HPV Erkek

HPV ERKEKTE NASIL OLUŞUR

HPV cinsel organlar da olmak üzere ciltten cilde temas ile bulaşır. Oral seks ile bulaşması nadir olsa da görülür diğer tüm temaslarla da rahatlıkla yayılabilmektedir. Virüs hiçbir belirti vermeden sisteminizde etkisiz olarak yaşabilmektedir. Uzun bir süre zarfında cinsel birliktelik yaşamamış olsanızda virüsü vücudunuzda taşıyabilirsiniz. HPV el sıkışma eyleminden, havadan bulaşmaz. Fakat ortak kullanılan tuvaletler, hamamlar, havlular ve iç çamaşırlarından bulaşma ihtimali olabilmektedir.

HPV’nin bazı tipleri genital siğil oluşumuna sebebiyet vermektedir. Siğiller genel olarak genital ve anal bölgede minik topaklar halinde kendini gösterir. HPV’nin bu tipi nadirende olsa kansere yol açtığı için büyük risk oluşturmaz. Genital siğiller erkeklerde genel olarak sünnetsiz bir peniste sünnet derisinin altında, sünnetli bir peniste ise penisi tümüyle kaplayabilir. Ayrıca siğiller testis, kasık, baldır ve anüs çevresinde de saptanabilir. Nadir durum olsa da anüsün içinde ya da idrar yolunda da çıkabilir, bu durum tuvalet esnasında rahatsızlık vermektedir. Siğiller farklı şekiller, renkler ve boyutlarda olabilmektedirler. Şekil itibari ile düz veya kabarık bazılarıda karnabahar görünümünde olabilirler. Renkleri ten rengi, pembe, kırmızı, beyaz veya gri olabilir, ayrıca bazı türleri yumuşak bazılarıda sert olabilir. Bütün siğiller ağrı ve acıya sebebiyet vermez.

HPV ERKEKTE KANSER

HPV erkeklerde çok nadir bir durum olsada kansere neden olabilmektedir. Kanser kişide belirgin bir şekilde kendini belli etmez ve sessiz bir şekilde oluşum sağlar. Anal kanser kendisini şu belirtilerle ortaya çıkarır; anüsün kaşınması, acıması ya da kanaması, anüsten gelen anormal akıntı, anüs veya kasık bölgesinde çıplak el ile hissedilebilen şişmiş lenf bezleri, bağırsak hareketlerinin, ve dışkının anormalleşmesidir.

Penis kanserinin birbirinden çok farklı belirtileri vardır. Penisin belirli bir bölgesinin ya sünnetlik derinin ya da penis ucunun, dersinin kalınlaşması veya renk değiştirmeye başlaması, peniste genel olarak acı vermeyen bir şişkinlik veya yara oluşması, kırmızı ve kadifemsi bir kurdeşen oluşumu, minik kuru şişkinlikler, düz ve kahverengi-mavi tonundan siğil benzeri oluşumlar, sünnetlik derinin alt kısmından gelen kokulu akıntı, penis ucunda şişkinliklerin oluşmasıdır.

Ağız ve gırtlak kanseri belirtileri şöyledir; HPV enfeksiyonu direkt olarak bu kansere yol açmasada riskini yükselttiği için belirtilerin takip edilmesi fazlasıyla önemlidir. Süreklilik arz eden boğaz ve kulak ağrısı, yutkunmakta, ağzı tamamen açmakta veya dili hareket ettirmekte zorlanma olması, kilo kaybı, boyun, ağız ve gırtlakta yumru oluşması bir haftadan fazla bir süre zarfında kısık ses veya ses tonunda değişimdir.

GENİTAL SİĞİL TEDAVİ

Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda bu belirtilerden biri ya da birkaçı birlikte görülebilmekte, fakat bu belirtiler farklı hastalılara da bağlı olabilirler. Tanı konması ve tedavi için cinsel yolla bulaşan bir hastalıktan şüphelendiğiniz anda muayene olmalısınız sonrasında tedavi sürecini geciktirmeden başlatmalısınız. Genital siğil tedavisi esnasında öncelikle hasta detaylı bir muayeneden geçer. Bu sayede virüsün cinsi ve evresi anlaşılır. Ardından hastaya uygulanacak tedavi yöntemi belirlenir uzman doktor tedavi yöntemi hakkında hastayı derinlemesine bilgilendirir. Lazerle siğil tedavisi en zorlu siğil vakalarında bile çok etkilidir. Özellikle zor bölgeler üzerinde uygulanır. Lazerin yaydığı ışın siğilin ulaştığı her noktaya nüfuz edebilir. Derinlere nüfuz eden siğillerin beslenmesi durur. Tedavi yöntemi steril müdahale odasında yaklaşık 5 dakika içerisinde uygulanır. İşlem o kadar basittir ki kişi işinden öğle arasında ayrılıp öğleden sonra işine geri dönebilir.

     

    Biz Sizi Arayalım

    Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.