiyatlar

Siğil tedavisinin fiyatı siğil sayısı, tedavi edilecek alan ve kullanılacak yöntem gibi birçok kritere bağlıdır. Ortalama net bir tedavi fiyatı verilememektedir. Siğil tedavisi fiyatları konusunda yardım almak için ön bir muayene ile siğillerin genel durumu değerlendirilmeli ve tedavi yöntemi hakkında bilgi alınmalıdır. Ameliyatsız Genital Siğil Tedavisi” hakkında detaylı bilgi için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

HPV’den Korunma Yolları

Genital siğilleri önlemek için neler yapılabilir?

 • HPV aşısı yaptırmak en etkili korunma yöntemidir.
 • Çok eşlilikten kaçınmak iyi bir yöntemdir.
 • Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmak koruma sağlayabilir ancak %100 etkili değildir.
 • Bu virüsten korunmak için kişinin bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekir. Çünkü genital siğiller, taşıyıcı olan kişilerin bağışıklık sistemi düştüğü anda belirti göstermeye başlayacaktır. Bağışıklık sistemi güçlü olan kişilerin bu tedaviye olumlu yanıt verme oranı daha yüksektir.
 • Daha fazla meyve ve sebze tüketmek önemlidir.
 • Sigara, alkol vb. alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.
 • Günde en az 2 litre su içilmelidir.

Avrupa Cerrahi

Hızlı Erişim ve Randevu

Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Uzman Doktor Ekibi
7/24 Canlı Danışma
Kolay Randevu

Avrupa Cerrahi

Hızlı Erişim ve Randevu

Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Önemli Linkler
 • Hakkımızda
 • Prokto Team
 • Tedaviler
 • Blog
 • letişim
Adres
 • Levent Klinik

  Levent Mahallesi, Levent Caddesi No:4, 34330 Beşiktaş / İstanbul

 • Kadıköy Adres

  Bağdat Cad. Şimşek Sok. No:2 Kat:4 Caddebostan Kadıköy / İSTANBUL

 • Bakırköy Adres

  Kartaltepe Mah. İncirli Cad. No:26 Bakırköy / İSTANBUL

Çalışma Saatleri
 • Hafta İçi: 09:00 – 18:00
 • C.tesi: 09:00 – 14:00
 • Pazar: Kapalı
© 2023 Telif Hakları Yasir Gözü'ye Aittir