Kadınlarda Genital Siğil

HPV (Human Papilloma) genital bölge ve çevresinde görülen, cinsel yol veya temas halinde bulaşan bir virüs türüdür. Vücuda bulaştıktan yaklaşık 2 ile 3 ay içerisinde, genital siğil oluşumuna neden olmaktadır. Genellikle genital bölgede siğil, vücudun farklı bölgelerinde de lezyonlar oluştura bilmektedir.

KADINLARDA GENİTAL SİĞİL

Kadınlarda rahim ağzı kanserinin temel nedenlerinden biri olan cinsel birliktelik ve temas ile bulaşan HPV virüsleridir. Rahim ağzı kanseri HPV’nin sebep olduğu anormal hücrelerin yaygınlaşması ile oluşmaktadır. Anormal hücrelerin kansere dönüşme süreci uzun yıllar almaktadır. HPV oldukça yaygın, bulaşıcı çoğu zaman hiçbir belirti vermeyen, cinsel yol ile geçen bir virüstür. Herhangi bir oluşum göstermediği için yayılması çok kolay olan HPV’nin 100’den fazla türü vardır ve hepsi kanserojen değildir. Her 10 kadından 8’i bu virüs ile 50 yaşında karşılaşmaktadır. Virüsün bulaştığı kişinin bağışıklık sistemi güçlü ise virüsü yok eder. Fakat bazı kanserojen HPV virüsleri rahim ağzında anormal hücreler oluşmasına sebep olarak yıllar sonra rahim ağzı kanseri meydana getirebilirler. Başka bir HPV tipi ise genital bölgede siğillere neden olabilmektedir.

HPV sonucu genital bölgesinde siğiller oluşan kadınlarda ciddi bir psikolojik yıkım yaşanmaktadır. Hastalığın bulaşıcı olması, tedaviden sonra tekrar etmesi, zaman alıcı bir süreç olması problemler yaratabilmektedir.

HPV % 90 cinsel yolla, % 10 ise el ile temas, tuvalet ve kişisel hijyen malzemeleri ile bulaşabilmektedir ayrıca çok eşliliğin olması da risk oluşturmaktadır. HPV cinsel birliktelik dışında doğum anında bebeğe geçebilir, virüs taşıyan anne adaylarında doğum zorunlu olarak sezaryen ile gerçekleştirilebilir.

Virüsün iki ay ya da 10 yıl önce vücuda girme olasılığı bulunmaktadır. Bir kez cinsel ilişkide bulunmak bile kansere yakalanma ihtimali doğurur. Yıllar önce yaşanan bir ilişkiden kapılan virüs; karşımıza 10 yıl sonra rahim ağzı kanseri olarak çıkabilir. Virüs vücuda bulaştıktan sonra çoğu zaman uzun bir süre hiçbir belirti vermemektedir. Bu sebeb ile düzenli olarak jinekolojik muayene ve smear testi yaptırılmalıdır. Pap smear HPV’nin hücrelere yaptığı erken hasarın fark edilmesini ve hastanın kontrol altında tutulmasını sağlamaktadır. Ayrıca PRC tekniği ile kanserojen olan HPV tiplerinin tespit edilmesi mümkündür. 45 yaşına kadar tüm kadın ve erkekler bu aşıyı yaptırmalıdır. Virüse karşı aşı yapılması rahim ağzı kanserinden korunmada en önemli yollardan biridir. Aşının cinsel ilişki yaşanmadan önce tüm genç kız ve eğer mümkünse 45 yaşa kadar tüm kadınlara ve erkeklere yapılması gerekmektedir.

Genital siğil belirtilerini fark ettiğiniz an konusunda uzman bir proktoloji doktorunu ziyaret etmelisiniz. HPV virüsü özellikle kişinin mahrem bölgesinde olması ve toplumsal tabular yüzünden tedavisi ertelenen bir rahatsızlıktır. Kişi genital siğil belirtileri ile karşılaştığı anda uzman bir doktora görünmelidir. Proktoloji alanında uzman bir doktorla birlikte doğru tedavi yöntemine karar verilir. Ameliyattan korkan ve çeşitli durumu yüzünden ameliyat şartlarında tedavi olamayan kişiler için ameliyatsız da tedavi yöntemleri mevcuttur. Genital siğil tedavisinde lazerle tedavi yöntemi ile kişi anında gündelik yaşantısına dönebilir herhangi bir ağrı sızı hissetmez.

     

    Biz Sizi Arayalım

    Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.