Erkeklerde HPV Etkileri

Erkeklerde HPV Etkileri

Erkeklerde HPV Etkileri

 
Gelişen teknoloji ve ulaşım imkanları sayesinde artan mobilizasyon dünyanın bir ucundan bir insanla iletişim kurmamızı hızlandırmış bulunmaktadır. Bu durum kültürarası iletişimi arttırmasının yanısıra bir hastalığın yayılma hızını da arttırmıştır. Bulaşıcı bir hastalığa yakalanan kişinin artık hastalığını kendisinden kilometrelerce uzakta bir kişiye ulaştırması oldukça kolaylaşmıştır. HPV virüsü de tensel temasla ve cinsel yolla bulaşabilen bir virüs türüdür. Son zamanlarda aktif cinsel hayat yaşayan çoğu kişide bu hastalık görülebilmektedir. Çok eşlilik, korunmadan cinsel ilişki kurmak bu virüsün hızla yayılmasına sebep olmuştur. 
 
Human papilloma adı ile anılan HPV yani cinsel yolla veya umumi alanların (wc, hamam, sauna, vb.) kullanımı sonucu erkekte penis üzerine, kadında ise dış cinsel organlara ve rahim ağzına yerleşen bir virüs çeşididir. Diğer virüsler gibi vücuda girdiğinde hücreler içinde yerleşir ve zaman zaman nüksederek kendini gösterir. HPV virüsü tensel temas yoluyla da bulaşabilir. Özellikle wc, hamam, havuz, sauna gibi umumi kullanım alanlarında vakit geçiren kişilerin de dikkatli olması gerekmektedir. Erkeklerde genelde penisin üzerine yerleşir, kadınlarda ise dış cinsel organın çevresinde görülmektedir. Özellikle genital bölgede görülmesine rağmen bazı tipleri anal bölge ve ağız içinde görülebilmektedir. 
 

Kuluçka Dönemi

 
Condyloma accuminata adı ile anılan genital siğil, HPV virüsünün bir tür yan etkisidir. HPV virüsü 1 ile 6 ay arasında değişen kuluçka döneminden sonra genital bölgede sivilce benzeri kabarıklık veya et beni şeklinde oluşumlarla kendini göstermeye başlar. Zaman içinde karnabahar görünümüne sahip olurlar. Oldukça saldırgan ve yayılımcı tablo izleyen türleri de bulunmaktadır. İhmal edildiği zaman hızla çoğalarak bütün genital bölgeyi kaplayabilir ya da bir arada toplanarak kitleler oluşturabilir. Erkeklerde hpv virüsünün genital siğile dönüşme olasılığı kadınlara göre daha azdır. Görünüm itibariyle grimsi küçük sivilceler gibidir.  Ağrısız oldukları için fark edilmesi zaman alabilir. Bu kabarcıklar tedavi edilmediği takdirde kalıcı olma riski taşır. Eğer erkekte hpv virüsü genital siğil olarak belirti vermişse uzman doktorun teşhis koyması kolaydır. Belirti veren siğillerle birlikte muayene sırasında gözle bakıldığında hekim tanısını hemen koyar. Fakat cilt üzerinde hiçbir belirtisi olamayan vakalarda ise testler ve büyüteç altında gerçekleşen inceleme sonunda bir teşhis konulmaktadır. Şüpheli bir tanı olduğunda biyopsi gerekir.
 
Renk değişimi olmayan tipik olan lezyonlarda biyopsi alınmayabilir. İleri yaşlardaki erkeklerde bazen biyopsi gerekmektedir. Penis kanserine yol açmaması adına biyopsi şart olabilir. Erkekler HPV virüsüne yakalandıkları zaman onlara bu virüs zarar vermeyebilir. Ama beraber oldukları kadın partnerlerine zarar vermesi açısından aktif cinsel hayatları varsa düzenli test olmaları gerekmektedir. Erkeklerde genital bölge siğilleri yaklaşık 2- 11 mm çapında olmaktadır. HPV virüsü belirtileri aynı zamanda bünyeye, yaşa ve bağışıklık sistemine göre de değişiklik göstermektedir. Hep virüsünün en temel belirtilerinden yani yan etkilerinden biri de genital siğildir. Genital siğil daha çok kadınlarda görülse de erkeklerde de görülme ihtimali vardır. Bağışıklığı güçlü olan kişilerde, belirtiler ve kondilomlar ortaya çıkmayabilir. Bağışıklık sistemi güçlü olması da çok önemlidir. Erkeklerde çok nadir belirtiler çıkar. Bu nedenle erkekler genelde taşıyıcı rolündedirler. Bu yüzden herhangi bir test yaptırmadan HPV virüsünü kaptıklarını anlamayabilirler. Bünyesinde herhangi bir belirti ile karşılaşmayan erkek birey virüsü başkalarına bulaştırır. Bu yüzden kadın bireyler birlikte oldukları kişiler konusunda dikkatli olmalıdır. HPV erkekte nadir de olsa penis cildi üzerinde kansere yol açabilir. Aktif cinsel hayatı olan erkekler, partnerlerine virüsü bulaştırmamak adına rutin kontrollerini olmalı ve HPV kapıp kapmadıklarını kontrol ettirmelidirler. 
 
 
Erkeklerde hpv virüsü tetkiklerinin yapılması özellikle cinsel partlerini mağdur etmemek adına düzenli olarak yapılmalıdır. HPV virüsü bir kere bulaştığı zaman maalesef bünyeden kolay kolay atılmayacaktır. En azından bu virüsün kendisinde olup olmadığını anlayan erkek birey cisnel ilişkileri esnasında korunacak ve bu virüsü partnerine bulaştırmayacaktır. Bu sayede kadın partnerde virüsün yan etkisi olan genital siğil oluşmayacaktır. Aynı zamanda sünnet olmayan, bağışıklık sistemi düşük ve erkeklerde ilişkiye giren erkeklerde virüsün daha farklı problemlere yol açtığı görülmüştür. Bu virüsün gerekli önlemleri alınmassa birçok kansere de zemin hazırladığı bilinmektedir. Eğer ki partnerinizden bulaşan virüs sizde genital siğil olarak etki göstermişse kesinlikle uzman bir doktora görününüz. Genital siğil hastalığı için birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Özellikle cerrahi müdahale gerektiren durumlar hastayo korkutmaktadır. Eğer ciddi bir cerrahi müdahaleye gerek kalmadan tedavi olmak istiyorsanız genital siğil tedavisini araştırınız. 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623