HPV ve Genital Siğil

HPV ve Genital Siğil

HPV (Human Papilloma Virüs) özellikle cinsel temas yoluyla bulaşma göstermektedir. HPV’nin bulaştıktan sonra nüks etme durumu göz önüne alındığında mutlaka hastalığın kontrol altında tutulması gerekmektedir. Vücudun her alanında lezyon çıkmasına neden olabilen HPV enfeksiyon türüdür.

HPV bulaştığında genital bölgede, makat bölgesinde, erkek üreme organı etrafında mukoz membranlarında enfeksiyona neden olabilir. Bunun sonucunda genital siğil şeklinde kitlelerin oluşması kaçınılmazdır. 100’den fazla çeşidi bulunan virüsün düşük ve yüksek riskli tipleri bulunur. HPV’ler kişinin vücuduna bulaştığında genital siğile neden olmayabilirler. Bu kişinin bağışıklık sistemiyle de yakından ilgilidir.

Yapılan araştırmalara göre cinsel hayatı yönünden aktif kişilerin yüzde 50’sinde HPV sonucu genital siğil oluşma ihtimali yüksektir. Genital siğilin yaygınlığı günümüzde her geçen gün artış göstermektedir.

HPV varlığına ülkemizde 20 ile 24 yaş arasında rastlanmaktadır. HPV uluslararası değerlendirildiğinde cinsel hayatın başlama zamanına göre farklılık gösterir. Bu her ülkede değişkendir. HPV kaynaklı siğiller genital bölgede yer alırlar.

Genital siğiller pütürlü yapıya sahip olabildikleri gibi bazen tek tek bazen küme halinde olabilirler. Ten renginde, pembe şeffaf gibi renklere sahip olan genital siğillerin büyüklüğü de değişiklik gösterir. Virüslerin en önemli özellikleri çok hızlı bulaşma göstermeleridir. Genital siğiller erkeklerde cinsel organ, anüs çevresi, anüsün içi gibi bölgelerde ortaya çıkarlar.

Genital siğiller daha çok makat bölgesinde ortaya çıkarlar. Siğiller toplumda makat siğili adıyla bilinseler de tıpta kondiloma akümünata ismiyle bilinir. HPV’ye sahip olan taşıyıcı kişiler tedavilerini erteledikleri sürece hem kendilerine zarar vermiş olurlar. Hem de temasta bulundukları kişileri de tehlikeye sokmuş olurlar.

Anüs bölgesinde et beni benzeri veya sivilce şeklinde yapısı olan genital siğillerin bazı tipleri zararsız bazı tipleri saldırgandır. Kansere neden olan tipler özellikle saldırgan tiptelerdir. Rahim ağzı kanserine yol açan HPV’nin anüs bölgesinde kanser yapan türleri de bulunur.

Genital siğillere neden olan HPV’nin bağışıklık sistemiyle doğrudan ilişkisi vardır. Bu virüsler kişinin bağışıklık sistemi güçlüyse gelişme göstermeden yok olabilirler. HPV’nin bulaş gösterdiği kişiler uzun bir zaman belirtiler ortaya çıkmadan hayatlarını sürdürebilirler.

Belirti göstermeden ilerleyen virüs cinsel ilişki, hamam, sauna, umumi tuvalet gibi ortak alanlardan kişilere kolayca bulaşabilir. Hastalık sessizce ilerlediğinde bu gibi durumlara sessiz enfeksiyon adı verilir.

HPV kuluçka süresinin belli bir zaman dilimi yoktur. Genellikle 1 ile 6 ay arasında belirti gösterdiği bilinen HPV’nin çoğunlukla cinsel temasla bulaşma gösterdiği bilinir. Siğillerin bulaşması için tamamen bir cinsel ilişkinin gerçekleşmesine gerek yoktur. Sadece temasla bulaşma olabilir. Siğilin tahriş olan dokuyla teması virüs için uygun ortamdır.

 

Genital Siğil Tedavisi

Ameliyatsız genital siğil tedavisi: Siğiller ameliyathane şartlarında tedavi edilmelidir. Yüksek ışıklı bir ortamda ameliyat mikroskobuyla yaklaşık 5 dakika gibi kısa bir sürede hastalar tedavi edilirler.

Hastalar sadece lokal anestezi ile tedavi olurlar. Narkozun yan etkilerinden ve ameliyattan korkanlar için bu yöntem hastalar için en çok tercih edilen yöntemdir.

Tedavi sonrasında ağrı derecesi minimal düzeydedir.

Operasyon lazerle yapıldığı için kişinin cildi zarar görmez. Böylece yara izi kalmamış olur. Ya da yok denecek kadar az olur.

Hastalar muayene için geldiklerinde aynı gün tedavi de olurlar.

Tansiyon, şeker, pıhtılaşma bozukluğu gibi farklı kronik rahatsızlığı olan hastaların tedavi olmasında sakınca yoktur.

Hastaların tedaviye gelmeden önce ön hazırlık yapmalarına gerek yoktur.

Hasta tedavi sonrasında da sık sık kontrol edilmelidir. Gerekli testler yaptırılmalıdır.

Operasyon sonrasında gerekli görüldüğü takdirde patolojik inceleme yapılmalıdır.

Genital siğil ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623

 

 Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623