HPV Testi Nasıl Yapılır?

Human Papilloma Virüsü (HPV) cinsel yol ve temas ile bulaşan, 100’e yakın tipi bulunan bir enfeksiyon türüdür.

HPV Testi

HPV testi, kadın ve erkek için uygulanan virüs araştırmasıdır. HPV’nin varlığını araştırmak için ilgili dokuda virüsün DNA’sının araştırılmasıdır. Yüksek riskli bir HPV enfeksiyonu olup olmadığı kontrol etmek için testi yapılmaktadır. HPV cinsel yol ile bulaşan bir enfeksiyondur. Pap- smear gibi HPV testi de, erkek ya da kadın cinsel organından alınan hücre örneği üzerinde yapılmaktadır. Birden fazla HPV türü var ve bazı tipler görebilceğiniz veya hissedebileceğiniz siğillere neden olur. Diğer tipler herhangi semptom göstermediği için kişi taşıyıcı olduğunu bilmez.

HPV DNA Testi Nasıl Uygulanır ?

Testin uygulanması için enfeksiyon bulunan bölgeden ufak bir doku örneği alınır. Doku örneği parça ya da sürüntüde olabilir. Örnek vermek gerekir ise; genital bölgede siğil varsa, siğilden milimetrik bir doku örneği alınır. Test hastalıklı olmayan dokudan örnek alınarak da yapılabilir. HPV DNA testi genel olarak serviks (rahim ağzı) kanserinde uygulanmaktadır. Rahim ağzından smear alınır test yapılır. Hastaya uygulanan smear testinde de HPV virüsüne ait DNA’lar bulunabilmektedir.

Erkekte HPV Testi Nasıl Uygulanır ?

Testi yapabilmek için penisten sürüntü örneği alınır. Farklı bir bölgede lezyon mevcut ise o bölgeden örnek doku alınır. Rahim ağzı kanserinde yada penis lezyonlarında kanda HPV tahlili yapılmamaktadır. Hastalık şüphesi taşıyan ilgili alandan HPV DNA testi uygulanır. Kan testlerinde virüs bulgusuna ulaşılmaz. Hücreler cilt ya da mukozaya yerleşmiştir.

HPV DNA Testi

HPV DNA testi son yıllarda yaygın olarak serviks (rahim ağzı) kanseri için uygulanmaktadır. Bu kanser türü için yaygın olarak smear ve HPV DNA testi yapılmakta. İki testin birlikte uygulanıp değerlendirilmesine co-test denilmektedir. ASC-US smear sonuçlarının değerlendirilmesine HPV DNA testi ile karar verilmektedir. Test neticesi baz alınarak kolposkopi ya da farklı yöntemlere başvurulabilir. HPV aşısı uygulanmadan önce HPV testi yapılmasına gerek yoktur.

HPV Tiplendirme Ne Anlama Gelir ?

Human Papilloma Virüsünün 200 çeşidi saptanmıştır. Çeşitler tip olarak adlandırılmıştır. Örnek vermek gerekirse; tip1, tip2, tip58 gibi virüsler tiplerine göre farklı sonuçlara sebep olmaktadırlar. Bazı virüsler yüzde ve ciltte siğillere neden olur iken, bazıları genital bölge ile ilgili sorunlara neden olmaktadır. Çeşitliliğin fazla olması ve kendi içinde tiplerin bulunması ve her birinin farklı etki göstermesi nedeni ile virüsün mevcut olduğunu bilmek yeterli değildir. Hangi çeşitte olduğunu bilmek oldukça önemlidir. Bu uygulama için analiz yapmak gerekir. Bu işlemlere HPV tiplendirmesi ya da HPV genotipleme adı verilmektedir. HPV negatif çıkmış ise virüs mevcut değildir ve tiplendirmeye gerek yoktur. Genital siğil tedavisi esnasında öncelikle hasta detaylı bir muayeneden geçer. Bu sayede virüsün cinsi ve evresi anlaşılır. Ardından hastaya uygulanacak tedavi yöntemi belirlenir uzman doktor tedavi yöntemi hakkında hastayı derinlemesine bilgilendirir. Lazerle siğil tedavisi en zorlu siğil vakalarında bile çok etkilidir. Özellikle zor bölgeler üzerinde uygulanır. Lazerin yaydığı ışın siğilin ulaştığı her noktaya nüfuz edebilir. Derinlere nüfuz eden siğillerin beslenmesi durur. Tedavi yöntemi steril müdahale odasında yaklaşık 5 dakika içerisinde uygulanır. İşlem o kadar basittir ki kişi işinden öğle arasında ayrılıp öğleden sonra işine geri dönebilir.

     

    Biz Sizi Arayalım

    Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.