HPV Virüsü Nasıl Bulaşır?

HPV erkek ve kadınları etkileyen yayılmacı özellik taşıyan bulaşıcı bir hastalıktır. Yüzden fazla türü bulunmaktadır. Çoğunluğu zararsızdır, hiçbir belirtiye neden olmadan kendiliğinden yok olurlar. Belirli HPV tipleri el ve ayakta yaygın siğillere neden olmaktadır. Bazı HPV tipleri rahim ağzı (serviks) kanseri, baş-boyun kanserleri ayrıca kadın ve erkekte genital siğillere yol açabilir. Genital temas içeren herhangi bir cinsel aktivite HPV’ ye kapılma olasılığı doğurmaktadır.

HPV enfeksiyonu taşıyan bir kadının rahim ağzı kanserine yakalanma riski yaklaşık olarak 200 kat artmaktadır. HPV’nin 100’den fazla tipi vardır ve vücudun farklı bölgelerinde genital siğil (kondilom), hücre çoğalması ve kansere neden olabilmektedir. Virüs vücuda geçtikten sonra 2-3 ay içinde siğil oluşumuna yol açar. Kondilomlar en sık genital bölgede görülür fakat vücudun farklı yerinde de çıkabilir. HPV 10-15 yıl gibi bir zaman diliminde kansere sebep olmaktadır. Virüs erkeklerde penis, skrotum ve anorektal kanserlerin nedenleri arasındadır.

HPV NASIL BULAŞIR?

Human Papilloma Virüs (HPV) ciltten cilde temas ile bulaşmaktadır. Virüs taşıyan kişi ile yapılan vajinal, anal ve oral seks sonucu bulaşma gerçekleşir. Enfekte olan kişinin penis, skrotum (erkek yumurtalık torbası), vajina veya dış genital bölgesi ile temas sonucu bulaş olmaktadır. Taşıyıcının cinsel birliktelik anında prezervatif kullanmasıda bulaşmayı her zaman önlemez çünkü virüs prezervatif ile kaplı olmayan genital alandan da bulaşabilir.

Son yıllarda virüsün aşırı derecede yaygınlaşması sonucu, erkekler ve kadınlar yaşamlarının bir noktasında mutlaka bu problem ile karşı karşıya kalıyorlar. HPV bulaşmış bir kişi, hiçbir semptom yaşamasada taşıyıcı olduğu için virüsü bulaştırabilir. Kişi enfekte olduktan yıllar sonra belirtiler ortaya çıkmaktadır.

HPV temas yolu ilede bulaşan bir virüstür sadece cinsel birliktelik ile bulaşma olmaz. Umumi tuvaletler, hamam ve saunalar da virüsün bulaşabileceği yerlerdir. Ayrıca ortak kullanılan iç çamaşırları ve havlulardan kapılabilir.

ERKEKLERDE HPV ENFEKSİYONU BELİRTİLERİ

HPV enfeksiyonu çoğunlukla bir belirti vermez, bazı virüs tipleri genital siğillere neden olur. Genital siğiller; büyük ya da küçük, düz veya kabarık kenarları tırtıklı karnabahar gibi görünebilir. Fazlalık barındırmayan sıklıkta belirli tipte HPV enfeksiyonlarının, erkeklerde penis veya anüs kanserine yol açabilmektedir. HPV enfeksiyonu aynı zamanda dilin tabanı, bademciklerin dahil olduğu boğaz kanserinede sebep olabilmektedir. Tipik cilt siğilleri, HPV enfeksiyonun diğer belirtileridir, ancak cilt siğillerine neden olan HPV tipleri, kansere veya genital siğillere sebep olanlarla aynı değildir.

KADINLARDA HPV ENFEKSİYONU BELİRTİLERİ

Kadınlarda da virüs genellikle belirti vermemektedir. Bazı durumlarda enfeksiyon devam eder ve genital siğillere, deri siğillerine veya uterus serviksini hizalayan hücrelere kanser ya da öncesi değişimlere yol açar. Siğil nedeni ile cinsel birliktelik anında ağrı hissedilebilir. Üretradaki siğiller idrar sırasında yanmaya neden olur. Kanserlere, genital siğillere ve deri siğillerine neden olan HPV tipleri farklıdır. Rahim boynuna yapılan Pap test, servikste oluşan virüsle alakalı değişikliklerin erken tespitini sağlamaktadır. Servikal ve diğer kanserlere yol açan HPV tipleri yüksek riskli olarak adlandırılır.

Genital siğil tedavisinde ameliyathane şartlarında yüksek ışık altında ameliyat mikroskobu ile yaklaşık 5 dakika gibi kısa bir sürede müdahale işlemi tamamlanır. Narkoz uygulanmaz ve dolayısı ile narkoza bağlı yan etkiler görülmez. Sadece lokal anestezi uygulanır.
Ağrı derecesi minimaldir. İşlem lazer ile yapıldığı için cilt zarar görmez. Bu nedenle izler yok denilecek kadar azdır. Hastalar aynı gün hem şikayetlerin nedenini öğrenir hem de müdahale olabilir.

Şeker, tansiyon, pıhtılaşma bozukluğu gibi farklı sistematik rahatsızlığı bulunan kişilere de rahatlıkla uygulanabilir. Hastaya özel hazırlanan takip şeması ile hasta sık sık kontrol edilir. Hastalığın önüne geçmiş olur. Müdahaleden sonra mutlaka patolojik inceleme yapılır.

     

    Biz Sizi Arayalım

    Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.