HPV Tedavisi Sonrası Cinsel Hayat

HPV Tedavisi Sonrası Cinsel Hayat

HPV Tedavisi Sonrası Cinsel Hayat

 
HPV cinsel temas yoluyla bulaşmakla beraber ortak alanların kullanımıyla da bulaşma sağlayabilir. Human Papilloma Virüsü (HPV) partnerinizde ya da sizde var ise mutlaka tedavi olmanız gerekir. HPV tedavi edilmediğinde kadınlarda özellikle rahim ağzı kanserine neden olmaktadır. HPV aşısı cinsel birliktelik yaşamamış ya da HPV TİP 6,11,16,18 tespit edilmemiş 9-27 yaş arası kişilerin aşılanması koruyuculuk açısından daha avantajlıdır. Cinsel hayatı aktif olan kadınlar yılda 1-2 kez smear testi yaptırmalıdır. 
Homoseksüel erkekler ve anal cinsel ilişkide bulunan kadınlarda yıllık olarak anal muayene yapılması gerekmektedir. Pap testi ve anal smear testleri aksatılmamalıdır. Anal ve genital bölgede genital siğil tespit edilen hastalarda kulak burun boğaz doktoru tarafından HPV muayenesi yapılması uygundur. Cinsel birleşme sırasında prezervatif kullanılması da bulaştırıcılık ihtimalini azaltacaktır. Kadın veya erkek genital bölgelerinde farklı yapıda bir lezyon fark ettiklerinde zaman kaybetmeden mutlaka bir uzaman hekime danışmalı ve muayene olmalıdır. HPV’lerin tedavisi yapılmamış geciktirilmiş durumlarda kansere yol açabilir. Erken müdahale ile her zaman çok avantajlı hayat kurtarıcı olur. Genital siğiller cerrahi olarak alınması kolay olurken, koterizasyon (yakma işlemi) veya kriyoterapi (dondurma işlemi ile ortadan kaldırılmaktadırlar. Cinsel ilişki ile bulaşan en yaygın hastalıklardan biri HPV’dir. HPV vücuda bulaşma sağladıktan sonra erkeklerde penis üzeri ve etrafı, kadınlarda vajina bölgesi, cinsel organlara yerleşebilir.
Genital siğillerin tekrarlaması hasta için rahatsız edicidir. Çoğunlukla cilt üzerinde ağrısız ama kabarık şekilde görülürler. Bu kabartılar uzun yıllar boyunca kalıcılık gösterebilir. HPV’nin 100’den fazla çeşidi bulunmaktadır. HPV’lerin bazıları vücutta tepki vermezken bazıları belirti verirler. 
 
 
HPV bulaştığı kişinin bağışıklık sistemini de etkileyecektir. Bireylerin bağışıklık sistemleri güçlü olduğunda HPV’lerin vücutta bertaraf olma ihtimali vardır. Taşıyıcı olan kişinin bu virüsü partnerine bulaştırma ihtimali çok yüksek olur.
Virüsler fark edilmeden taşıyıcı tarafından cinsel temasta bulunan kişiye bulaşabilir. HPV’lerin kuluçka süresi de tam olarak bilinmediğinden dolayı cinsel temasta bulunduğumuz kişilere dikkat etmeliyiz. Korunma yöntemlerini araştırmalıyız. HPV hastalarda belli bir dönemden sonra belirti göstermeye başlar.
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında HPV en çok rastlanandır. Cinsel organlarda yer alan siğillere tanı doktor tarafından koyulacaktır. Rahim ağzı kanserinin tanısı, smear testinin patolojik sonucu bakılarak koyulur, kadınların her yıl düzenli olarak smear testi yaptırmaları gerekir. Kansere dönüşmeden virüsü teşhis etmek olabilecek kötü sonuçlara engel olur.
 Genital siğillerin tedavisi için günümüzde birçok yöntem kullanılır. Bu yöntemlerden bazıları radyo frekans, lazer ve elektrokoter gibi ısı yardımıyla buharlaşan yöntemlerin daha başarılı olduğu bilinmektedir. Genital siğiller var olan siğilin durumuna göre birkaç seanstan sonra tamamen temizlenmiş olurlar. 
 

Genital Siğil Müdahale

 
Ameliyatsız genital siğil müdahalesi ameliyathane şartlarında steril ortamlarda yapılmaktadır. Herhangi bir enfeksiyon riski yoktur. Genital siğillerde önemli olan tamamının temizlenmesidir. Genital siğillerin tamamının temizlendiğinden emin olmak lazımdır. Bu yüzden güvenilir emin olduğunuz işinde uzman bir proktolojı hekimine gitmeniz gerekir.
Hastaların genital siğil tedavisinde lazer yöntemini tercih etmelerinde ki  büyük neden iş gücü kaybı yaşamadan işlerinin başına dönebiliyor olmalarındandır. Hastalar ilk etapta mahrem bölgesi olduğu için doktora gitmemekte ve evde farklı yöntemlerle kendilerini tedavi etmeye çalışırlar. Ancak yapılan bu durum oldukça yanlış bir davranış olup hastalığın ilerlemesine yardımcı olmaktan başka bir işe yaramadığını bilmeniz gerekir. İlerleyen genital siğiller makat bölgesini tamamen sarar ve hastalığın tedavi sürecini daha zor bir sürece sürükleyebilir.  HPV ve genital siğil hakkında detaylı bilgi almak ya da randevu oluşturmak için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623.
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623