HPV Tipleri

HPV yani Human Papillom Virus özellikle kadınlar için risk oluşturmaktadır. Tedavi edilmezse ciddi sonuçlar doğurabilecek olan bu virüsün 100’den fazla çeşidi bulunmaktadır. HPV’nin bazı türleri belirti verirken bazı türleri kanser gibi önemli hastalıklara neden olmaktadırlar. HPV tipleri düşük riskli ve yüksek riskli olarak ayrılırlar.

Yüksek riskli HPV türleri; 16,18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73, 82

Düşük riskli HPV türleri; 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81

Genelde cinsel yolla bulaşan HPV hamam, wc ve sauna gibi alanların kullanımı sonucunda da ortaya çıkabilir. Erkeklerde penis organı üzerinde, kadınlarda genital bölgede, rahim ağzında kendini gösterebilir. HPV’ler vücuda girdiklerinde hücreler içinde yerleşir zaman zaman kendini gösterebilirler. Genital siğiller HPV’nin yan etkileri olarak meydana gelirler. 1 ile 6 ay arasında değişiklik gösteren kuluçka döneminden sonra HPV genital organlarda sivilce benzeri kabarıklık veya et beni şeklinde kendini gösterir.

HPV’nin ilk belirtileri deride kabarıklık, ağrısız sivilce şeklinde ortaya çıkar. Deri üzerinde oluşan kabarıklıklar uzun süre kalıcı olabileceği gibi karnabahar görünümünü de alabilirler. HPV’nin agresif ve yayılımcı olan türlerini görmekte mümkündür. HPV kadınlarda genital bölgenin tamamını kaplayabilir ve kitleler halinde ortaya çıkabilir. Rahim ağzı veya makat kanseri gibi hastalıklara dönüşme özellikleri bulunan HPV oldukça riskli bir virüstür. Kadınların korkulu kabusu olan HPV, rahim ağzı kanserlerinin yüzde 98’ine temel oluşturmaktadır.

HPV belirtileri; Anal bölgede kabarıklık, yanma ve kaşıntı, deri üzerinde renk değişimi, genital bölgede ufak gri renkte lezyonlar, cinsel birliktelik anında kanama, karnabahar benzeri şeklindeki birkaç siğil…

Genital Siğil (Kondilom) bulaşma yolları nelerdir?

Cinsel aktivite ile ortaya çıkan genital siğiller birçok kişi tarafından kullanılan ortak havlu, tuvalet, sauna ve hamamlardan bulaşır.

GENİTAL SİĞİL RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

Çok erken başlayan cinsel hayat
Çok eşli cinsel hayat
Korunmasız cinsel ilişki
Önceden cinsel yolla bulaşan enfeksiyon
Zayıf bir bağışıklık sistemi

HPV’den korunma yolları arasında cinsel ilişki esnasında kondom kullanmak önemlidir. Fakat bilinmelidir ki kondom kullanmak her zaman işe yaramayabilir. Kondom dışında kalan deriden de virüs bulaşabilir. Siğiller sürtünme yolu ile bulaşabilirler.

72 parçadan oluşan HPV zarfsız bir DNA enfeksiyonudur. DNA 20 yüzden oluşan kapsül içinde çift sarmaldır. Isıya dayanıklı ve boyutu ufaktır. HPV vulva, anüs, vajina, penis ve anal bölgenin epitelinde yerleşmektedir. Rahim ağzı kanserinin yüksek oranda sebebi HPV olarak bilinmektedir.

GENİTAL SİĞİL TEDAVİSİ

HPV (genital siğil) tedavisi; Çok hızlı yayılım gösterdikleri için mutlaka belirtileri hissettikten sonra Proktroloji hekimine başvurmak gerekir. Genital siğillerin tedavisi geciktirildiğinde ciddi sorunlara neden olurlar. Merkezimizde genital siğil tedavisi ameliyatsız lazer yöntemi ile yapılmaktadır. Ameliyatsız lazer tedavisi genital siğiller için geliştirilen en başarılı ve konforlu yöntemdir.

Ameliyatsız lazer tedavisi ile hasta kısa süren işleminin ardından aynı gün içinde taburcu olabilir.
Lokal anestezi yapılacak hasta klasik cerrahi yöntemlerdeki gibi stres yaşamaz.
Ameliyatsız lazer tedavisi esnasında hastaya kesi ve dikiş yapılmayacağı için doku kaybı yaşanmaz.
Lazer tedavisi 5 ile 10 dakikalık bir zaman alacağı için hasta gündelik yaşamına kısa süre sonra dönebilir.
Müdahale sonrasında hastada yaşanan ağrı hissi yok denecek kadar az olur.

Genital siğil ile HPV tedavisi hakkında bilgi almak isterseniz 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Dilerseniz randevu oluşturabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623.

     

    Biz Sizi Arayalım

    Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.