HPV Erkeğe Nasıl Bulaşır

HPV Erkeğe Nasıl Bulaşır

Genital Siğil Erkek 

 
Son yıllarda özellikle de genç bireyler arasında sıklıkla rastlanan partner fazlalığı, korunmasız ilişki  cinsel yol ile  bulaşan hastalıkların önünü açmakta ve hızla bulaşıp yayılmasına sebebiyet vermektedir. 
 
Tabii ki bu durumu sadece genç bireylerde  yaşanan bir problem olarak görmek hata olacaktır orta ve ileri yaştaki kişilerde de görülmektedir.  Cinsel yol ile bulaşan 40'tan fazla hastalık olduğu biliniyor. Gonore (belsoğukluğu), sifilis (frengi), hepatit B, genital bölgede uçuk yaratan herpes, klamidya, HIV, HPV bunlar arasında bulunmaktadır.  Fakat HPV- ve buna bağlı gelişen genital bölge siğilleri son zamanların en yaygın hastalığı konumundadır. Kadınlara özgü sanılan virüs erkeklerde de enfeksiyon, siğil ve kansere neden olmaktadır.  
 
Hpv, cinsel temas yoluyla bulaşan  ve 100'den fazla tipi bulunan viral bir rahatsızlıktır. Yaygın bir virüs olup seksüel anlamda aktif insanların hayatları boyunca en az bir kez karşılaştıkları bir hastalıktır. Genelde HPV tipleri erkeklerde penis ve anal çevre cilt içine alan genital bölge etrafında görülebilir. Virüs bulaşan  bir çok erkekte hiçbir belirti ve sağlık problemi ile karşılaşılmaz. Fakat bazı HPV türleri genital siğillere sebep olabilir. Ayrıca penis, anal, baş ve boyun kanserlerine neden olabilir. HPV tipleri  kendi içerisinde birbirinden farklı özellikleri barındırır, bir kısmı  çok ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. 
 
 Araştırmalara göre Amerika’da seksüel hayatı  aktif olan kişilerin %1 ‘inde hayatın bir döneminde genital siğile rastlanmıştır. Amerika ‘da her yıl, 800 erkek  HPV nedenli penis kanserine yakalanmaktadır. 1000 kişiden fazla erkekte HPV kaynaklı anüs kanseri gözlemlenmiştir.  Birliktelik yaşadığı erkek partnere göre anal kanseri gelişme riski, partneri kadın olan erkeklere göre 17 kat daha fazladır. HIV taşıyan erkek hastalarda genital siğil tedavisi daha zordur. 
 
HPV taşıyıcısı olan erkeklerin çoğunluğunda belirti ve enfeksiyon nedenli belirtiler nadir gözlemlenir. Virüs kaynaklı sağlık problemi yaşayan erkeklerde  ortaya çıkan bulgular;   
HPV taşıyıcısı olan erkeklerin genelinde belirti ve enfeksiyon kaynaklı bulgular nadir gözlemlenir. HPV  kaynaklı sağlık problemleri gözlenen kişilerde bazen olgulara neden olur.  Siğiller penis üzeri, kasık, testis ve anüs üstüne yerleşirler bir veya bir kaç tane olabilir. Genital siğiller kabarık, düz veya karnabahar benzeri karışık şekiller oluşturur. Virüsün bulaştığı bireyde belirtiler temastan  hatfalar ya da aylar sonra ortaya çıkabilir. 

HPV Erkeklere Nasıl Bulaşır?

Human Papilloma Virüsü en sık seksüel ilişki ve teması ile bulaşma sağlar.Aynı zamanda oral ve anal seks ilede bulaşır.  Virüs genellikle belirti vermediği için kişi taşıyıcı olduğunun farkında olmaz ve rutin hayatına devam ederken farkında olmadan  virüsü bulaştırmaya ve yaymaya devam eder. Bulaşma olduktan sonra belirtiler uzun süre sessiz kalıp sonra veya ilişkiden hemen sonrada ortaya çıkabilir.  Bu durum kişiden kişiye farklılık gösterir.  Kişi HPV'nin sebebiyet verdiği siğilleri fark ettiği anda  partner, kendi ve ayrıca toplum sağlığı açısından daha kontrollü yaşamalı hayat düzenini ve ritüellerini hastalığına göre düzenmelidir. Tedavi sürecini hemen başlatmalıdır.  
 
Genital siğil tedavisi çoğunlukla estetik müdahale olarak geçmektedir. Dondurma ve lazer tedavi yöntemleri ile, deri üzerinde oluşmuş olan kondilom virüsleri kısa süreli bir işlem ile o bölgeden alınıp temizlenir. Doktorların en sık kullanıp tercih ettiği yöntemlerin başında gelmektedir. Diğer cerrahi müdahaleler, hastanın hem normal yaşantısını, hem de sosyal yaşantısını tamamı ile etkileyeceği için tercih edilmemektedir.
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623