Genital Bölgede Siğil Erkek

Human Papilloma Virüs (HPV)’ün genital bölgede sebep olduğu siğile (verrükaya) denir. Virüs cinsel yol ve temas ile bulaşmaktadır. HPV enfeskiyonu, ilk cinsel deneyimini erken yaşta yaşayan ve cinsel partner sayısı fazla olan bireylerde daha sık rastlanılmaktadır.

Genital Siğil Nasıl Bulaşır ?

Genital siğillerin enfeksiyon oluşturma riski oldukça yüksektir. Siğiller çoğunlukla oral, anal ve vajinal cinsel temas ile bulaşması olmaktadır. Partnerler arasında bulaş oranı yaklaşık olarak %60’tır. Yüksek bulaşma oranı nedeni ile cinsel yönden aktif bireylerde yaşam boyu genital siğil görülme oranı % 50’ye yaklaşmıştır.

ERKEKTE GENİTAL SİĞİL; TANI YÖNTEMLERİ VE TEDAVİ

HPV erkekte anogenital hastalıklara neden olmaktadır. HPV sonucu gelişen önemli rahatsızlılaradn biri de genital siğillerdir. Bunların dışında Virüs erkekte anüs, penis ve ağız-gırtlak knaserleri de yapabilir. Bu kanser türlerinden HPV tip 26 sorumlu tutulmaktadır. Erkekte belirti veren genital siğiller kişi kendisi ve toplum sağlığı açısından önemlidir ve tedavi edilmeleri gerekmektedir. Ülkemizde karşı karşıya kaldığımız en büyük problem erkeklerin hastalığı tanımaması, doktora gitmeyerek tedavi olmamasıdır. Bunun sonucu olarak hastalık ilerler ve yayılır.

ERKEKLERDE HPV VE GENİTAL SİĞİL GÖRÜLME SIKLIĞI

Yapılan araştırmalar sonucu elde edilen verilere göre erkekte genital HPV (cinsel temasla geçen HPV tipleri) sıklığı %40 olarak saptanmıştır. Erkeklerde genital HPV görülme prevalansı sabittir. Prevalans zaman içinde belli bir anda veya belli bir süre içinde yeni ve eski vakaların toplam sayısıdır. Erkeklerde yaşa göre HPV infeksiyonu prevalansı değişmemektedir fakat kadınlarda tam tersi olarak yaşa göre değişim göstermektedir. Özellikle ilk temas sonrası artış olmakta (25-30) sonra düşmekte ardından perimennopozal döneminde tekrar artmaktadır. Erkeklerde ise bu durum tüm yaşlarda cinsel temas ile geçen HPV prevalansı tüm yaş gruplarınfda aynıdır. Örnek vermek gerekirse; İtalya’da yapılan bir araştırmada, kadında ilk ilişki sonrasında %13-14 cinsel yol ve temas ile bulaşan HPV görülmekte sonraki süreçte 39-40 yaşına kadar bu oran % 5 ve altına inmektedir, 40 yaş ve sonrası için %8′ e kadar bir oran çıkmaktadır. Dünyada ki oranlarda buna benzerdir. Erkekte yapılna bu araştırmada veriler yaşa göre değişmemektedir. Kadınlarda cinsel yol ve temas ile bulaşan HPV’ler içinde en sık ‘yüksek riskli’ HPV saptanırken, erkekte görülen yükske ve düşük riskli HPV tipi oranları aynıdır.

BULAŞMA NASIL OLMAKTADIR ?

HPV’nin kadından erkeğe veya erkekten kadına geçişi hala araştırılan, net olarak anlaşılmamış dinamiklere sahiptir. Fakat temel neden seksüel temastır. Bulaş sıklığını etkileyen birden çok faktör vardır. Cinlse birliktelik sonrası pratik olması sebebi ile ilişkiden hemen önce tüylerin temizlenmesi önemli bir bulaş arttırıcı faktördür. Tük dökücü kremler, jilet gibi yöntemlerle tüyler alındığında epitel dokunun belirli bir kısmı mekanik olarak kaldırılmakta buda genital siğili olan bir kadın ile temasta geniş bir alanın virüs ile enfekte olmasına yol açmaktadır. Tüylerin alınması esnasında kopartılan siğiller, zedelenmiş epitel dokunun içine, bazal tabak dediğimiz dip noktasına kadar virüsün nüfus etmsine neden olmaktadır. Bu durumda tedavi süreci daha zor olmaktadır ve hasatalık tekrarlamaktadır. Virüs oral ve anal seks ilede bulaşmkatadır. Bulaşmanın sık olması bakımından anal seks en önemlisidir. Ki ilişki anında anal kanalda mikro yıtıkların oluşması fazla rastlanan bir durumdur ve virüsün kadına bulaşını, eğer kanama olursa erkeğe bulaşını kolaylaştırır.

ERKEKTE GENİTAL SİĞİL TANISI NASIL KONULMALI ?

Tanı tabii ki öncelikle gözle, izleyerek konulmalıdır. Ancak gerek erkek gerek kadında yassı, flat kondilomların varlığı muhakkaktır. Tekrar sıklığını da azaltmak amacıyla erkek hastaya mutlaka penisine %5 astik asit uygulanarak peniskopi yapılmalıdır. Büyük büyütme ile bakıldığında siğiller ile genital siğilleri taklit eden lezyon ayırdedilebilir.

Virüs bulaşan erkekler taşıyıcı olurlar. Tedavi olmayanlar risk grubundadır ve hastalığın yayılmasına neden olurlar. Belirti veren lezyonların muayene sırasında tanısı hemen koyulmaktadır.Cilt üstünde hiçbir belirti vermeyen hasatalarda, testler ve büyüteç altında inceleme sonunda belirlenmektedir. Bazı durumlarda biyopsi gerekebilir. Herhangi bir renk faraklılığı olmayan lezyonlarda biyopsi alınmayabilir. Fakat yaşı ilerlemiş erkeklerde biyopsi kesinlikle yapılmalıdır. HPV ve genitaal bölgede kanser oluşumu arasında doğru orantı vardır. Virüs erkekte skrotum ve testis kanserine sebep olabilmektedir. Bununla birlikte penis ve rektum kanserinede zemin hazırlamaktadır.

Oldukça yaygın olan ve bulaştığı bölgeye ciddi zarar veren HPV virüsünden kaçınmak ve olabileceğimiz önlemler hakkında verdiğimiz bilgilere dikkat etmek gerekir. Karşılaşabilecek ağır problemleri yaşamadan erken tedavi ile eski sağlığınıza tekrardan kavuşun.

     

    Biz Sizi Arayalım

    Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.