HPV Virüsü Vücuttan Nasıl Atılır?

HPV Virüsü Vücuttan Nasıl Atılır?

HPV Virüsü Vücuttan Nasıl Atılır?

 
Human Papilloma Virüsü (HPV) daha çok genital bölge ve çevresinde ortaya çıkar.  Cinsel yol ve temasla bulaşan bu virüs vücudun farklı yerlerinde de görülebilir. Vücuda girdikten yaklaşık 2 ile 3 ay içinde genital siğil oluşumuna yol açmaktadırlar. Batı ülkelerinde rastlanılan bu virüs ABD’nin açıkladığı rakamlara göre cinsel hayatı aktif kadınların yüzde 75’inde görülür. Peki HPV Virüsü Vücuttan Nasıl Atılır? İşte HPV ile merak ettikleriniz…
 
Cinsel hayatı aktif bireylerde gün geçtikçe artan virüsler büyük tehlike oluştururlar. Birçok tipi bulunan HPV’nin bazı riskleri vardır. Bulaştığı kişide taşıyıcı hale gelen HPV kansere de neden olabilmektedir. Bu konu özellikle kadınları daha çok ilgilendirir. Et beni görüntüsünde olabilen genital siğil nadiren de olsa doğum esnasında anneden bebeğe geçip solunum yollarına yerleşebilir. Genital siğiller vücuda yerleştikten bir süre sonra latent (gizli) enfeksiyon olarak kalırlar. HPV’nin vücuda yerleşip kansere dönüşme süresi 10 ile 15 yıl gibi uzun bir zaman dilimine denk gelmektedir. HPV sadece makat bölgesi değil ağız içi ve çevresinde kendini kanser olarak gösterebilir. Kadınlarda serviks (rahim ağzı), vajina ve dış genital alanda kansere sebebiyet vermektedir. Boyun ve başta meydana gelen kanserler HPV riskini yükseltmektedir. 
 
Baş ve boyun kanserleri son raddeye geldiklerinde belirtilerini gösterir. Kanser ses tellerine yerleştiğinde kişinin ses tonunda kısıklığa yol açabilirler. Ayrıca boğaz hassasiyetleri, geçmeyen kulak ağrısı, bitmeyen öksürükler, nefes alıp vermede zorlanma, yutkunurken güçlük, aniden kilo vermek, en az 2 hafta ve üzerindeki ses kısıklıkları, ses tonunda fark edilir değişiklikler, boyun çevresinde oluşan şişlikler.
 

Bulaşma yolları neler?

 
HPV’nin bulaşma yolu, enfekte olmuş kişinin penis, skrotum (erkek yumurtalık torbası), vajina veya dış genital bölge ile teması halinde meydana gelir. HPV bazen oral seks yolu ile de bulaşabilir. Bazı kişilerde oral seks (ağız yolu ile), enfekte olmuş bölgeye temas etmesi durumunda da bulaşma gerçekleşebilmektedir. 
 
HPV’den korunmak için prezervatif kullanımı oldukça yaygındır fakat bu virüsten yüzde 100 bir koruma sağlamamaktadır. Virüs prezervatifin kaplamadığı alandan da bulaşabilir. HPV’den uzak durmanın en etkili yolu her zaman için çok eşten kaçınmaktır. Çok eşten kaçınmak bile bazen yeterli gelmeyebilir çünkü eşlerden birinin HPV geçmişi olabilir. Human Papilloma Virüs’ten korunma yollarından biri de aşıdır. Aşı kanser oluşturan erkeklere karşı antijen içecek olarak ortaya çıkmıştır. Aşılardan biri 16 ve 18 kanser çeşidine karşı antijen içermektedir.  En düşük riskli HPV’ler (6,11, 40,42,43,44,54,55 ve 62), yüksek riskli HPV’ler (26,53 ve 66), en yüksek riskli HPV’ler (16,18,31,33,35,39,45,51,56,58,59,68,73 ve 82) olarak açıklanmıştır.
 
Aşılarla ilgili bilinmesi gereken en önemli nokta şudur ki insanlar virüsten korunmak için aşıyı önceden yapmalılardır. Yani sonradan aşı olmak çok da koruyuculuk sağlamaz. 
9 ile 27 yaş grupları arasında olan bireylere bu aşı 3 doz halinde yapılsa da sakıncası yoktur. Kondilom virüsü taşıyanlar mutlaka jinekolojik muayeneden geçmelidir. Kişi kendisinde ya da partnerinde bu virüsün olup olmadığını kesinlikle doktor kontrolüyle araştırmalıdır. Genital siğillerin doktorun uygun gördüğü dondurma, kimyasal ve yakma yöntemlerle tedavi edilmesi önemlidir. Virüs türü sayılan kondilomlar ilk evre krem veya ilaçla tedavi edilebilmektedir. Ama bu kesin çözüm değildir. Genital alanda belirti gösteren virüsler hücrelerin siğil oluşumlarına yol açtıkları gibi ilerledikçe kansere de neden olabilirler. 
 

HPV Tedavi 

 
Genital siğiller tedavi yöntemleri; Siğiller için doktorların sıklıkla tercih ettiği yöntemler dondurma, eksizyon ve katerizasyon uygulamalarıdır. Siğillere yol açan HPV tipleri kanser lezyonlarının oluşmasında etkili oldukları için HPV tiplemesi yapılmalıdır. HPV’ler düşük ve yüksek riskli olarak ayrıldıkları için düzenli olarak kontrol edilmeli ve smear testi yapılmalıdır. Erkeklerde az sıklıkla da rastlanılan HPV penis kanserini tetikleyici olabilmektedir. Kanser hücrelerinin gelişmesini sağlayan virüsle bağlantılı oldukları bilinmektedir. HPV yüksek risk taşıdığı için homoseksüel erkeklerde anal kanserin habercisi niteliğindedir. Bazı genital siğiller bağışıklık sistemine bağlı olarak tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden geçerler. Zamanla geçebilen siğiller olabildiği gibi kendiliğinden geçmeyen siğiller de vardır. Siğiller doğum yapacak anne adaylarını doğum esnasında sıkıntıya sokabildikleri için genellikle doğumun mekanik yapılması önerilir. 
 
 
Kondilom önemli virüs çeşitleri arasında yer alır. Kişi öncelikle kendi sağlığını sonra da partnerinin sağlığı için gerekli testleri yaptırmalı ve hijyenine dikkat etmelidir. Bireyler HPV’nin belirtilerini hissettikleri anda mutlaka bir hekime görünmelidir. Virüsü taşıyıcı olmamak, erken teşhis için aşı olunması çok önemlidir. Merkezimizde genital siğiller ameliyatsız olarak tedavi edilmektedir. Genital siğillerle ilgili detaylı bilgi için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimizi arayabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623
 
 
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623