Genital Siğil Kesin Çözüm

Human Papilloma Virüsünün yan etkisi genital bölgede oluşan siğillerdir. HPV’nin 100’den fazla çeşidi vardır. Cinsel yol ve temas ile bulaşıp yayılmaktadır. Tedavi uygulanmadığı sürece uzun yıllar vücutta sessizce kalabilirler bazı tipleri ise genital siğil belirtileri vererek kendini belli eder. Bazı tipleri ise uzun yıllar boyunca vücutta kalarak kansere yol açabilir. Virüs bölgeye enfekte olduktan sonra 3 ya da 6 ay içerisinde belirti verebilir bu süre kişinin bağışıklık sistemine göre değişiklik gösterebilir. Bu dönemden önce klinik muayene sırasında herhangi bir belirti görülmeyebilir. Kadınlarda genital bölgede rastlanan siğil lezyonları vulvada, serviks’te (rahim ağzı) ve anal bölgede bulunabilir. Çok fazla tipi bulunan HPV’nin her türünün kendi özgü özellikleri vardır. Bazı tipleri hiçbir belirti vermez iken bazı tipleri siğil olarak karşımıza çıkar, bazılarıda kanser kadar ciddi problemlere sebep olabilir. Yüksek riskli HPV tipleri şunlardır; 16,18,31 33, 34, 39, 45, 52, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82’dir. Düşük riskli HPV tipleri; 6,11,40,42,43,44,54,61,70,81’dir.

Siğillerin görünümü sivilce benzeri ya da karnabahar gibidir. Siğiller daha önceden virüsü kapmış kişi ile yaşanan seksüel ilişki ya da temas sonucu bulaşmaktadır. Virüs vücuda bulaştıktan sonra uzun süre herhangi bir belirti vermeden bulunabilir. Taşıyıcıda virüs genital siğil olarak belirti vermiş ise kişi zaman kaybetmeden tedavi olmalıdır. Genital siğiller tedavi edilmediği sürece uzun süre vücutta kalabilirler. Bulaşıcı, saldırgan ve yayılmacı bir virüs türüdür, virüs ile birlikte farklı bir vajinal enfeksiyon türü var ise kişide büyüme yayılma eğilimleri daha artmaktadır. Vajina ve makat bölgesinde anormal renk ve şekil değişiklikleri ve kabarıklıklara rastlanılırsa, kaşıntı, yanma ve kanama varsa kişi mutlaka muayene olmalıdır.

Genital siğil tedavisinde birçok farklı yöntem uygulanmaktadır. Genital siğil rahatsızlığının sürekli tekrar etme ihtimali vardır. Tedavi olarak özellikle radyo frekans, lazer ve elektrokoter gibi ısı yardımı ile buharlaştırma yöntemi uygulanmaktadır. Ayrıca kriyoterapi tedavisi yani genital siğillerde dondurma işlemide yapılmaktadır. Uygulanan bu yöntemler arasında elektrokoterizasyon yöntemi dondurma (kriyoterapi) işlemine göre daha kesin çözüm sunmaktadır. Uygulanacak tedavi yöntemi ile siğillerden belirli seanslar sonun da tamamen kurtulabilirsiniz fakat virüsten kurtulmanız yıllar sürebilmektedir. Tedavi sizi genital bölgede bulunan siğillerden kurtarır ve virüse bağlı olan bulaştırıcılığı , yayılmayı durdurur.

Genital siğil tedavi edilirken detaylı bir işlem uygulanmalıdır. Göz ile görülemeyen yerlerde lezyonlara varı olabilir. Uygulanan lazer tedavisi sonucu en derin gizli bölgelere kadar ışın verilir ve böylece en küçük semptomlardan kurtulabilirsiniz. Ki işlem sırasında gözden kaçan bir lezyon kalır ise siğil tekrardan çoğalarak ortaya çıkar. Tedavi ameliyathane ortamında yoğun ışıklar altında uygulandığı sürece en küçük oluşumlara müdahale edilir. Bu sayede tekrar etme olasılığı ortadan kaldırılmış olur.

     

    Biz Sizi Arayalım

    Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.