HPV virüsü tedavisi erkek

HPV virüsü tedavisi erkek

HPV Virüsü Tedavisi Erkek

 
 
HPV (Human Papilloma Virüs) kadınları erkeklere oranla daha çok ilgilendiren bir hastalık olarak günümüzde karşımıza çıkmaktadır.  Cinsel temas yoluyla bulaşan bu hastalık umuma açık alanların bilinçsizce kullanımıyla da ortaya çıkabilmektedir. 
HPV’nin yaklaşık 100’den fazla çeşidi bulunmaktadır. Kadınlarda rahim ağzı ve vajina kanserine neden olan HPV erkeklerde de meydana gelebilir. Vücudun farklı yerlerinde siğil (kondilom), hücre çoğalması ve kansere yol açabilmektedir. 
 
2-3 ay içinde enfeksiyon vücutta siğil şeklinde kendini gösterebilir. Bağışıklık sistemiyle ilgili olan bu rahatsızlık en çok genital bölgede oluşur. Ama bu vücudun diğer bölgelerinde oluşmayacak anlamına gelmez. 
Vücuttaki savunma mekanizması HPV’nin yüzde 80-90’ınını yok edebilmektedir. Bu virüsün kansere yol açma süresi ise 10 ile 15 yıl arasında değişiklik gösterebilir. 
 
HPV, ağız kanserlerinin yüzde 99’unda pozitif olarak çıkar.  Son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan bu virüsün yayılma hızı yüksektir ve önemli sağlık sıkıntılarının habercisidir. HPV’den korunmak için artık aşılama yöntemleri de alternatifler arasında yer almaktadır. 100’ün üzerinde tipi bulunan bu virüsten uzak durmak için önce korunmalı ilişki ve hijyen kurallarını bilmek gerekir. HPV’nin vücuda bulaşmadaki ilk yolu cinsel ilişkidir. 
 
Virüsün vücuda girmesi kişinin penis, skrotum (erkek yumurtalık torbası), dış genital bölgesi veya vajina ile temasıyla gerçekleşir. Kişinin prezervatifin tamamen etki sağlamayacağını bilerek davranması gerekir. Prezervatifle kaplı olmayan bölge de virüs kapabilir. Genellikle gözle görülmeyen enfeksiyon hücrede bazı değişiklikleri meydana getirir. 
Rahim ağzı kanseri kadınlarda test ile saptanabilir. Bu enfeksiyon bazen karnabahar görünümlüdür. Siğillerle ortaya çıkan bu hastalık bazen hiç fark edilmeyebilir. Bu durum güçlü bağışıklık sistemiyle ilgilidir. 
 
Virüs sünnet derisi, vulva ve anüs bölgelerinde kaşıntı, doku hasarı gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu duruma ikinci enfeksiyonlar yol açarlar. Üretral (idrar yolu) siğiller idrar yapma esnasında ve idrarda kan bulunduğunda yanma hissi yapar. Genital bölgede meydana gelen yanma kabarıklık, kaşıntı, renk değişimi, ufak beyaz gri lezyonlar, cinsel beraberlik sırasında kanama, karnabahar benzeri birbirine yakın siğiller belirti olarak sayılabilirler. HPV genellikle dışarıya gelişim gösterdiyse gözle görülürler. Kadınlarda görülen enfeksiyonlar da çoğunlukla rahim kanseri teşhislerindeki testlerle ortaya çıkar. 
 
Genital siğil fark edildiği andan hemen tedavi için harekete geçilmelidir. Günümüzde cerrahi işlemlere alternatif olarak ameliyatsız tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır. Merkezimizde bu hastalığın ameliyatsız tedavisi için operasyonlar yapılmaktadır. Hasta muayene olduğu aynı gün tedavi de olabilir. Genital siğil hastalığı ile ilgili merak ettiklerinizi 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize sorabilirsiniz.  Genital siğil rahatsızlığı bulunan kişi zaman kaybetmeden bir proktoloji uzmanına görünmelidir. Kişiye özel tedavilerin uygulandığı merkezimizde uygulamalar narkozsuz olduğu için hastalar stres yaşamazlar. Kesi ve dikiş olmadığı için doku kaybı genellikle yaşanmaz. 
 

Genital Siğil Tedavisi

 
Tedavi öncesinde genital siğili olan kişi de düşük ve yüksek risk faktörlerinin olup olmadığı araştırılmalıdır. Kadınlarda özellikle smear testinin önemi büyüktür. Penis kanserine yol açabilen HPV erkeklerde nadir olarak görülse bile önlem alınmalıdır. Yüksek riskli bu virüsler homoseksüel erkek bireyler arasında, rektal veya anal kanserinin habercisi olabilir. Genital siğil tedavisi kesin olarak sonuçlanana kadar tedavi devam etmelidir. Aksi takdirde tedavinin yarım kalması daha da kötü sonuçlar doğurabilir. Çok eşlilikten kaçınarak virüs taşıyıcısı olmaktan uzak durabiliriz. Aynı zamanda aşı da yaptırmalıyız.
 
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623