HPV ve Serviks Kanseri

HPV ve Serviks Kanseri

HPV ve Serviks Kanseri

 
HPV (insan papilloma virüsü)’nin 200’den fazla çeşidi bulunmaktadır. Cinsel yolla bulaşma imkanı bulunan virüsün önlenmesi aşı yoluyla mümkündür. HPV’ler rahim ağzı kanserinden dil ve bademcik kanserine dek birçok kansere yol açabildiği gibi, kanser HPV virüsü alındıktan yıllar sonra ortaya çıkabiliyor. HPV her yıl daha da yaygınlaşmakla beraber günümüzde sıkça görülmektedir. Cinsel yolla bulaşan HPV virüsü öylesine yaygın bir virüs ki, HPV virüsü taşıyan biriyle vajinal, anal veya oral cinsel temas yapılırsa bulaşma olabilir. Enfekte olmuş birisiyle cinsel temastan sonra belirtiler hemen ortaya çıkabileceği gibi, yıllar sonra da gelişebilir. Bu nedenle virüsün ne zaman bulaştığını anlamak ise zordur.
 
HPV en çok cinsel yolla ve halka açık ortak alanların kullanılmasıyla da bulaşmaktadır. HPV’nin 200’den fazla türü bulunurken, dünyada milyonlarca kişi, çoğu gençliğin sonlarında ve 20’li yaşların başında, halen HPV virüsü taşıyor.
 

Siğillerden Kansere

 
HPV bağışıklık sisteminin etkisine göre bazı bireylerde hemen yok olabilir. Fakat bazı bireylerde de genital siğil ve çeşitli kanserlere yol açabilir. HPV virüsü bulaşmış olduğu kişide bağışıklık sisteminin etkisiyle kendi kendine kaybolabilir. Bağışıklık sistemi zayıf kişiler HPV ile mücadele ederken çok şanslı olamayabiliyor. HPV kendi kendine kaybolmazsa kanser, genital siğil gibi hastalıklara yol açabiliyor. 
 
Kadın doğum hekimi genital bölgeye bakarak siğilleri kolayca teşhis edebilmektedir. ABD’ de yapılan araştırmaya göre cinsel yönden aktif bireylerin 100 çocuktan birinde genital siğil olduğu rapor edilmiştir. Aynı araştırmaya göre her yıl dünya dünyada yaklaşık 5 milyon kişiye HPV virüsü ve genital siğil teşhisi, 1.5 milyon kadına da serviks kanseri (rahim ağzı kanseri) teşhisi konuldu.
 
 

HPV’de Önlem Almak Çok Önemli 

 
HPV virüsünün neden olabileceği sağlık sorunları için tedaviler ise var. Tedavi edilmeden bırakılırsa, genital siğiller kaybolabilir, aynı kalır veya boyut ya da sayı olarak büyür.
 
 

HPV ve Serviks Kanseri

 
HPV virüsü; vulva (dış genital bölge), vajina, penis veya anüs (makat) kanseri dahil olmak üzere özellikle ve öncelikle serviks (rahim ağzı) ya da rahim boynu, dil ve bademcik kanseri dahil olmak üzere boğazın arkasında kansere neden olabiliyor. Virüsün kendisi için kesin bir tedavi şekli bulunmuyor. Pap smear testleri yaptıran ve gerektiğinde takip edilen kadınlarda, kanser gelişmeden önce sorunlar tespit edilebiliyor.  
 
HPV’den aşı ile korunmak mümkündür. HPV riski ile aşı kişilerde en aza indirilebiliyor. Ulusal ve uluslararası sağlık kuruluşları aşının korunmak için yaptırılması gerektiğini ve 11-12 yaş arasındaki tüm erkek ve kızlara iki veya üç doz HPV aşısı yaptırmalarını öneriyor. Aşı yaşı erkekler için 21 yaşa kadar, kadınlar için 26 yaşa kadar yaptırılıyor. 21 ile 65 yaş arasındaki kadınlarda rutin olarak tarama (smear ve gerekirse HPV tarama testi) rahim ağzı kanserini önleyebiliyor.
 
Cinsel hayatı aktif kişilerin cinsel temas öncesinde prezervatif kullanması öneriliyor. Bu virüs bulaşma riskini düşürse dahi HPV prezervatifin kapsamadığı bölgelere de bulaşabilir. Bu nedenle prezervatif kullanmanın önemli olduğunun altı çizilmelidir.  HPV’den korunmanın diğer yolu ise tek eşli olmaktan geçiyor. Karşılıklı bir şekilde tek eşlilik ilişkisinde olmak ise en önemli tedbir. Genital siğil tedavisi merkezimizde ameliyatsız olarak yapılmaktadır. Genital siğil tedavisinde radyo frekans, lazer ve elektrokoter gibi ısı yardımıyla buharlaşan yöntemlerin daha faydalı olduğu bilinmektedir. Human Papilloma Virus (HPV) ve genital siğil hakkında detaylı bilgi almak ya da randevu oluşturmak için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623.
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623