HPV Virüsü Vücuttan Nasıl Atılır?

HPV tiplerinin çoğu belirti vermeden de vücutta yaşayabilir. HPV bulaşan bireylerde virüsün artık hiç atılamayacağı ve kronikleşeceği düşünülmekteydi. Düşünülenin aksine HPV tiplerinin %60-70 ‘i 1 yıl içerisinde, %90’ı 2 yıl içerisinde bağışıklık (immün) sistemi tarafından vücuttan atılmaktadır. HPV’nin vücuttan atılması için bağışıklık sisteminin güçlü olması çok önemlidir. Virüsün vücuttan atılmasının en büyük engeli bağışıklık sisteminin düşük olmasıdır. Bölgesel bağışıklık mekanizmaları ile virüs vücuttan atılır. Bu virüs vücuttan atılamadığı zaman yıllar sonra kanser öncüsü lezyonlara neden olabilmektedir.

HPV tedavisinde, genital bölge ve çevresinde genital siğil (kondilom) var ise bölgeden temizlenmesi ve daha fazla yayılmaması için tedavi uygulanması gerekir. HPV’nin vücuttan atılma süresi ile ilgili müdahale yapılamasa da bazı etkenler sayesinde virüsün vücuttan atılma süresi hızlandırılabilir. Bu virüsü vücuttan atabilmenin en önemli adımı, HPV taşıyıcısı olan kişi ile cinsel ilişkiye girerken kesinlikle kondom kullanmaktır. Aynı zamanda genital bölge ve çevresinde ortaya çıkan siğil lezyonları kesinlikle tedavi edilmesi gerekir.

HPV’nin vücuttan daha hızlı atabilmek için genital bölgede ki tüylerin jilet, ağda ya da tüy dökücü kremler ile o bölgenin tamamen temizlenmemesi gerekir. Genital bölgedeki tüylerin temizlenmesi, virüsün vücuttan atılmasını engelleyebileceği gibi sürekli tekrar etmesine de neden olabilmektedir. Virüsün vücuttan atılmasını etkileyen bir diğer önemli faktör ise ko-faktörlerdir. Bağışıklık sistemini düşüren ilaç, sigara gibi maddeler vücuttan atılma süresinde rol oynayan ko-faktörler arasında yer alır. Bu süreçte virüsün vücuttan atılması süresi virüs taşıyıcısı olan bireyin ek bir hastalığının olup olmadığı da önemli bir rol oynar.

 

HPV’nin vücuttan atılmasını geciktiren bazı hastalıklar;

Kronik böbrek rahatsızlığı

Sistemik lupus (kelebek) hastalığı

Ülseratif kolit (kalın bağırsak) hastalığı

Böbrek ve karaciğer nakli

Organ transplantasyonu

 

HPV’yi Vücuttan Atmak için Nasıl Beslenilmeli?

HPV’yi vücuttan atmak için beslenme ve diyet önerileri bulunsa da virüsün vücuttan atılması, beslenme ile doğrudan bir bağlantısının olmadığı bilinmektedir. Human Papilloma Virüsünün neden olduğu genital siğiller, bağışıklık sisteminin düşmesi ile tekrarlayabildiğinden dolayı genellikle hastalara bağışıklık sistemi için güçlendirici takviyeler verilebilir. Fakat burada yine ayrıca bir beslenme düzenine ya da diyete gerek yoktur.

HPV’nin vücuttan atılmasını hızlandırmak için beslenme ve diyet programlarından daha çok en dikkat edilmesi gereken şey sigaradır. Yapılan araştırmalarında sigara kullananların bu virüsü vücuttan atma süresinin çok daha uzun olduğu görülmüştür. Bu sebeple HPV tanısı konan hastaların, virüsün vücuttan atılmasını hızlandırabilmek için yapabileceği en önemli şey sigaradan uzak durmaktır. Hastalar, doktorun önerdiği takviyeler ile birlikte bağışıklık sistemini koruyabilecekleri vitamin takviyeleri kullanabilirler. Şuna dikkat edilmelidir ki kullanılacak takviyelerin doktor tarafından önerilmesi ve onaylanması oldukça önemlidir.

     

    Biz Sizi Arayalım

    Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.