HPV Virüsü Aşısı

HPV Virüsü Aşısı

Human Papilloma Virüs Nedir?

 
HPV bulaşıcı, yaygın ve belirti vermeyen bulaşıcı ve yayılmacı bir virüstür. 100’den fazla tipi bulunmaktadır. Çoğunluğu ellerde ve ayaklarda görülen yaygın siğiller göreceli olarak zararsızdır. Virüsün belirli tipleri kansere sebebiyet vermektedir. Bazı tipleri ise kendini genital siğil, servikste (rahim ağzında) iyi huylu (anormal fakat kansere yol açmayan) değişikliklere yol açabilmektedir. HPV enfeksiyonu cinsel yol ve temas ile bulaşmaktadır.  Virüsü taşıyan kişi ile bir kez bile cinsel bir temasta bulunduğunuz zaman virüsü kapabilirsiniz. Cinsel birliktelik  anında kullanılan kondom da bölgeyi tamamen kaplamadığı hastalığa karşı koruyucu değildir.  
 

HPV Aşısı kansere karşı koruyucu olabilir mi ?

 
Rahim ağzı kanserine human papilloma virüsü  (HPV) neden olmaktadır. Enfeksiyon genellikle cinsel yol ve temas ile bulaşır ve çoğu kişi yaşamının bir evresinde bun maruz kalacaktır.  Enfeksiyon sıklıkla fark edilmeden kendiliğinden geçer. Fakat bazı kişilerde enfeksiyon genital siğillere (kondilom) sebep olur. Virüse yakalananların küçük bir bölümünde uzun yıllar kaybolmayacak HPV enfeksiyonu da oluşabilmektedir.  Bu durumda rahim ağzı hücrelerinde değişim meydana gelme ihtimali vardır.  Değişime uğrayan bu hücreler zamanında fark edilip  müdahale edilip alınmadığı takdirde kansere neden olabilmektedir. 
 
Virüsün yüzlerce farklı çeşidi vardır. Bunlardan bir çoğu siğil gibi tehlikeli olmayan enfeksiyonlara sebep olur iken çok olmamakla birlikte bir kaç çeşidi kansere neden olabilmektedir. Aşı rahim ağzı kanserine en fazla yol açan iki virüs türüne yöneliktir.  Pratik olarak aşı rahim ağzı kanserlerinin yaklaşık  yüzde 70’ine karşı koruma sağlar, aşı ile birlikte jinekolojik hücre testinin de yapılması gerekmektedir. Aşı yaptıran genç kızların yetişkin kadınlar gibi hücre testi kontrollerine katılmaları gerekmektedir. Tüm rahim ağzı kanserlerinin yaklaşık yüzde 30’una karşı korumamaktadır. Sonuç olarak hem aşı yaptırmış olmak hem de hücre testi kontrollerine katılmak kişi için hastalığa karşı iyi koruma sağlamaktadır.
 

Aşının Güçlü Koruyucu Etkisi  Var mıdır ?

 
Yapılan araştırmalar sonucunda alı programları başlatıldıktan sonra aşı kapsamdındaki HPV enfeksiyonu türlerinin toplum arasında büyük bir oranda azaldığı saptanmıştır.  Ayrıca daha az kişi de siğil (kondilom) ve ciddi  jinekolojik hücre değişimlerine  rastlanmaktadır. 
 

Aşı sonrasında hangi yan etkiler görülebilir? 

 
HPV aşısında da yan etkiler görülebilir fakat bunların birçoğu hafif ve kısa sürelidir.
 
HPV aşısıyla ilgili yapılan araştırmalar sonucunda, aşağıdaki yan etkilere saptanmıştır. 
 
Çok sık rastlanan (aşı olanların 10’da 1’inden fazlasında görülür): Aşı yapılan yerde kızarma, şişkinlik, hassasiyet ve baş ağrısının olması
 
Olağan (aşı olanların 100’de 1’inden fazlasında görülür): Morarmalar, kaşıntı, kolda ağrı, ateş, mide bulantısı gibi belirtiler.
 
Ender ya da çok ender vakalar: İsilik (aşı olanların 1000’de 1’inden az kişide görülür) ve solunum güçlükleri (aşı olanların 10.000’de 1’inden az kişide görülür).
 
Dünyada 80 milyondan fazla kız çocuğu HPV karşı koruma  aşısını  yaptırmıştır. (2015 yılına kadar), şüphelenilen yan etkiler aşı onaylanmadan önce klinik araştırmalarda görülen belirtilerle uyumludur. Aşı programından edinilen deneyimler, örneğin enjeksiyon yerinde sertleşme ve uyuşma, genel bir hastalık hissi, karın ağrısı, eklem ve kas ağrıları, halsizlik, baş dönmesi ve bayılma gibi şüphelenilen başka yan etkiler olduğunu da göstermiştir.
 

Rahim ağzı kanseri hakkında bilgiler

 
Rahim ağzı kanserine yakalanan İsveçli kadınlarda ortalama yaş 50’li yaşlardır ama bunların birçoğuna HPV virüsü 20’li yaşlarından önce bulaşmıştır. Virüs enfeksi- yonu uzun yıllar sürmüş ve yavaş yavaş hücre değişme- lerine yol açmıştır. Bu değişimler zamanla rahim ağzı kanserine dönüşmüştür.
 
Genital siğiller çok hızlı yayıldıkları için tedavi edilmeden kişi kendi ve çevresini korumak amaçlı yaşam ritüellerine dikkat etmelidir. Genital siğil tedavisinde ameliyatsız  lazer yöntemi uygulanarak 10 dakika süren bir işlem sonucu siğillerinizden tamamen kurtulabilirsiniz.
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623