HPV Virüsü Neden Olur?

HPV Virüsü Neden Olur?

HPV Virüsü Neden Olur?

 
Virüsler normal mikroskopla görülemeyecek kadar küçük organizmalardır  ve başka bir canlıyı kullanmadan çoğalamazlar. Yaşam döngülerini devam ettirebilmek için canlı bir hücreye girmelidirler. Bu canlı hücre onlar için konaktır. Virüsler kendilerini çoğaltmak için konak hücrelerin kontrollerini ele geçirir ve üremeleri için gerekli ortamı konak hücrede yaratırlar. Virüsler vücuda mukoza veya cilt çatlaklarından girebilirler. Mukoza   dokular genelde vücudun dışarı açılan alanlarındaki nemli, cilde göre daha hassas alanlardır. Bunlar; burun içi, göz ve göz kapağı yüzeyi ve genital organlar. Bu alanlardan içeri girdiklerinde kendilerine özel konak hücrelerini bularak bu hücreleri enfekte ederler. Örneğin, nezle ve grip virüsleri solunum yoluna özgü olan hücrelerin içine girerler.(Örn; burun, nefes borusu veya akciğerler) HPV virüsü ise mukozaları kaplayan yassı hücreleri, skuamöz- hücre dedikleri hücreleri enfekte ederler. 
 
 

Human Papilloma Virüslerinin (HPV) Yapısı

 
İnsan papilloma virüsleri ikozahedral, zarfsız, çitfsarmal, sirküler 7,9 kb'lık DNA molekülü içeren virüslerdir. Genom 8 zincir (open reading frame, ORF)  ve kodlanmayan alan olan transkripsiyon regulatör sekansları ve repllikasyon başlangıcını (origin of reclication) içeren uzun  kontrol bölümü içerir. 6 adet erken açık zinciri bölümü (E1, E2, E4, E5 ve E7) DNA replikasyonu, transkripsiyonu ve hücresel transformasyonu regüle eder. Kısacası işi idare eden ve virüsün hastalık  yapmasına neden olan bu "Eken" (Early) açık zincir bölümüdür.
 

HPV Nasıl İnfeksiyona Neden Olur ?

 
HPV infeksiyonu epitel hücrelerinin ( skuamöz hücrelerin) içinde çoğalırlar. Mukoza ve cilt dokumuzun üst kısmını kaplayan epitel doku, bir kaç kat hücreden ve altta bazal tabaka ile sınıflandırılmıştır.
Temel kural; HPV virüsü kana geçmez, bulaşmaz, kanda dolaşmaz. Kana geçmediği için vücudun bağışıklık sistemi HPV virüsünü hızla tanıyıp harekete geçemez ve bu neden ile infeksiyon bazı istisnalar hariç çok yavaş gelişir. HPV' nin kendini çoğaltamaya başlaması yaklaşık olarak 12-24 saati bulabilmektedir. Bu dönemde önceden var olan antikorların virüsün durdurulmasında etkin olduğu varsayılmaktadır.  HPV aşılarının önleyici etkisi bu düşünceye  dayanmaktadır.  İnfeksiyon tipik olarak daha önce bahsedildiği gibi epitel bariyerde defekte yol açan durumlar  yani cinsel ilişki, küçük cilt sıyrıkları veya temas sırasında olur.
HPV infeksiyonu hücreleri aslında parçalanmaz zamanla kaplayarak dökülen hücrelerin içinde ki virüsle ilgili parçacıkların yayılması ile enfeksiyon ilerler ve bulaşıcılık kazanır. Ayrıca HPV virüsü konak hücre olmadan ve düşük ısılarda da dış ortamda da hayatta kalabilir.  Bu nedenle ki ayağında siğil olan birinin çıplak ayakla yürüdüğü  yerden de virüs yayılabilir. Tabii bu örnek genital bölge siğilleri için geçerli değildir.
 
Genital bölgede siğil HPV'leri sadece bu bölgeye ve benzer mukozanın bulunduğu alanlara  (Örn: Ağız Mukozası) ilgi gösterirler.  Örnek ile anlatmak gerekirse; penis veya dış dudak/ vajinada siğil olan birinin siğillerine çıplak elle dokunup mukozal olmayan bir yere dokunduğunuzda bulaş olmaması gerekir bunun istisnası, oral ve anal temastır. Oral ve anal temas sırasında mukozalar birbirine dokunur. Bu sırada mukozada yırtık var ise virüs buradan bulaşır.  Özellikle ağız içi mukozada ortaya çıkan siğiller genital bölgedekilere benzemez. Görmek, saptayıp bulmak daha zordur. Bunun nedeni ağız içindeki dokunun çok hızlı dökülmesi ve yenilenmesidir.
 
Ameliyat süreçlerinden korkan hastalar için aynı zamanda ameliyatsız yöntemler de mevcuttur. Ameliyatsız yöntemler cerrahi müdahalelere nazaran daha kolay ve hızlı geçmektedir. Narkoz, dikiş ve pansumana gerek olmadığı için de hastanın ameliyat korkusunu oluşturacak olasılıklar ortadan kalkmış olur. Genital siğil tedavisinde bu yöntemler hasta için çok konforludur.
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623