Genital Siğil Neden Olur

HPV son yıklarda çok karşılaşılan seksüel birliktelik ve temas yolu ile yayılna bulaşıcı bir virüs türüdür. Bu enfesksiyon erkeklerde peniste, kadınlarda vajina vulvada siğillerin çıkmasına neden olur. Ayrıca virüsün bazı tipleri rahim ağzı dokusunda değişikliklere ve rahim ağzı kanserine neden olabilmektedir.

Virüsün cinsel yol ve temas dışında ortak kullanım alanları ve kullanılan eşyalardan bulaşma ihtimali vardır. Cinsel birliktelik anında koruyucu olarak kullanılan prezervatifte alanı tam kaplamadığı için genital bölgeyi enfeksiyondan koruyamamaktadır.

Genital siğiller HPV’nin yan etkileridir. HPV’nin 150’den fazla türü bulunmakta ve kendi arasında düşük risk ve yüksek risk gruplara ayrılmaktadır. Bazı cinsleri ağız içinde, el-ayaklarda, göz, dudak ve genital bölgede çıkmaktadır. Ancak çıkan her bölgenin virüs tipi farklılık gösterir. Bazı tipler zararsız olduğu gibi bazıları da kansere yol açabilecek kadar tehlikelidir. Virüsün yan etkileri olan siğiller kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Virüs vücuda bulaştıktan sonra kuluçka dönemi 1-6 aydır.

Fakat bazı bireylerde aylarca hpv belirti vermeyebilir bazen tek bir noktada çıkar ve yayılım göstermezken, bazende aynı gün içerisinde tüm genital alanı sarabilir. Bu durumun sebebi tamamen kişinin bağısıklık sisteminin zayıflığı ve güçlülüğü ile ilgilidir. Siğiller erkeklerde daha çok görülmektedir. Fakat kadınlar için daha çok risk oluşturur çünkü rahim ağzı kanserlerinin %90 sebebi HPV’dir.

Virüsün bulaşma biçimi olarak ilk akla gelen cinsel yol ve temastır bu durum yüksek bir orana sahip olsada enfeksiyon farklı yollarlada bulaşma tehlikesi gösterir ve bu olasılıklar çok düşük bir orana sahiptir.

Taşıyıcı ile yaşanan cinsel yönelim anında tam bir birlitelik olmasa da sürtünme yolu ile de virüs bulaşabilir.Virüs cinsel ilişki sırasında sürtünmeye bağlı hasar görmüş deriden vücuda girmektedir. Ayrıca ortak kullanılan hamam, tuvalet, havlu, ortak iç çamaşırları, saunalar bu sebepler arasında sayılabilir.

Virüs vücuda bulaştıktan sonra deri kenarındaki çatlaklardan içeriye doğru girer ve tamamen temas yolu ile bulaşma sağlar. Sonraki süreçte genital alanda et beni görünümlü bir yapı oluşmaya başlar. Kişide farklı bir hastalığa ait enfeksiyon türü var ise siğillerin yayılması daha hızlı gerçekleşir. Kişi virüsü kaptıktan sonra artık taşıyıcı rolündedir. Taşıyıcı olduktan sonra yaşanan her türlü cinsel birliktelik enfeksiyonu karşı tarafa bulaştıracaktır ve virüs hızla yayılmaya devam edecektir. Kişi hastalığını fark ettiği anda muaye olarak tedavi sürecini başlatmalıdır.

Genital siğiller genital bölgede bulunan sivilce benzeri kabarıklık veya et beni şeklindeki oluşumlardır. HPV virüsünün bir tür yan etkisidir. Öncelikle genital siğil belirtilerini görüyorsanız ama hala bir tanı konulmamışsa ilk işiniz uzman bir doktoru görmektir. Genel cerrahi uzmanı muayene ederek genital siğiliniz için en uygun tedavi yöntemini önerecektir.

Lazer ile genital siğil tedavisi en konforlu tedavi yöntemlerinden biridir. Bu tedavi ameliyatsız bir şekilde hastayı yormadan 5 dakika içerisinde sona ermektedir. Tedavi esnasında hiçbir ağrı sızı hissedilmez, dikiş ve pansumana gerek kalmaz. Tedaviden sonra da herhangi bir ağrı kesici almanıza dahi gerek yoktur. Anında gündelik hayatınıza geri dönebilirsiniz. Lazerle genital siğil tedavisinde başarı oranı %100’e yakındır.

     

    Biz Sizi Arayalım

    Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.