Genital Siğil Nasıl Bulaşır?

Sıklıkla cinsel ilişki açısından aktif olan veya multipartner (sık eş değişikliği) kadın ve erkeklerde görülmektedir. HPV’nin neden olduğu 200’ün üzerinde tipi bulunmaktadır. Genital Siğil lezyonlarının var olduğu vücutta tedavi için kullanılan ve hastalarda büyük oranda başarı gösteren uygulama yöntemleri; kriyoterapi (dondurma), koterizasyon (yakma) ve eksizyon (bir dokunun vücuttan çıkarılması) ile işlem uygulanmaktadır.

Genital siğil tedavisi sonrasında yüzeysel temizlik yeterli olmayacaktır. Deri altında kalan kondilom virüsleri temizlenmediği müddetçe, hastalığın nüks (tekrar) etme olasılığı çok yüksektir. Genital siğillerin bulaşması için tam bir ilişki yaşanması gerekmez. Temas halinde de bulaşma gerçekleşe bilmektedir. Virüsler erkek bireylerin çoğunda penis ve makat çevresinde gözlemlenirken, kadınlarda ise bu durum dış genital organlar, rahim ağzı ve vajinaya yerleşir. Yine aynı şekilde vücudun farklı bölgelerinde de bu virüse rastlamak mümkündür. Kişilerde oral (ağız yolu ile) sekse bağlı, ağız içi çevresinde el, ayak ve parmak aralarında da karşılaşılmaktadır. HPV virüsleri yakarak, dondurarak veya cerrahi işlemler ile vücuttan çıkarılsa dahi, vücut içine yerleştiğinden dolayı, kişinin vücut direncinin düşük olduğu anda tekrar aynı ya da farklı bir noktada çıkabilme olasılığı oldukça yüksektir. Ancak bazı kişilerin vücut dirençleri çok güçlüdür. Bu sebeplerden dolayı kişi virüsle karşılaşsa dahi, virüs ile sürekli bir savaş halinde olduğundan herhangi bir lezyon oluşumu söz konusu olmayacaktır.

Virüsü taşıyan kişilerden alınan pataloji örnekleri ile virüs tipinin ne olduğuna karar verilmektedir. 200’ün üzerinde tip çeşidi var ve bunlarda kendi içlerinde gruplandırılmaktadır. Kanser oluşumu için düşük, orta ve yüksek riskli olmak üzere kategorilere ayrılmaktadır. Virüsün tip çeşitlerine göre aşısı bulunmaktadır, aşının belirli bir yaş ve tip çeşidi aralığı vardır. 18-27 yaş aralığında ki bireylere önerilen bu aşı, zaman zaman çocuk ve yaşlılara da yapılmaktadır. Aşı virüsü vücudunda taşımayan kişilere uygulanmaktadır. Deride ki görseli karnabaharı andıran bir yapıya sahip olup, pembe veya kahve tonlarında, büyük yada küçük boyutlarda bulunan, toplu yada dağınık halde olup, deriye yassı veya dik halde bulunan lezyon yapılarıdır.Vücudunda genital siğil lezyonlarına rastlayan bireyler partnerleri var ise vakit kaybetmeden muayene olmalıdırlar.

Cinsel yaşamları aktif olan kadınlar, her 6 ayda bir smear testi yaptırmalıdır ki virüse bağlı oluşum gösteren kanser hücrelerinin erken teşhisi ve tedavisi yapılabilsin. Erkeklerde de penis ve kasık bölgesinde lezyonlar oluşabilir, pek nadir görülsede penis ucunda ki idrar kanalı girişinde de yine aynı şekilde HPV virüsü görülebilmektedir. Hatta çoğu zaman bu lezyonlar idrar kanalının içine doğru da ilerleme göstere bilmektedir. Böyle bir durum olduğu an, endoskopik yöntem (sistoüretroskopi), idrar kanalının içine kamera ile bakılması gerekmektedir. Yani kısacası çiftlerden herhangi birinin vücudunda kondilom virüsünü fark etmesi halinde kişi eğer kadın ise kadın-doğum doktoruna,erkek ise üroloji bölümüne gidip muayene olması daha uygundur.

GENİTAL SİĞİL BULAŞMA

Kondilom virüslerinin bulaşma yolları oldukça geniştir. Kişi farkında olmadan dokunup temas ettiği, giyinip kullandığı birçok alanda, HPV virüsü ile veya farklı bir virüs, karşı karşıya kalmaktadır. Genital siğil virüsünün toplum arasında ki en sık bulaşma yolları;

*Ortak kullanılan iç çamaşırları ve genital alanın nemli ya da ıslak kalması,

*Steril olmayan ortamlarda yıkanılmayan havlu ve kıyafetler,

*Jilet bıçakları,

*Rujlar,

*Ortak kullanılan banyo ve lavabolar,

*Kuaför ortamlarında yapılan cilt bakımları ve ağda,

*Eşcinsellik,

*Multipartnerlik (sık partner değişimi),

*Restaurantlarda ki yüksek ısılarda yıkanılmayan çatal ve bardaklar…

Bireyler bu nedenlerden dolayı her an virüs ile baş başa kalmaktadır. Virüsü taşıyan çoğu kişi tedavi olmaktna kaçınmaktadır, vücudunda bulunan bu lezyon oluşumlarının utanç verici olduğunu düşünerek ,tedaviyi erteleyip kendini tatmin etmektedir. Hastalığın ilerlemesi durumunda işlem ve sean süresi uzamaktadır. İlerlemesi sonucu vücudunda bulunan farklı bir enfeksiyon türü ile etkileşime geçip enfeksiyon virüsünün ilerlemesine sebep olacaktır. Virüsü vücudunda taşıyan kişi en başta kendi,a rdından partner ve toplum sağlığı açısından HPV virüsünden uzak durulmalı ya da önlem alınmalıdır.

     

    Biz Sizi Arayalım

    Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.