HPV Ve Genital Siğiller

HPV Ve Genital Siğiller

HPV Ve Genital Siğiller

 
HPV cinsel ilişki yoluyla bulaşma gösteren bir virüstür. Virüs vücuda bulaştıktan sonra erkek hastalarda penis üzeri ve çevresi, kadınlarda vajina bölgesinde, cinsel organlara yerleşme sağlar. Genital bölge de oluşan sıyrıklardan cinsel temas sonucu bulaşma olur. Bazı tipleri hiçbir belirti vermeden kendiliğinden yok olur, bazı tipler genital bölgede siğil oluştururken bazı tipleri de rahim ağzı kanserine sebebiyet verir. HPV'nin 100'den fazla çeşidi vardır ve her biri kendi içerisinde farklı özelliklere sahiptirler. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bazı tipler belirti vermezken, bazı tipler genital siğil ve kanser rahatsızlığına sebebiyet verirler. 
 
Hücreler arasında yer edinen HPV zaman içinde şiddetlenerek genital siğil oluşmasına neden olurlar. Virüsün kuluçka süresi belli olmamakla birlikte, belirtiler aylar ya da yıllar sonra kendini gösterebilir. Genel olarak hastalarda 1 ya da 6 ay içerisinde belirti vermeye başlar. Genital siğillerin tekrarlaması hasta için çok rahatsız edici bir durumdur. Genital siğiller cilt üzerinde ağrısız ve kabartı şeklinde görülebilirler. Bu kabarıklık geçici ya da kalıcı olabilir. Lezyonlar karnabahar görünümüne de sahip olabilirler. HPV bulaştığı kişide bağışıklık sistemi eğer güçlü ise herhangi bir belirti de oluşmayabilir. Bu durum çok normaldir. 
 
Savunma sistemi yüksek olan hastalarda HPV’nin ortaya çıkması uzun zaman alabilir. Taşıyıcının partnerine HPV bulaştırma ihtimalini de unutmadan bazı önlemler alınması gerekir. Kişiler cinsel birleşme yaşamadan önce kondom kullanmalılardır. Ama unutulmamalıdır ki kondom da yüzde 100 bir koruma sağlamayacaktır. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların en yaygın olanı genital siğil olarak bilinmektedir. Aşı ve tek eşlilik ile genital siğillerden korunmak mümkün olabilir. Ayrıca şunu bilmekte fayda vardır genital siğiller tam bir cinsel birliktelik yaşanmasa bile bulaşabilir. 
 
Cinsel yol ile bulaşan diğer hastalıkta HIV'dir kendiniz ve toplum sağlığı için cinsel partner seçimi  oldukça önemlidir.  Virüs, genital bölgenin tahriş olması sebebi ile oluşan küçük yırtıklar ve sıyrıklar ile cilde daha kolay yerleşir vücudunuzda yıllarca sessiz kalır. Seksüel hayatı aktif olan herkeste görülme ihtimali bulunur.  Cinsel organlarda bulunan siğillerin tanısını hekim muayene anında görünümüne bakarak koyar. Rahim ağzı kanserinin tanısı ise alınan smear testinin patolojik sonucuna bakılarak konulur. Kadınların her yıl smear testi yaptırmaları gerekir çünkü kansere dönüşmeden bu virüsü teşhis etmek oluşabilecek kötü sonuçlara engel olur. Genital siğillerin tedavisi yapılırken cinsel ilişkiden kaçınmak gerekir. Çünkü ilişki esnasında vajina ve dış genital organda olabilecek sürtünme iyileşmeyi engeller ve buna ek olarak virüsün partnere bulaşmasına neden olur.
 
 

Genital Siğil Tedavisi Sırasında Alınacak Önlemler

 
Eşlerden biri tedavi görüyor ise diğer kişinin mutlaka uzman bir hekime gitmesi gerekli testleri yaptırması gerekir. Cinsel birliktelik için tedavi sürecinin tamamlanmasını beklemek gerekir. Daha sonraki süreçte ilişki yaşanırken kondom kullanmalıdır. 
 
Genital siğil tedavisi günümüzde farklı şekillerde iyileştirilmektedir. Genital siğil tedavisinde radyo frekans, lazer ve elektrokoter gibi ısı yardımıyla buharlaşan yöntemlerin daha faydalı olduğu bilinmektedir. Genital siğillerin durumuna ve büyüklüğüne göre birkaç seans sonra tamamen temizlendiği görülür. Genital siğiller ameliyathane şartlarında streil ortamlarda tedavi edilmektedir. Siğillerde önemli olan altta yatan siğillerinde temizlenmesidir. Bir tane bile siğilin kalması hastalığın zaman içinde yeniden yayılmasına neden olabilir.
 
Human Papilloma Virus (HPV) ve genital siğil hakkında detaylı bilgi almak ya da randevu oluşturmak için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623.
 
 
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623