Hamilelikte Genital Siğil

Genital siğiller genellikle HPV belirli tiplerinden dolayı kaynaklanır. HPV cinsel olarak aktif olan erkek ve kadınların% 75’ini etkileyen yaygın cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Genellikle HPV bulaşanlar hpv belirti göstermediği için asla bu virüsü kapıp kapmadıklarını bilemeyeceklerdir. HPV’nin birçok tipi vardır ve bazıları genital siğillerin oluşmasına neden olur. Bu siğiller çok bulaşıcıdır ve cinsel aktivite ile insandan insana kolayca bulaşır.

Bu siğiller dışarıdan vajina çevresinde, anüs, rektumda veya servikste ortaya çıkar. Siğiller genellikle yumuşak ve ten rengindedir, büyüklükleri değişir. Bazen kaşıntı, yanma veya kanama dışında siğiller genellikle ağrısızdır. Bazen kadınlarda görülen siğiller kendiliğinden kaybolabilir. Fakat siğiller kronikleşmişse genital siğil tedavisi elzemdir. Bazı HPV tipleri kanserin ortaya çıkarabilmektedir. Bu da hücrelerin yapısını değiştirdiği bilinmektedir; ancak, bu genellikle genital siğiller ile bağlantılı HPV tiplerinde bulunmaz. Bununla birlikte, eğer cinsel olarak aktifseniz, genel sağlığınızı güvence altına almak için düzenli olarak Pap smear almanız önerilir.

Herhangi bir HPV geçmişiniz varsa kadın doğum uzmanına bunu söylemelisiniz. Ayrıca geçmişte genital siğil olmuşsanız bunu da belirtmelisiniz. HPV normalde sizi veya doğmamış çocuğunuzu etkilemese de, doktorunuz hamileliğiniz boyunca herhangi bir anormallik olup olmadığını kontrol etmek isteyecektir. Hamilelik sırasında çok fazla hücre çoğaldığından doktorunuz olağandışı büyüme veya diğer değişikliklere dikkat etmek isteyecektir.

Bazı kadınlar hamileyken normalden daha büyük genital siğiller geliştirir. HPV’niz olup olmadığını bilmiyorsanız doktorunuz sizi virüs için doğum öncesi bakımınızın bir parçası olarak değerlendirecektir. Genellikle, genital siğiller hamileliğinizi etkilemez. Ancak, komplikasyonların ortaya çıkabileceği bazı durumlar vardır. Gebelikte aktif bir genital siğil enfeksiyonu varsa, siğiller normalde olduğundan daha çok büyüyebilir. Bazı kadınlar için bu idrar sırasında acı vermesine neden olabilir. Büyük siğiller doğum sırasında kanamaya da neden olabilir. Bazen, vajinal duvardaki siğiller, vajinanızın doğum sırasında yeterince gerilmesini zorlaştırabilir. Bu durumlarda sezaryen doğum önerilebilir. Çok nadir de olsa genital siğiller bebeğinize bulaşabilir. Bu gibi durumlarda bebeğiniz doğumdan birkaç hafta sonra genellikle ağızlarında veya boğazlarında siğil gelişir.

GENİTAL SİĞİL TEDAVİSİ

Hamilelik sırasında genital siğil sizin ve bebeğinizin sağlığınız için herhangi bir tehdit oluşturmayacaktır. Bununla birlikte doktorunuz kesinlikle tedavi olmanızı söylüyorsa lazerle tedavi yöntemlerini tercih edebilirsiniz. Genital siğil tedavisinde lazerle çözüm gebelikte oldukça çok tercih edilmektedir.

Genital siğil, ameliyatsız lazer yöntemi uygulanarak tedavi edildiğinde bireylere daha başarılı ve kesin çözüm sunmaktadır. Ameliyatsız lazer tedavisi genital siğiller için konforlu yöntemlerden biridir. Hastaya bir çok avantaj sunmaktadır. Yeni teknoloji ürünü olan lazer tedavisi uzman hekimler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Ameliyatsız (Lazer) Genital Siğil Tedavisinin Avantajları ise oldukça fazladır. Ameliyatsız tedavide hasta aynı gün içerisinde hem muayene hem de tedavi olabilmektedir. Ameliyatsız tedavide lokal anestezi uygulanmaktadır. Böylece gebeler cerrahi müdahalelerin yan etkileriyle karşılaşmazlar.

     

    Biz Sizi Arayalım

    Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.