HPV Tedavisi Krem

HPV tedavisi krem kullanıldığında sadece geçici bir çözüm sağlar. Makat hastalıklarının en önemlileri arasında yer alan HPV (Human Papillom Virus) cinsel temasla bulaşır. Yüksek ve düşük riskli çeşitleri bulunan bu virüsün yaygın olarak görülen çeşitleri HPV 16 ve 18’dir. HPV, cinsel temas yoluyla bulaşabildiği gibi tuvalet, hamam, havuz gibi halka açık yerlerin bilinçsiz kullanımıyla da bulaşabilir.

Kadınlarda özellikle cinsel organın çevresinde, erkeklerde penis üzerinde kendini gösterebilir. HPV’nin 100’den fazla çeşidinin olduğu bilinmektedir. Bu virüsün bazı tipleri kendini belli etmez ve ilerleyerek kanser olma ihtimaline yol açabilir.
Düşük riskli HPV çeşitleri; 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81’dir. Yüksek riskli HPV çeşitleri; 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82’dir.

KREM VE BENZERİ İLAÇLA HPV’DEN KURTULUR MUYUM?

HPV çok güçlü bir virüstür. Bu nedenle ilaç krem ve benzeri şeylerle tedavi edilemez. HPV için merkezimizde ameliyatsız tedavi uygulanmaktadır. HPV enfeksiyonları erkeklerde penis üzerinde, kadınlarda vajinada siğillere neden olur. Ayrıca bu virüsün bazı tipleri rahim ağzı dokusunda değişikliklere ya da rahim ağzı kanserine yol açabilir.

GENİTAL SİĞİL BELİRTİLERİ;

-Genital ya da anal bölgede kaşıntı, kabarıklık yanma, deride renk değişimleri görüldüğünde genital siğilden şüphe edilebilir. Bu belirtiler bazen genital bölgede ufak beyaz ve gri renkte lezyon halinde kendini gösterebilirler.

-Cinsel ilişki esnasında kanama

-Karnabahara benzeyen birbirine yakın siğil

Uzun süre ağır tütün ve alkol tüketimi, dilin taban kısmı ve bademcikler olmak üzere boğaz çevresinde görülen kanserin temel etkeni arasında sayılmaktadır. Ama son zamanlarda kansere yol açabilen HPV 16’da artık kansere yol açabilen virüsler arasında sayılmaktadır.

HPV’den kolayca kurtulmak için cinsel birliktelik sırasında koruyucu ürünler kullanmak önemlidir. Her ne kadar tam bir koruma sağlamasa da koruyucu ürünleri kullanmakta fayda olacaktır.

Genital siğiller tedavi edilirken doktorların sıklıkla tercih ettiği yöntemler vardır. Bu yöntemler arasında; dondurma, eksizyon ve katerizasyon uygulamaları bulunur. Düşük veya yüksek riskli olsa da tüm HPV’lerin control edilmesi gerekir. Bunun için özellikle kadınlar düzenli olarak smear testi yaptırmalıdır. Erkeklerde az sıklıkla görülse bile HPV kansere neden olabilir.

HPV DNA TESTİ NEDİR? KİMLERE YAPILMAKTADIR?

Virüsün varlığını değerlendirmek için HPV DNA testi yapılır. Test son yıllarda rahim ağzı kanseri taraması için de kullanılır. Rahim ağzı kanseri taramasının yapılması kadınlar için çok önemlidir. Smear testi ve HPV testi birlikte ya da ayrı ayrı da yapılabilir. İki test te aynı anda kullanılırsa buna co-test denir.

Genital siğiller tedavisi; Merkezimizde genital siğillerin tedavisi ameliyatsız olarak yapılmaktadır. Ameliyatsız genital sigil tedavisi hastaya birçok avantaj sağlar. Genital siğillere yaklaşık 5 dakika içerisinde narkoz uygulanmadan müdahale edilebilir. Narkoz uygulaması yapılmadığı için hastada ameliyat stresi yaşanmaz. Lokal anestezi ile tedavi edilen hasta gündelik yaşamına kısa sürede dönebilir.

Genital sigil hastalığı için tedavi olacak hasta aynı günde hem muayene hem tedavi olabilir. Hastaların tansiyon, pıhtılaşma bozukluğu ve şeker hastalıklarının olması tedaviye engel değildir. HPV tedavisi olan kişi her zaman için önce kendi sağlığını dikkate almak zorundadır. HPV belirtilerini yaşayan kişinin partneri de sağlık kontrolünden geçmelidir. HPV ile mücadele eden kişi tedavisini aksatmamalıdır. Çok fazla zaman kaybetmeden mutlaka bir proktoloji uzmanına başvurmalıdır.
Virüsten korunmak için taşıyıcı olmamak da önemlidir. Genital sigil tedavisi için merak ettiklerinizi 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize sorabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623

     

    Biz Sizi Arayalım

    Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.