HPV Belirtileri

HPV cinsel yol ve temas ile bulaşan, kadınlarda ve erkeklerde kansere sebebiyet veren 100’den fazla tipi bulunan çok yaygın ve bulaşıcı bir enfeksiyondur.

Vücudun farklı bölgelerinde genital siğil hücre çoğalması ve kansere neden olmaktadır. Enfeksiyon vücuda bulaştıktan sonra siğil oluşum süresi 2-3 aydır. Siğil oluşumuna en fazla genital bölgede rastlanılmaktadır ayrıca vücudun farklı bölgelerinde de görülebilmektedirler.

HPV’nin 100’den fazla çeşidi bulunmaktadır ve birçoğu taşıyıcının savunma sistemi tarafından yok edilir. Virüsün kanser oluşturma süresi 10-15 yılı bulmaktadır. Ağız kanserlerinin %99’unda HPV pozitif çıkmaktadır. Virüs kadınlarda rahim ağzı, erkeklerde penis,skrotum ve anokrektal kanserlerine sebebiyet vermektedir. Enfeksiyon çok yayılmacı ve bulaşıcıdır taşıyıcı farkında olmadığı zaman kendi ve partner sağlığı açısından tehlike arz etmektedir. Çeşitliliği çok olan virüsün en yaygın tiplerine karşı aşılama yapılmaktadır, iki ayrı HPV aşısı öncelikle kansere neden olan yaygın virüs tiplerinden korumaktadır.

HPV NASIL BULAŞIR?

Human Papilloma Virüsü; cilde temas yolu ile bulaşır, virüsün temel bulaşma yolu seksüel birlikteliktir. Enfekte olmuş bir kişinin penis, skrotum(erkek yumurtalık torbas), vajina ya da dış genital bölgesi ile temas edilmesi sonucu bulaşır. Oral yolla virüs kapmış bir bölge ile yaşanan temas sonucu da bulaşma gerçekleşir. Cinsel birliktelik anında kullanılan prezervatifte genital bölgeyi tamamen kaplamadığı için temas halindeyken bulaşma olmaktadır. Enfeksiyon genellikle çıplak göz ile görülmeyen hücresel değişiklikler sonucu olarak ortaya çıkar. Bu durum kadınlarda rahim ağzı kanseri teşhis testi ile saptanmaktadır. Enfeksiyon kendisini klasik karanabahar görünümlü siğillerle (kondilom akuminata) belli eder. Çoğu durumda ise kişi virüs taşıyıcısı olduğunun farkında olmaz ve bağışıklık sisteminin direnci sayesinde fark etmeden virüsten kurtulur.

BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Human Papilloma Virüsü genellikle belirtisizdir ve çoğu zaman genital siğiller şans eseri kişi tarafından saptanır. Vulva, anüs ve sünnet derisi bölgelerinde yoğun kaşıntı, doku hasarı oluşabilir ve bunlara genellikle ikincil enfeksiyonlar neden olmaktadır. Üretral siğiller idrar çıkarırken ve idrarda kan bulunduğunda yanma yapmaktadır. Belirtilerin bazıları kandida, herpes, klamidya gibi eş zamanlı enfeksiyonlardan kaynaklanır. Bazı kadınlarda siğil varlığında ağrılı cinsel ilişkiden yakınabilmektedir. Bireyin bağışıklık sistemine bağlı olarak farklı belirtiler verebilir bu durum tamamen kişinin bağışıklık sistemine bağlı değişebilmektedir.

Virüsün bulaşmasının önüne geçebilmek için partner sayısını en aza indirmek gerekmektedir. Partnerlerden birisi bile HPV taşıyıcı ise karşı partnere bulaştırması kaçınılmazdır. Seksüel birliktelik anında prezervatif kullanımı tam olarak koruma sağlamasada belirgin olarak riski azaltmaktadır. Ayrca HPV’den korunmak için kadınların 16-26 yaş aralığında taşı yaptırması gerekir. 26 yaş üstü kadınların her yıl düzenli olarak smear testi yaptırmaları önemli bir etkendir.

Genital siğil tedavisi esnasında öncelikle hasta detaylı bir muayeneden geçer. Bu sayede virüsün cinsi ve evresi anlaşılır. Ardından hastaya uygulanacak tedavi yöntemi belirlenir uzman doktor tedavi yöntemi hakkında hastayı derinlemesine bilgilendirir. Lazerle siğil tedavisi en zorlu siğil vakalarında bile çok etkilidir. Özellikle zor bölgeler üzerinde uygulanır. Lazerin yaydığı ışın siğilin ulaştığı her noktaya nüfuz edebilir. Derinlere nüfuz eden siğillerin beslenmesi durur. Tedavi yöntemi steril müdahale odasında yaklaşık 5 dakika içerisinde uygulanır. İşlem o kadar basittir ki kişi işinden öğle arasında ayrılıp öğleden sonra işine geri dönebilir.

     

    Biz Sizi Arayalım

    Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.