HPV Nasıl Bulaşır?

HPV cinsel yol ile bulaşan servikal kanserin gelişiminde en önemli etiyolojik ajan olduğu düşünülen enfeksiyon türüdür. Yapılan araştırmalar sonucu rahim ağzı kanseri olgularının çoğunluğunu (%99) HPV’nin belirli tiplerinden kaynaklandığını ortaya çıkarmıştır. Buna bağlı olarak servikal (rahim ağzı) kanserin görülme sıklığının azalması bu virüsün tanınması, belirlenmesi ve tedavi edilmesine bağlıdır. Amerikada yapılan araştırmalar sonucu elde edilen verilere göre dünyada seksüel yönden aktif kadın ve erkeklerin yaşamları boyunca HPV ile enfekte olma şansları % 50 olarak saptanmıştır.

Human Papilloma Virüs ile enfekte olmuş kişide siğil olarak genital siğil belirtisi ortaya çıkmaktadır. HPV’nin insana geçen 100’den fazla tipi vardır ve bu tiplerden eller de ve ayaklarda yaygın siğillere neden olan tipleri zararsızdır. Bir kısmıda cinsel yol ile bulaşma olmakta ve genital bölgede siğillere neden olmaktadır. Cinsel yol ile bulaşan HPV tiplerinden 15’i kanserojen olarak değerlendirilmektedir. Tüm dünyada servikal (rahim ağzı) kanserinin en önemli etkenlerinden biri olarak HPV tip 16 sorumlu tutulmaktadır. Ayrıca tip 18,45 ve 31 tehlike arz etmektedir.

HPV DNA

HPV DNA tümör virüsüdür ve temel olarak serviksin mukozal epitleni (hücre tabakası) enfekte ederek hücrelerde siğil formasyonu ile sonuçlanacak hücre çoğalmasına sebep olmaktadır. Lezyonlar tek ya da çok sayıda, yumuşak karnabahar görünümünde, ağrısız olup genel olarak anüs çevresinde, vulvada, vadende, servikste ve peniste yerleşir. Enfeksiyon çoğu zaman belirti vermeden kişinin vücudunda yaşamaya devam eder ve savunma sistemi direnci sayesinde yok olurlar. Siğiller bazen çok küçük olabildikleri gibi bazende anüs ve vajina çevresinde oldukça büyük ve karnabahar görünümlü olabilirler. Oral seks uygulamalarından dolayı ağız mukozasında da lezyonlar ortaya çıkabilmektedir.

HPV, cinsel yolla bulaşan virüslerin başında yer almaktadır. Virüsün bulaşması için zaruriyetle tam bir cinsel birliktelik olması gerekmez, enfekte olan bölgelerin birbirine temas etmesi ile de bulaşma gerçekleşir. Yavaş üreyen bu virüsün latent (gizli) dönemi 9-12 aydır. Siğil şeklindeki lezyonların ortaya çıkmadığı bu gizli dönemde taşıyıcı farkında olmadan hastalığı yaymaya devam etmektedir. Aktif genital siğillerin olduğu durumlarda bulaşıcılık oldukça yüksektir.

HPV ile enfekte olan kadında virüs ilk yılda yüzde 70 , ikinci yılda yüzde 90 oranında immün sistemi tarafından yok edilir. Virüsün vücuttan yok edilmesi süreci tipi ile alakalıdır. Özellikle de virüs kendi DNA’larını konakçı DNA’sına entegre eden yüksek riskli tiplerinde (tip 16-18) virüsün yok edilmesi uzun sürer. Bu sebebiyetle hastaların % 10’nunda enfeksiyon devam eder ve bu olgularda servikal kanser gelişmesi 10 -15 yılı bulur. Kanser öncesi lezyonların pap-smeaar tarama testi ile erken dönemde yakalanmaları mümkün ve çok önemlidir. Siğil şekilde lezyon ortaya çıkmış ise biyopsi ile tanı doğrulanmalıdır.

Hastalığın etkisini azaltmak ve yayılmasını önlemek için kişi hastalığını fark ettiği anda tedavi sürecini başlatmalıdır. Tedavi de likit nitrojen, kriyoterapi, lazer terapi, ya da servikal konizasyon uygulanabilir. Genital siğil tedavisi sırasında cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. Sonraki süreçte pap-smear kontrolleri düzenli olarak yapılmalı ve izlenmelidir.

     

    Biz Sizi Arayalım

    Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.