HPV Virüsü Tedavisi

HPV yani tıp dilinde human papilloma virüsü daha çok genital bölge ve çevresinde görülen, cinsel yol veya temas halinde bulaşan bir virüs türüdür. ABD’nin açıklamış olduğu rakamlara göre, cinsel açıdan aktif kadınların %75’inde genital siğil görülmektedir. Ülkemizde de bu oran gün geçtikçe artmaktadır.

HPV virüsünün 150’den fazla tanımlanmış tipi vardır. Bu HPV tiplerinden yaklaşık 40 tanesi genital siğile neden olmaktadır. Human Papilloma Virüsü (HPV) kadında hazneye dış cinsel organlara ve rahim ağzına, erkekte ise penis üzerine yerleşir. Hpv’ de diğer virüs türleri gibi vücuda girdiğinde hücreler içine yerleşir ara ara alevlenmelere sebep olarak tekrarlayabilen genital siğil veya kondilom adı verilen lezyonlara yol açar.

HPV belirtisinde en önemli sonuç genital siğillerdir. Hpv virüsü vücuda bulaştıktan yaklaşık 2-3 ay içerisinde genital siğil oluşumuna neden olmaktadır. Genital bölgede siğil vücudun farklı bölgelerinde de lezyonlar oluşturabilmektedir. HPV’nin neden olduğu siğiller bazen belirti vermese de hastalar bu durumu et beni ile karıştırabilirler. HPV virüs sadece genital siğillere neden olmaz. 100’den fazla değişik alt grubu vardır ve bu gruplardan bazıları rahim ağzı kanserine yol açmaktadır.

Her HPV tipi kondilom ya da kansere sebebiyet vermez. Bağışıklık sistemi kuvvetli bireylerin vücuduna yerleşen virüs herhangi bir belirti vermeden yok olabilir. Bu durum savunma sisteminin ne kadar güçlü olduğu ile alakalıdır. Birey yıllarca hiçbir yakınmada bulunmadan bu virüs ile yaşayabilir tabii ki bu durum hastalığı yaymasına engel değildir ve ilişki yaşadığı kişilere hastalığı bulaştırabilir. Genital siğil oluşumuna sebep olan HPV hiç belirti vermeden uzun süre vücudunuzda barınabilir ve virüs bulunan kişilere taşıyıcı adı verilir, kuluçka süresi belirsizdir. Virüs ile temastan aylar ya da yıllar sonra bulgular ortaya çıkabilir. Hastalığı taşıyan kişilerin büyük bir kısmında 1-6 ay içinde belirti verir.

Genital siğil cinsel yolla bulaşan hastalılar arasında en sık görülenidir. Cinsel alanı enfekte eden virüs temas ile hızlıca yayılır. Bulaşma genital HPV hastalığı taşıyan bir birey ile yaşanan her türlü cinsel ilişki ile gerçekleşir. Virüs ilişki anında ciltte ortaya çıkan mikroskopik yırtıklar ve sıyrıklar yolu ile ciltten cilde temas ile bulaşır. Kondilom ortaya çıkan bireylerin büyük bir kısmının partnerinde de virüs varlığı saptanmıştır. Cinsel yönden aktif olan herkeste görülebilir. Dış cinsel organlarda bulunan siğillere tanı görünüme bakarak konulur. Rahim ağzı kanserlerinin tanısı, rahim ağzından alınan sürüntü örneğinin, patolojik olarak incelenmesi sonucunda konulur.

HPV TEDAVİSİ

HPV veya Human Papilloma virüsü, deri ve mukoza yüzeylerdeki bazal epitelyal tabaka hücrelerini enfekte eden bir DNA virüsü olup 100’den fazla tipi vardır. HPV; rahim ağzı, penis, vulva, vajina, anüs ve ağız-boğaz gibi, bu bölgelerde kansere neden olabilmektedir. Kişi genital siğilleri fark ettiği anda tedavi sürecini anında başlatmalıdır, doğru takip ve tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Genital siğillerin tedavisinde farklı yöntemler kullanılmaktadır.

Tedavi yöntemi olarak yaşanılan zaman içinde hastalığı taşıyan bireylerin çok fazla tercih ettiği ameliyatsız yöntemler sayesinde kısa bir zaman dilimi içerisinde inatçı ve hızlı yayılan bu sorundan kurtulmak mümkün. Tabii ki önemli olan doğru, kaliteli, çözümü kalıcı tedavi yöntemini uygulamaktır. Ameliyatsız tedavi yöntemi olan lazerin başarı oranı klasik cerrahi operasyonlara göre çok daha yüksektir. Genital siğil tedavisi sırasında en küçük lezyonların bile gözden kaçmaması gerekir çünkü lezyonlar saldırgan ve yayılmacı özelliklere sahiptir bu neden ile hepsinin tek tek yakılması gerekmektedir. Sonuç olarak daha öncede belirttiğimiz gibi doğru, kalıcı ve kaliteli bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Proktoloji alanında uzman bir doktorla birlikte doğru tedavi yöntemine karar verilir. Ameliyattan korkan ve çeşitli durumu yüzünden ameliyat şartlarında tedavi olamayan kişiler için ameliyatsız da tedavi yöntemleri mevcuttur. Genital siğil tedavisinde lazerle tedavi yöntemi ile kişi anında gündelik yaşantısına dönebilir herhangi bir ağrı sızı hissetmez. Ev konforunda uzman doktorlarla tedavi olan kişi ameliyat durumlarında yaşanabilecek bütün riskleri yok etmiş olur.

     

    Biz Sizi Arayalım

    Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.