Genital Siğil Nedir?

Genital Siğil Nedir?

 
Genital siğil, Human Papillomanın Virüsüün (HPV) neden olduğu genellikle cinsel yollaya bulaşan bir enfeksiyondur. Genital siğil rahatsızlığı kişilerde psikolojik ve kozmetik sorunlara neden olabilmektedir.  Hızlı üreyen ve yayılan bir enfeksiyon türü olduğu için tedavi süreci kontrollü ve düzenli bir şekilde yapılmalıdır. 
 
Human Papilloma virüsü çoğunlukla cinsel geçişli viral bir enfeksiyondur.  Sıklıkla geçmiş zamanda enfekte olmuş partnerle yaşanan korunmasız ilişki sonrasında ortaya çıkar. Genital siğiller yüksek oranda aktif cinsel yaşlar olan 18-25 arasında gözlenir. Human papilloma virüsü genital bölgede  lezyonlara neden olabileceği bu alan dışındaki yerleşimlerde de infeksiyonalara yol açabilmektedir. Daha çok ellere yerleşen "verruca  vulgaris" ayak tabanlarına yerleşen "verruca plantaris" genital bölge dışına yerleşen HPV infeksiyonun diğer örneklerini oluşturur. Geniatl bölge dışında yerleşme eğilimi gösteren HPV tipleri " dermotropik" (cilt yönelimli) karakterde" virüsler olarak nitelendirilmektedir. Genital bölgede infeksiyon oluşturan tipler ise " mukozotropik özellik" gösterirler.

 Kondilom (Condyloma) nedir?

HPV enfeksiyonu ile ortaya çıkan siğillerin görünümü kümeli şekilde ve karanbarımsı yapıdadır. Toplu halde(kümeli) genital siğiller "Condylom (kondilom)" veya "Condyloma accumulata"olarak da adlandırılır.
Kondilomlar kadınlarda en sıklıkla vulva (dış genital), anus (makat çevresi), vajen ve serviks (rahim ağzı) bölgelerinde görülür. Erkeklerde ise kondilomlar penis, anus ve kasık bölgesindedir.

Yüksek Riskli ( Kanserojen) HPV Tipleri Nelerdir ?

 Rahim ağzı kanser ve kanser öncüsü durumların %70'inden  HPV16 ve 18 sorumludur. Bu iki tipten başka Tip 31, 33, 35, 39, 42 ve 51 de ağır servikal CIN lezyonları (kanser öncüsü durumlar) ve servikal invaziv kanserlerde sık olarak görülmektedir.
 

Genital Siğil Nasıl Bulaşıyor ?

 
HPV infeksiyonun vücuda girişi genellikle sürtünmeye bağlı travmatize olmuş deri aracılığı ile gerçekleşir. Prezervatif kullaımı geçişi bir miktar azaltsa da HPV ve siğilin bulaşmasını engellemede tamamen koruyucu değildirç
 

HPV bulaştıktan sonra ne zaman genital siğil ortaya çıkar ?

 
Cinsel ilişki ile karşı tarafa geçen HPV belli bir süe latent (gizli) enfeksiyon olarak saklı kalacaktır. Latent, subklinik aşamalardan sonra klinik infeksiyon gelişecek yani sğil ortaya çıkacaktır.  Kişide enfeksiyonun gizli kalma süresi bir kaç hafta ile yıllar arasında değişebilir. HPV alan bir kişi haftalar veya yıllar sonra genital siğil sorunu ile karşı karşıya kalabilir.
Genital Siğil Tedavisi; çok hızlı yayıldıkları için kişi belirtileri fark ettiği anda geciktirmeden  muayene olarak tedaviye başlamalıdır.  
 
 
 
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623