HPV Virüsü Belirtileri

HPV Virüsü Belirtileri

 

HPV Belirtileri Nelerdir 

 
Aktif cinsel hayatınız var ise  HPV'yi duymamış olmanız imkansızdır. 150'den fazla türü olan ve özellikle cinsel birliktelik sonucu bulaşan HPV virüsü eğer gerekli önemler alınmazsa makat kanserine kadar yol açabilir. HPV enfeksiyonu için illa ki cinsel bir ilişki şart değildir. Bu virüsü taşıyan kişi ile herhangi bir deri temasında bulunulduğu durumlarda bulaşma gerçekleşebilir. Yani anal ve oral şekilde cinsel ilişki yaşayan kişilerde de görülür. 
 
HPV yani tıp dilinde Human Papilloma virüsü daha çok genital bölge ve çevresinde görülen, cinsel yol veya temas halinde bulaşan bir virüs türüdür. ABD’nin açıklamış olduğu rakamlara göre, cinsel açıdan aktif kadınların %75’inde genital siğil görülmektedir. Ülkemizde de bu oran gün geçtikçe artmaktadır. 
 
HPV virüsünün 150’den fazla tanımlanmış tipi vardır. Bu HPV tiplerinden yaklaşık 40 tanesi genital siğile neden olmaktadır. Bazı kişilerde, immün sistem (bağışıklık) kendi içerisinde HPV ile savaştığı için hiçbir şekilde sağlık sorununu ortaya çıkartmadan kendiliğinden yok olup, iyileşir. HPV sıklıkla genital bölgede bulunur ve genellikle cinsel ilişki ile bulaşır. HPV virüsü taşıyan başka birinden de bulaşması gerçekleşebilir.
 
İlişki sonrasında sessizliğini koruyarak haftalar, aylar ve hatta yıllar sonra bile bu virüs ortaya çıkabilir. Bu tipte bulaşan bu viral enfeksiyon genital siğilde genelde kaza eseri saptanırlar. Tedavi edilmezse insan vücudunda bir anda ortaya çıkabildiği gibi sayılarını, büyüklüklerini artırarak tüm bölgeyi kaplayıp ve yayılabilirler. Bazı türleri hiç belirti vermez bazısı ise kanser kadar ciddi sorunlara neden olmaktadır. Yüksek riskli HPV türleri 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82’dir. Düşük riskli HPV türleri ise 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81’dir. En sık görülen hpv ise HPV 16 ve HPV 18’dir. HPV virüsü belirtileri ise kişinin bünyesine göre zaman zaman ortaya çıkabilir ve aniden kaybolabilir.

HPV Sonucu Genital Siğiller 

HPV belirtisinde en önemli sonuç genital siğillerdir. Hpv virüsü vücuda bulaştıktan yaklaşık 2-3 ay içerisinde genital siğil oluşumuna neden olmaktadır. Genital bölgede siğil vücudun farklı bölgelerinde de lezyonlar oluşturabilmektedir. HPV’nin neden olduğu siğiller bazen belirti vermese de hastalar bu durumu et beni ile karıştırabilirler. Aralarındaki en belirgin özellik ise; siğil yüzeyinin çok pütürlü ve içerisinde küçük siyah kan damarlarının geçiyor olmasıdır. HPV genellikle tek bir yumru veya toplu yumru grubu halinde genital bölgede görülür. HPV virüsleri deride irili-ufaklı, kabarık-düz ve pembemsi-ten renklerinde olabildikleri gibi karnabahar şeklinde gözlenebilirler. Renkleri sıklıkla ten rengi olmak üzere pembe, açık kahverengi ve beyaz, şeffaf görünüme sahip olanları da mevcuttur. Dışa doğru büyüyen papiller çıkıntılar şeklinde ve pütürlü bir yapıya sahip olarak gelişirler. Deri üzerinde genital bölgede(makat siğili), alt genital bölgeyi kaplayan yerde bu şekilde görünüme sahip lezyonlar olarak da ortaya çıkabilir. 
 
 
Vücutta kansere dönüşme süresi ise yapılan verilere göre 10 ila 15 yıl gibi uzun bir zaman dilimine yayılmaktadır. Sadece makatta değil, ağız içi ve çevresinde de kansere neden olmaktadır. Aynı zamanda kadınlarda serviks, dış genital alan ve vajina gibi kanser oluşumlarına da yol açmaktadır. Erkeklerde hpv ise penis kanserinin oluşmasına neden olmaktadır. Boyun ve baş kanserleri de, HPV riskini yükseltmektedir. Baş ve boyun kanserleri daha çok son aşamaya geldiğinde belirti gösterir. Ses telleri üzerine konan kanser hücreleri, kişilerin ses tonunda kısıklığa sebebiyet verdiğinden dolayı daha erken fark edilir.
 
Genital siğil belirtilerini farrk ettiğiniz an konusunda uzman bir proktoloji doktorunu ziyaret etmelisiniz. HPV virüsü özellikle kişinin mahrem bölgesinde olması ve toplumsal tabular yüzünden tedavisi ertelenen bir rahatsızlıktır. Kişi genital siğil belirtileri ile karşılaştığı anda uzman bir doktora görünmelidir. Proktoloji alanında uzman bir doktorla birlikte doğru tedavi yöntemine karar verilir. Ameliyattan korkan ve çeşitli durumu yüzünden ameliyat şartlarında tedavi olamayan kişiler için ameliyatsız da tedavi yöntemleri mevcuttur. Genital siğil tedavisinde lazerle tedavi yöntemi ile kişi anında gündelik yaşantısına dönebilir herhangi bir ağrı sızı hissetmez. Ev konforunda uzman doktorlarla tedavi olan kişi ameliyat durumlarında yaşanabilecek bütün riskleri yok etmiş olur. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623