HPV Penis

HPV’NİN PENİSTE OLUŞUMU

HPV)100’den fazla tipi bulunan cinsel yol ve temas ile bulaş sağlayan bir virüs türüdür. HPV’nin belirli tipleri kendini genital siğil oluşumları ile belli eder. Genital Siğillere vücudun farklı bölgelerinde rastlansada genellikle genital bölgede yoğunluktadırlar. Virüs ile enfekte olan kişi uzun süre taşıyıcı olduğunun farkında olmadan hayatına devam eder çünkü HPV’nin birçok çeşidi sessiz bir şekilde vücutta bulunmaya devam eder. Bazı tipleri siğil olarak belirti verir kişi bu sayede virüsten haberdar olur ve tedavi sürecini başlatır. Bazı tipleri de bağışıklık sisteminin savunması sayesinde yok olur.

HPV ve penis kanseri; penis kanserlerinin %30-50’sinde HPV pozitif olarak saptanıyor. Peniste genital siğil olması çok önemli risk faktörüdür. Yapılan bir araştırmada penis kanseri olan kişilerin üzerinde uygulanan testler sonucunda HPV tip 16 ve tip 18 saptanmıştır. Dolayısı ile yüksek riskli onkojenik HPV tipleri penis kanseri içinde risk faktörü oluşturmaktadır. Penis kanseri olma tehdidine karşı kişi genital siğil varlığını fark ettiği anda muayene olmalıdır. Genital siğil geçmişi kanser riskini 6 kat daha arttıran bir etkendir. Penis kanserinin ilk belirtisi genellikle penis derisinde görülen kızarıklık, kalınlaşma, renk değişikliği, dökülme yara ya da siğil oluşumlarıdır. Bu oluşumlar genel olarak penisin baş kısmında veya sünnet olmayanlarda sünnet derisinde olmakla birlikte penis gövdesinde görülmektedirler. Peniste şişme ya da bir kitle oluşumu, büyük lenf bezelerine bağlı kasık bölgesindeki yumrular da penis kanseri belirtisi olabilmektedir.

HPV SONUCU

HPV sonucu kişide oluşan genital siğiller yayılmacı ve ilerleme özelliklerine sahiptir. Biçimleri deriden kabarık yassı, deri renginde-pembe-kahve tonlarında et beni benzeri kabartılar şeklindedir. Genital siğiller genellikle milimetrik olarak başlar fakat nadiren de olsa birkaç cm’lik siğillerde görülmektedir. Büyük, birleşmiş veya modül olarak görülen genital siğiller daha çok immunsupresif bağışıklık sistemi baskılanan hastalarda rastlanır. Lezyonların oluşmasından sonra siğillerin sayısı ve boyutu artabilir ya da azabilir.

Genital siğiller erkeklerde penis, testis, kasık ve makatta görülebilmektedir. Genital siğiller nadir de olsa anüs ve idrar yolunda oluştuğu zaman tuvalete çıkma zorluğuna sebep olabilmektedirler.

Genital siğilleri olan bir bireyde oral yani ağız bölgesi, göz, solunum yolu ve burun bölgeside de siğillere rastlanılmaktadır. Virüsün bulaşmasındaki risk faktörleri ise şöyledir; erken yaşta başlayan cinsel ilişki, cinsel partner sayısının fazla olması, korunmasız ilişkilerin yaşanması, cinsel birliktelik sonucu bulaşan enfeksiyon geçmişi, bağışıklık sistemindeki zayıflıktır.

Genital siğil tedavisinde birçok farklı yöntem uygulanmaktadır. Genital siğil rahatsızlığının sürekli tekrar etme ihtimali vardır. Tedavi olarak özellikle radyo frekans, lazer ve elektrokoter gibi ısı yardımı ile buharlaştırma yöntemi uygulanmaktadır. Ayrıca kriyoterapi tedavisi yani genital siğillerde dondurma işlemide yapılmaktadır. Uygulanan bu yöntemler arasında elektrokoterizasyon yöntemi dondurma (kriyoterapi) işlemine göre daha kesin çözüm sunmaktadır. Uygulanacak tedavi yöntemi ile siğillerden belirli seanslar sonun da tamamen kurtulabilirsiniz fakat virüsten kurtulmanız yıllar sürebilmektedir. Tedavi sizi genital bölgede bulunan siğillerden kurtarır ve virüse bağlı olan bulaştırıcılığı , yayılmayı durdurur.

     

    Biz Sizi Arayalım

    Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.