Genital Siğil Nasıl Geçer?

Human Papilloma Virüsü cinsel yol ve temas ile veya umumi alanların (wc, hamam, sauna, vb.) kullanımısı sonucunda erkekte penis üzerine, kadında ise hazneye, dış cinsel organlara ve rahim ağzına yerleşen bir virüs çeşididir.
HPV diğer virüs çeşitleri gibi vücuda bulaştığında hücreler içinde yerleşir ve ara ara alevlenmelerle kendini gösteren bir enfeksiyon çeşididir. HPV’nin yan etkileri genital siğil oluşumlarıdır. Virüs 1-6 ay arasında değişim gösteren kuluçka döneminden sonra genital organlarda sivilce benzeri kabarıklık veya et beni (Nevüs) şeklinde oluşumlarla kendini gösterebilmektedir. Virüs ilk başta deriden kabarık, ağrısız bir sivilce şeklinde kendini gösterir. Bu kabarcıklar, uzun yıllar boyunca kalıcı olabilir ve zaman içinde karnabahar görünümünü alabilirler.

Genital siğiller vajina çevresinde (küçük ve büyük dudaklar), vajina içinde, rahimağzında ve anüs etrafında veya içinde bulunabilirler. Sıklıkla koyu kahverengi, yüzeyden yüksek, kibrit çöpü başı gibi farklı boylarda lezyonlardır. Tek tük ya da son derece yaygında olabilirler.

Human Papilloma Virüsünün kondilom (genital siğil) oluşumuna sebep olan tipleri 6 ve 11’dir. Anogenital verrükalar arasında en sık görülen HPV tip 6 ve 11 kanser gelişimi açısından düşük riske sahiptirler.
Düşük riskli HPV tipleri; HPV tip 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72 ve 81’dir. Yüksek riskli HPV tipleri; HPV tip 16 ve 18 başta olmak üzere 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73, 82 yüksek riskli tiplerdir. HPV tip 6 ve 11 genitalde oluşan siğiller dışında ağız ve gırtlak (larenks) siğillerinin de sebebidir.

Virüsün oldukça agresif yayılımcı tablo izleyen türleri de bulunmaktadır. Tedavi edilmediği zaman hızla çoğalarak bütün genital bölgeyi kaplayabilir ya da bir araya toplanarak kitleler oluşturabilir. Yayılma özelliklerinden dolayı rahim ağzına veya makat içerisinde doğru da ilerleyebilirler. Bu durum oldukça risklidir. Rahim ağzı kanseri veya makat kanserine dönüşebilme özellikleri vardır. Özellikle kadınlarla rahim ağzı kanserlerinin %98’i genital siğil temeline dayanmaktadır.

Genital siğiller HPV’nin yan etkileridir. Cinsel yol ve temas ile bulaşır birkaç aylık kuluçka döneminden sonra belirti vermeye başlar. Taşıyıcı siğilleri fark ettiği anda oluşumların önüne geçebilmek için muayene olmalı ve hastalığın tanısını öğrenmeli ve öğrenilen tanı sonrası başlatılan tedavi sürecine düzenli bir şekilde devam etmelidir. Günümüzde oldukça yaygınlaşan genital siğil hasatalığı için birden fazla farklı tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Genital siğil tedavisi sonrası taşıyıcı siğillerden tamamen kurtulsa bile virüsün vücutta bulunamaması bir daha zaman almaktadır. Ki kişinin siğil tedavisinden sonra bağışıklık sistemini çok kuvvetli tutması gerekmektedir. Bağışıklığı destekleyicci ürünler takviye almalıdır. Çünkü siğillerin tekrar etme ihtimali bulunmaktadır. Kişi uygulanacak tedavi yöntemi siğillerden tamamen kurtulabilir.

     

    Biz Sizi Arayalım

    Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.