HPV 16

HPV 16

HPV 16 ve Boğaz Kanserinde Artış

Yıllarca, ağır tütün ve alkol kullanımı, dilin tabanı ve bademcikler dahil olmak üzere, boğaz çevresinde görülen boğaz kanserinin temel belirtisi sayıldı. Fakat son yıllarda boğaz kanserinin nedenleri arasında HPV 16 virüsü de gösterilmektedir. Ağız ve yutak bölgesi kanserinin başlıca sebeplerinden biri görüldüğünden bu yana ise özellikle HPV 16 ve 18 virüsleri üzerinde yoğunlaşılmıştır. HPV yüzünden ağız ve yutak çevresinde görülen kanserin %70’i HPV 16 virüsü yüzündendir.  Bu tarz kanserler erkeklerde daha çok görülmektedir. Human Papilloma virüsü yanı kısaltılmış haliyle HPV özellikle son yıllarda oldukça yaygınlaşmış bir virüs türüdür. Birçok türü bulunan hpv'nin her türü numaralandırılmıştır.
 
Bu tipler arasında ise en korkulanı ve yaygın olanı HPV 16 ve HPV 18'dir. HPV 16 ve Hpv 18 virüslerinden korkulmasının sebebi yüksek risk hpv virüsü grubunda yer almasıdır. Özellikle kadınlarda vulva, serviks ve vajina kanserlerine erkeklerde ise penis kanserine yol açmaktadır. HPV cinsel yolla veya halka açık alanların kullanımı sonucu erkekte penis üzerine, kadında ise dış cinsel organlara ve rahim ağzına yerleşen bir virüs çeşididir. Diğer virüsler gibi vücuda girdiğinde hücreler içinde yerleşir ve zaman zaman nüksederek kendini gösterir.  Yüksek risk grubunda bulunan hpv virüsleri DNA’nın yapısına zarar verme potansiyeli olan bir gruptur. Eğer HPV virüsü dna yapısını bozmaya başladıysa ve hücre bölünmesi kontrolden çıkmışsa kanser riski çok fazladır. Özellikle yüksek riskli HPV türlerinin kansere yol açtığı gözlemlenmiştir. Ve bunlardan en kritik olanları HPV 16 ve 18’dir.
 

HPV Bulguları 

 
 
HPV belirtileri bünyede açık bir şekilde görülmeyebilir. HPV'nin en temel belirtisi genital siğildir. Genital siğil belirtileri genital bölgede siğil şeklinde görülür. Karnabahar görünümdedir. Zararsız ve ağrısızdır. 
 
Yaklaşık 150'den fazla türü olan HPV'nin 40'a kadar yakını genital bölgeye ve ağız ve boğazdaki mukoza zarlarına bulaşırlar, yalnız 40'a yakın HPV virüsü içerisinde sadece bazısı kansere yol açmaktadır. HPV virüsü vücuda bulaştığı zaman özellikle bağışıklığı yüksek kişilerde belirtileri görülmeyebilir. HPV enfeksiyonları bünyede her zaman kalmaz bazen dökülürler. Yüksek riskli HPV türleri 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82’dir. Düşük riskli HPV türleri ise 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81’dir. 
HPV bünyesinde durmaya  devam eden kişilerde yüksek riskli HPV tipinin kansere dönüşmesi yılları alabilir. Özellikle erkenden önlem alabilmek adına Pap testleri yapılmaktadır. Amerika nüfusunun %90'ında HPV olduğu düşünülmektedir.
 
Özellikle 15-24 yaş arası gençlerde görülen HPV virüsü cinsel yoldan bulaşmaktadır. Bu yüzden aktif cinsel hayatı olan çoğu kişide bu hastalık görülebilmektedir. Test taramasında HPV tiplerinden 16 veya 18 virüslerinin pozitif çıkması rahim ağzı kanseri olacağınız anlamına gelmez ancak PAP testinde bulunan herhangi bir displazi kanser olma riski taşıdığınız anlamına gelir. Test sonuçlarına dayanarak, doktorunuz hastalığınızı tedavi etmek için bir plan geliştirebilir, kanseri dışlamak için daha fazla test yapabilir veya ek değişiklikler aramak için daha sık takip ziyaretleri önerebilir.
 
 
HPV yüzünden en çok yaşanan kanser tipi rahim ağzı kanseridir. Ama vulva, vajen, penis kanserlerine de yol açabilmektedir. HPV erkekte nadir de olsa penis cildi üzerinde kansere yol açabilir. HPV virüsleri genelde tensel temas yoluyla bulaşırlar. Bu yüzden de cinsel ilişki yaşadığınız partneriniz konusunda dikkatli olmalısınız. Cinsel ilişki sırasında korunmayı ve dikkatli olmayı unutmayınız.
HPV virüsünün yol açtığı genital siğiller ise rahim ağzı içerisinde ilerlerse rahim ağzı kanserine yol açmaktadır. Genital siğil tedavisinde ameliyatsız lazer yöntemiyle hasta yalnızca 5-10 dakika içerisinde iyileşebilmektedir. Genital siğil tedavisi uygulanan hastalar tedavi oldukları aynı gün işlerine ya da evlerine rahatlıkla dönebilirler. Rahat bir tedavi metodu olduğu için hastalarda ameliyat stresi ve korkusu meydana gelmez. Bahsi geçen tedavi yönteminde hissedilen ağrı minimal düzeydedir. Genital siğiller kansere dönüşmeden önlemi alınız. 
 
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623