HPV Virüsü Geçer mi?

HPV virüsü aktif cinsel hayatı olan her kişinin gündeminde olması gereken bir virüs çeşididir. HPV 150 farklı çeşidi olan bir tür virüstür. Tıp dilinde human papilloma adıyla anılan HPV virüsü cinsel yolla bulaşabilen bir hastalıktır. Tedavi edilmediği takdirde kansere dönüşebilen bir virüs türüdür. HPV virüsü kadınlarda rahim ağzı, dış genital ve serviks kanserine zemin oluşturabilir. HPV türlerinde yüksek risk grubunda olan tipler kansere yol açmaktadır. Human papilloma virüs (HPV), serviks kanserinin bilinen en önemli ve en yaygın sebebidir. Bu yüzden genital bölgede bulunan ve cinsel yolla bulaşan bir hastalık türüdür.

Düşük risk grubu daha az tehlikelidir. Aktif cinsel hayatı olan kişilerde HPV virüsü görülme riski oldukça fazladır. Diğer bir yandan kadınlarda kronik üriner sistem enfeksiyonlarına ve vajiniteye de sebep olmaktadır. HPV cilt veya müköz membranların teması sonucunda bulaşan bir virüstür. HPV virüsü aynı zamanda tensel temas yoluyla da bulaşabilir. Özellikle wc, hamam, havuz, sauna gibi umumi kullanım alanlarında vakit geçiren kişilerin de dikkatli olması gerekmektedir. Erkeklerde genelde penisin üzerine yerleşir, kadınlarda ise dış cinsel organın çevresinde görülmektedir. Özellikle genital bölgede görülmesine rağmen bazı tipleri anal bölge, ağız içinde (oral seks sebebiyle) görülebilmektedir.

HPV virüsü vücuda girdikten sonra bazı dönemlerde alevlenmeler ile ortaya çıkabilmektedir. HPV (human papilloma virüsünün) genital siğil veya kondilom denen lezyonlara yol açabilir. Klinik bulgular genellikle virüs alındıktan 3 veya 6 ay sonra ortaya çıkar. Bu dönemden önce klinik muayene sırasında başka hiçbir belirti vermeyebilir. Kadınlarda genital siğil lezyonları vulvada, labialar’da, üretra’da, vajen iç kısmında, serviks’te ve anal bölgede bulunabilir. 150 den fazla tipi bulunan HPV virüsünün, her türünün kendine özgü özelliği vardır. Bazı türleri hiç belirti vermez bazısı ise kanser kadar ciddi sorunlara neden olmaktadır.

Yüksek riskli HPV türleri 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82’dir.

Düşük riskli HPV türleri ise 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81’dir.

Özellikle yüksek riskli HPV türlerinin kansere yol açtığı gözlemlenmiştir. En yaygın olarak görülen HPV türü ise HPV 16 ve 18’dir.

HPV virüsüne yakalanan kişinin ilk aklına gelen soru bu virüsü bünyesinden atıp atamayacağıdır. Bu virüs bir kere bünyeye girerse atılması oldukça zordur. Kişinin bağışıklık sistemini yüksek tutması elzemdir.

     

    Biz Sizi Arayalım

    Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.