HPV Testi

HPV Testi

HPV Nedir?

HPV 100’ün üzerinde tipi bulunan zarfsız bir DNA virüsüdür. %99 üzeri bir oranda cinsel ilişki ile bulaşır.  Bunlardan 40’ı anogenital organları etkilemektedir. 15-20 tanesi yüksek riskli onkojenik tiplerdir. En sık rasatlanan cinsel yolla bulaşan hastalıktır. 
 

HPV Nasıl Bulaşır ?

HPV enfeksiyonu %100 yakın oranda cinsel yol ve temas ile bulaşır. Nadirende olsa başka bulaşma yolları da vardır; HPV enfeksiyonu taşıyana bir annenin doğum yapması sonucu bebekte enfeksiyon görülebilir. Reküren Respiratuar Papilloamatosis ( gırtlak içerisinde kondilomatöz lezyonların olması) 100. 000’de 2 oranında nadiren rastlanan bir durumdur. HPV ile temas sonrası 2-3 ay içerisinde lezyonlar ortaya çıkabilir. Erişkin bir kadının 50 yaşına geldiğinde HPV ile enfekte olma şansı %80 oranındadır. 
 
HPV enfeksiyonu varlığı nasıl anlaşılır; HPV DNA testleri özel durumlarda kullanılabilir ve kanser açısından yüksek riskli tipler tespit edilebilir.
 

HPV her zaman serviks kanserine neden olur mu ? 

HPV enfeksiyonları yüksek oranda vücut tarafından temizlenir. Hastaların %70’inde  1 yılda %90’ında ise 2 yıl içerisinde HPV enfeksiyonu vücuttan tamamen temizlenir. % 10’luk bölümde hastalık devam eder ve kanser gelişimi yönünden riskli gruptur. Enfeksiyon sonrası doğal bağışıklığın etkisi ve süresi günümüzde net olarak bilinmektedir.
 

HPV DNA testi nedir ?

Rahim ağzı kanseri yüksek risk faktörü HPV ile enfekte olmaktır. HPV DNA testi, serviks kanserine  neden olma olasılığı yüksek risk taşıyan  HPV için serviks bölgesi hücrelerinde virüsün DNA parçalarının aranması işlemidir. Test hastalık bulunan bölgeden alınan ufak bir parça örneğinden yapılabilir. Ciltte veya genital bölgede bulunan bir siğilden alınan milimetrelerle sınırlı bir parça test için yeterli olmaktadır.  Test aynı zamanda normal bir dokudan  sürüntü alınarak da yapılabilmektedir.  Alınan örnekte HPV’ye air DNA materyali polimeraz zincir reaksiyonu gibi yöntemlerle araştırılmaktadır.   
          

Kimler Test Yaptırabilir?

HPV DNA testleri iki koşulda yapılmaktadır. 1. Smear sonucu ASC-US çıkan hastalarda bir seçenekte HPV DNA testidir. 2. Serviks kanseri tarama amacı ile pas teste yardımcı test olarak ve 30 yaş üstü hastalarda HPV DNA testi kullanımı onaylamıştır.  HPV ve smear birbirini tamamlayıcı testlerdir.
HPV DNA testinin önerildiği durumlar şu şekildedir; 30 naaşından büyük olmak, Pop smear test sonucunun anormal gelmesi, belirsiz anlamlılıkta tipik skuamöz hücreler gösteren ASCUS kanser öncüsü lezyonun görülmesidir. 
 

Kimleri test edelim?

HPV DNA testleri günümüzde iki durumda kullanılmaktadır: 1. Smear sonucu ASC-US gelen hastalarda bir seçenek de HPV DNA testidir, 2. Serviks kanseri tarama amacıyla pap testin yanında ek bir yardımcı test olarak, 30 yaş üstü hastalarda HPV DNA test kullanımı onaylanmıştır. Yüksek riskli HPV DNA testi pozitif çıktığı durumlarda, pap smear testi normal ise bu hastalarda HPV DNA 16 ve 18 tiplerinin bakıldığı bir test de kullanım için onay almıştır. 
ve kanser gelişimi açısından asıl riskli grup bu gruptur. Enfeksiyon sonrası doğal bağışıklığın etkisi ve süresi günümüzde net olarak bilinmemektedir. 
 

Nasıl korunalım?

Cinsel aktivitede bulunmama HPV’den korunmanın en kesin yöntemidir. Tek eşlilik riski azaltabilir. Kondom (prezervatif) gibi barier kontrasepsiyon yöntemleri enfeksiyon riskini sıfırlamasa da %60 oranında azaltır. Spermisidal jel kullanımı riski azaltabilir. HPV aşıları enfeksiyon gelişme ve devam etme riskini sırasıyla %91 ve %100 oranında azaltır. 
 

HPV enfeksiyonu tedavi edilebilir mi?

HPV enfeksiyonunun kendisini tedavi etmek mümkün değildir, ancak HPV enfeksiyonunun neden olduğu lezyonlar varsa bunlar çeşitli yöntemlerle tedavi edilebilir. Bu lezyonlar vulvada (kadın genital organını kaplayan deri organ) kondilomlar yani genital siğiller şeklinde olabildiği gibi, servikste kondilom veya kanser öncüsü lezyonlar olarak karşımıza çıkabilir. Bu lezyonlar koterize edilerek, kriyoterapi (dondurularak), lazer ile, LEEP ile, cerrahi olarak eksize edilerek (keserek çıkartmak) veya bazı kremlerle (kondilomlar için) tedavi edilebilirler.
Genital siğiller çok hızlı yayıldıkları için tedavi edilmeden kişi kendi ve çevresini korumak amaçlı yaşam ritüellerine dikkat etmelidir. Genital siğil tedavisinde ameliyatsız lazer yöntemi uygulanarak 10 dakika süren bir işlem sonucu siğillerinizden tamamen kurtulabilirsiniz.
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623