HPV Virüsü Siğil

HPV Virüsü Siğil

HPV Virüsü Siğil

 
 
Human papilloma virüsü (HPV) 60’ın üzerinde çeşidi bulunan siğil virüslerine verilen addır.  En sık bulaşma yolu cinsel ilişki veya temas halinde görülmektedir. Virüsler, vücudun herhangi bir yerinde siğil oluşturabilmektedir.  Temas sonucu çıkan siğillerede  kondilom denmektedir. Bu kondilomlar virüs enfeksiyonunun görünen reaksiyonları olduğundan sadece %30 olguda meydana gelmektedir. Geriye kalan %70’lik dilimde ise virüsler deri altında olduğu için hiçbir belirti göstermemektedir. Herhangi bir belirti uyarısı göstermeyen bu virüslerin kanser oluşumlarıyla da ilişkide olduğu düşünülmektedir.
 
Genellikle bireylerde vulva, penis, vajina ve anüs çevresinde oluşum gösteren, boyutları birkaç milimetre çapına kadar ulaşan, kahve veya pembe tonlarda, deriye yassı veya dik halde gözlenen ,deride ki doku yapıları karnabaharı andıran, toplu yada dağınık halde bulunan lezyon yapılarıdır. Genellikle ağrı veya acıma hissi vermezler, nadiren akıntı ve kaşıma isteği oluşur. Dünya da sıkça karşılaşılan virüs türlerinin başında yer almaktadır. Virüs yerleştiği vücutta , hemen bir tepki gösterip siğil oluşumuna neden olmaz. Vücutta ki reaksiyonları farklılık gösterir kimi bireyde birkaç ay sonra oluşum gözlemlenirken, kimi bireyde ise bu oluşum yıllar süre bilmektedir. Daha çok cinsel temas halinde bulaşmasına rağmen, cinsel temas olmadan da bulaşma olduğu görülmektedir
.
HPV virüsünün en sık bulaştığı yaş aralığı 18 ve 27’dir. Bu dönemlerde yaşanılan korunmasız ilişkiler, virüs bulaşma zincirini genişletmektedir. Kişinin kendi veya partnerinde multipartnerlik (çoklu eşlilik) var ise risk altındasınız demektir. Yine aynı şekilde cinsel yolla bulaşan farklı bir hastalık tipini vücudunuzda taşıyor iseniz, risk oranı yukarılara çıkmaktadır. Aynı şekilde anne adaylarının kullandıkları doğum kontrol haplarıda  riskli bir durumdur. Bağışıklık sistemi zayıf veya lösemi, hodgkin gibi ağır tedavi gerektiren bir hastalığınız varsa, risk altındasınız demektir.
 
Sigara içmek yine aynı şekilde tetikleyen yada sebep olan faktörlerin başında yer almaktadır. Kısacası genital siğiller tek başlarına değil, farklı bir hastalık ile etkileşime geçtiği an, kanser oluşturma veya hastalığı ilerletme pozisyonuna geçmektedir. Her virüs kanser diye bir durum söz konusu değildir. Fakat kanser olma riskini arttırmaktadır.
HPV belirtileri net değildir.  Genital siğil belirtileri ise farklıdır. Bağışıklık sistemine bağlı olarak da hastaların yaklaşık olarak %30’un da gözlemlenir. Kadınlarda vajina, vulva veya anüs çevresinde lezyonlar oluşturmaktadır. Aynı şekilde kişilerin boyun, bacak, ağız, kasık yada vücudun herhangi bir yerinde oluşum meydana gelmektedir. Siğiller erkek bireylerde ise penis ya da torbalarda oluşmaktadır.
 

Virüs Belirtileri 

 
Genital siğil virüsü yaşanan cinsel olayın baskısına oranla, deride oluşan çatlaklardan içeri virüsün sızması sonucu oluşur. Zayıf derinin olduğu noktalardan içeri girer ve bulunduğu alana yerleşir. Vücuda girdikten sonra aylar, belki de yıllar boyunca sessizliğini koruya bilir. Virüs bulaşan kişilerin, hayatlarının belli bir döneminde muhakkak karşılarına çıkar. Genital siğil virüsü için geliştirilen herhangi bir kan testi yoktur. Bu yüzden virüslerin bir çoğu gizli kalmaktadır. Ancak deri üzerinde oluşan lezyonlar sayesinde fark edilebilmektedir ve bu sayede teşhis konulur. Ayrıca bunların tamamı için de doktor tarafından kolonoskop adı verilen, mercek yardımı ile bakılması gerekmektedir. Ya da bir başka yöntem virüs bulunan bölgeye asetik asit uygulanır ve virüs bulunan cilt derisi üzerinde beyazlıklar oluşmaya başlar ve siğiller ortaya çıkmış olur.
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623