HPV Virüsü Belirtileri Nelerdir

HPV enfeksiyonu, Human Papilloma Virüsü adı verilen virüsün sebep olduğu ve rahim ağzı kanseri ve genital bölgede siğillere neden olabilen bir enfeksiyondur. Makat ve dış üreme organlarının yer aldığı bölgeleri etkileyen tipi, en sık cinsel yol ile bulaşan bir hastalıktır. HPV, cinsel yol ve temas ile bulaşan makat ve dış üreme organları bölgesinde ayrıca boğazda da enfeksiyona yol açan bir virüstür. Enfeskiyona sebep olan virüsün bazı yüksek riskli tiplerinin süreğen infeksiyonu, rahim ağzı kanserine yol açmaktadır. Enfeksiyondan en çok etkilenen yaş grubu 15-25 yaş arasındaki bireylerdir.

HPV enfeksiyonlarının çoğunluğu belirtisizdir ve klinik olarak bir hastalığa neden olmaz. Virüsün en sık sebep olduğu semptomlar; makat ve dış genital bölgede, solunum yolunda siğiller, rahim ağzında kanser öncüsü değişiklikler, rahim ağzı, anüs, vajina, vulva, penis ve orofarenks ( ağız ve boğaz) kanserleridir.

HPV cinsel yolla olmak üzere, enfekte insanla direkt temas sonucu bulaşır. Virüs cilt temasının olduğu herhangi bir cinsel birliktelik ile bulaşır. Hastalık ile ilgili hiçbir belirti vermeyen kişilerde taşıyıcı olduğunun farkında olmadan virüsün yayılmasına sebep olmaktadır.

HPV KANSER

HPV kanser olma sürecini tetikleyen ciddi mekanizmalara sahip günümüzde son derece yaygınlaşan ve en sık cinsel yolla bulaşan viral enfeksiyondur. Cinsel hayatı son derece aktif kadın ve erkeklerin hayat boyu HPV ile enfekte olma olasılığı en az % 50 olarak belirlenmiştir. Genç kadınlarda enfeksiyonun çoğu genellikle belirti vermeden ilk yılda % 70 ikinci yılda % 90 oranında bağışıklık sistemi tarafından yok edilmektedir. İnfeksiyonun ortalama süresinin 8 ay olduğu belirtilmektedir, daha uzun süren HPV DNA pozitifliği kalıcılığın göstergesidir. 30 yaş altı gen kadınlarda 18-25 yaş HPV enfeksiyonu saptanma oranı 30 yaş yaş üstündeki kadınlardan daha yüksektir. Virüsün vücuttan atılma olasılığı, virüsün tipi ile ilgilidir. Özellikle tip 16-18’in vücuttan temzilenmesi uzun sürmektedir.

HPV virüsü cinsel yolla bulaşan hastalıklar içerisindedir. Virüs başka bir bireyin enfekte bölgesinin (penis gibi) mukozalara (ağız ve vajina gibi), ya da diğer nemli bölgelere (anüs gibi) temasıyla bulaşma olur. HPV oldukça bulaşıcı bir virüstür ve genital bölgedeki lezyonların mukozalar ya da genital bölgelerle (cinsel ilişkide olduğu gibi) kısa süreli teması bile bulaşması için yeterlidir. Genital bölge mukozasının vajina yoluyla dış ortama açık olması nedeniyle özellikle erkekten kadına daha kolay bulaşmaktadır.

Genital siğil sistemin nemli mukoza yapısı, dudak ve ağız içi dokusu, üst solunum yolu epiteli, göz- konjuktiva dokusu HPVnin yerleştiği alanlardır. HPV’nin incelenen bir çok tipi vardır: Düşük riskli grupta yer alan HPV Tip 6,11,42,44 servikal kanserle ilişkili olmayıp daha çok siğil dediğimiz kondilomlara yol açmaktadır. Sıklıkla genital bölgede küçük dudaklarda birkaç mm’den birkaç cm’e ulaşan kümeler halinde bulunur. Yüksek riskli grup olarak tanımlanan Tip 16,18,31, 33,35,39,45,51,52,56,58,66 servikal kanserle yakından ilişkilidir.

20-29 yaş grubunda CIN (Cervikal İntraepitelyal Neoplazi) son yıllarda 2 kat artmış, aynı şekilde 40 yaşın altındaki rahim ağzı kanser riski giderek daha fazlalaşmıştır. Ancak servikal sitoloji ve taramalara ( smear) önem verilmesiyle bu oranlar hızla aşağı çekilmektedir. Genital kanser açısından başlıca risk faktörleri: Seksüel partner sayısının fazlalığı, erken yaşta başlanan cinsel ilişki, sigara, fazla doğum yapmış olmak,düşük sosyo ekonomik düzey vs sayılabilir.

Genital siğiller genital bölgede bulunan sivilce benzeri kabarıklık veya et beni şeklindeki oluşumlardır. HPV virüsünün bir tür yan etkisidir. Öncelikle genital siğil belirtilerini görüyorsanız ama hala bir tanı konulmamışsa ilk işiniz uzman bir doktoru görmektir. Genel cerrahi uzmanı muayene ederek genital siğiliniz için en uygun tedavi yöntemini önerecektir.

Lazer ile genital siğil tedavisi en konforlu tedavi yöntemlerinden biridir. Bu tedavi ameliyatsız bir şekilde hastayı yormadan 5 dakika içerisinde sona ermektedir. Tedavi esnasında hiçbir ağrı sızı hissedilmez, dikiş ve pansumana gerek kalmaz. Tedaviden sonra da herhangi bir ağrı kesici almanıza dahi gerek yoktur. Anında gündelik hayatınıza geri dönebilirsiniz. Lazerle genital siğil tedavisinde başarı oranı %100’e yakındır.

     

    Biz Sizi Arayalım

    Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.