Kondilomlardan Nasıl Korunurum?

Kondilomlardan Nasıl Korunurum?

Kondilomlardan Nasıl Korunurum?

 
HPV’nin, cinsel yol dışında bulaşma yolları net olmamakla birlikte cilt teması ile bulaş mümkündür. Human Papilloma Virüs (HPV) enfeksiyonları erkeklerde peniste, kadınlarda vajina vulvada siğillerin çıkmasına yol açar. HPV’nin neden olduğu genital siğiller tedavi edilmediğinde kadınlarda rahim ağzı dokusunda değişikliklere ve rahim ağzı kanserine neden olabilirler.
Genital siğillerden (kondilom) korunmanın çeşitli yolları vardır. Cinsel hayatın başında aşı olmak, cinsel temas sırasında kondom kullanmak, tek eşli olmak bunlardan bazılarıdır. Genital siğillerin tedavisinde kullanılabilen kremler, siğillerin yakılması veya cerrahi olarak çıkarılması kadar etkin değildir.
Genital bölgeye yerleşen siğillerden korunmak için bu bölgeye virüslü malzemenin temasından kaçınmak gerekir. Prezervatif kullanımı, rahim ağzını koruyabilmekte ancak dış genital bölgeyi koruyamamaktadır. Unutmamak gerekir ki virüs cinsel ilişki sırasında sürtünmeye bağlı hasar görmüş deriden vücuda girmektedir.
Kondom kullanımı korunmayı bir miktar sağlasa da HPV vücuda girişi ve siğilin bulaşmasını engellemede tam bir koruma sağlamaz. 
     

Ne Zaman Genital Siğil Ortaya Çıkar?

 
Cinsel ilişki ile bulaşan HPV belli bir süre vücutta enfeksiyon şeklinde kalır. Bu süre birkaç hafta veya yıllar arasında değişiklik gösterir. 
 

Genital Siğil Nasıl Tedavi Edilir?

 
Genital siğil tedavisinde kullanılan kremler, siğillerin yakılması veya cerrahi olarak çıkarılması kadar etkin değildir.
HPV tedavi edilen hastaların yüzde 30’unda tekrar nüks edebilir. HPV virüsünün, cinsel yol dışında bulaşma yolları net olmamakla birlikte cilt teması ile bulaşı mümkündür. Dış genital bölgede yerleşen siğillerden korunmak için bu bölgeye virüslü bir malzemenin temasından kaçınılmalı, ortak epilasyon malzemesi kullanımından uzak durulmalıdır.    
 
 

Tedavi İçin Geç Kalmayın

 
Genital siğil bazı kişilerde tek bir noktada çıkar ve yayılım göstermezken bazen de aynı gün içinde tüm genital bölgeyi sarabilir. Bu durum kişinin bağışıklık sistemiyle alakalıdır. Bağışıklık sistemi düşük olan bireylerde HPV belli bir zaman sonra ortaya çıkabilir. 
 
Genital siğilde kadınlar daha çok risk grubu altında olsalar bile erkeklerde daha sık görülür. Özellikle kadınlarda rahim ağzı kanserinin yaklaşık yüzde 90'ı HPV kaynaklıdır. Kanser hastalığında erken teşhis tedavi imkânı sunar. Kadınlar her sene mutlaka smear veya HPV testi yaptırmalıdır. Sonuca göre de tedavi süreci planlanmalıdır. 
Aile bireylerinde rahim ağzı kanseri kanseri olan kadınların 6 ay süreyle kontrol edilmeleri gerekir. 
 
Genital Siğilden Korunmak İçin Şu Önlemler Alınmalıdır;
 
-Genital siğil dışında bireylerde farklı hastalıklarda olabilir. Bu nedenle cinsel partnerinizi tanımak daha doğru olacaktır. 
- İlişki sırasında kondom kullanmak yüzde 100 bir koruma sağlamaz. Yeterli olmamasının nedeni ise kondomun kapatamadığı bölgelerde lezyonlar mevcut ise siğiller karşı tarafa bulaşabilir. 
- Cinsel partneriniz genital siğil tedavisi görüyorsa tüm lezyonlar tedavi edilip süreç sonlandırılana kadar cinsel birliktelik olmamalıdır. Sonrasında ise mutlaka kondom kullanılmalıdır.
- Tedavi gören hastanın partneri için de mutlaka gerekli testler yapılmalı, virüsün bulaşıp bulaşmadığı kesinleştirilmeli ve ona göre tedavi planı düzenlenmelidir.
-Çok eşlilikten ve şüphe duyulan kişilerle cinsel temastan kaçınılmalıdır.  Çünkü her HPV hastasında genital siğil olmaz. Bazı kişiler taşıyıcı olabilirler. Bu kişilerde genital siğil olmasa bile partnerine HPV virüsü bulaştırabilirler.
- Halka açık alanlardan mümkün olduğunda uzak durmak gerekir. 
- Düzenli ve sağlıklı beslenme ile bağışıklık sisteminin sürekli güçlendirilmesi de oldukça önemlidir. Hamile kadınların bağışıklık sistemi daha da düştüğü için, daha dikkatli olmaları gerekir.
Düzenli ve sağlıklı beslenme ile bağışıklık sisteminin sürekli güçlendirilmesi de oldukça önemlidir.
 
Genital siğil ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623