HPV Tedavisi

HPV Tedavisi

HPV Tedavisi

Human papillomavirüs (HPV) en sık görülen cinsel yolla bulaşan hastalıklardan bir tanesidir. Erkek ve kadınlarda birçok farklı hastalığın etkeni durumundadır.  Serviks, vajen, vulva, penis, oral kavite, baş boyun ve anal kanal kanserleri HPV enfeksiyonuna bağlı olsada anogenital siğil en sık gözlenen formudur. Kadınlardaki servikal kanserlerin %70’inden HPV 16 ve 18 sorumluyken, her iki cinstek genital siğillerin %90’ından HPV 6 ve 11 sorumludur.

HPV'nin 200’den fazla tipi tanımlanmış olmasına rağmen, yaklaşık 40 tipi cinsel bölgede; ‘genital siğil kondilom, kondiloma aküminata veya genital siğil’ denen hastalığa sebep olmaktadır. Vücudumuzdaki siğiller sadece ellerde veya yüzde değil, genital bölgede de ortaya çıkabiliyor. Son zamanlarda cinsel (genital) bölgede boyutu veya sayısı artan, büyüyünce karnabahar görünümünde olan siğillerin genellikle sebebi, kısa ismi HPV olan ‘Human Papillomavirus’tür.

HPV görülme sıklığı sessiz enfeksiyonların ve genital siğil belirtisi olmayan taşıyıcılardan dolayı net olarak bilinememektedir. Toplumda erkeklerde genital bölgede HPV saptama oranı yüzde 1,73 olarak bildirilmiştir. Cinsel hayatın erken yaşlarda başlaması  ve çok eşlilikle birlikte görülme sıklığı artmaktadır. Siğillerin yayılma hızına vücut temizliği yapılırken yapılan hatalarda  sebebiyet vermektedir. Temizlik anında jilet kullanılması bölgenin kesilmesi sonucu sıyrıklar oluşur. Gördüğümüz veya görmediğimiz sıyrıklardan virüs içeri girip bulaşma sağlar. 

 HPV'nin sebep olduğu kanser türlerinden olan anal kanser farklı bulgulara neden olmaktadır. Bazen hiçbir belirti vermez iken bazen de anüs çevresinde kanama, kaşıntı, akıntı ve ağrı gibi belirtiler verir. Anal kanalda veya kasıklarda  lenf düğümlerinde şişlilk oluşur. Bağırsak düzeni ve gaita şeklinde değişiklikler görülür.  Penis kanseri,  en son aşamaya geldikten sonra daha çok belirti ve septomlar verir. Fakat bazen ilk belirti olarak ciltte renk değişikliği, deride kalınlaşma ve penis üzerinde doku birikim olur. İlerleyen aşamada verdiği belirtiler ise, peniste büyüme ve hassasiyet.

 

Genelde ağrı olmaz ancak bazı olgularda ağrı ve kanama görülebilir.  Boğaz kanseri, oral seks sonrası bulaşan virüs, çoğu zaman ileri evrede belirti verir. Kalıcı öksürük, uzun süren boğaz ve kulak ağrısı, nefes alma ve yutma fonksiyonunda problemler yaşanması, 2 haftadan uzun süre devam eden ses kısıklığı veya değişiklikler, boyunda şişlik ya da kitle oluşumu. Ses tellerinde meydana gelen kanser ses kısıklığına neden olduğu için diğer kanser türlerine göre daha erken dönemde fark edilmektedirler.

Human Papilloma Virüsü taşıyan kişi muayene  edildikten sonra gözle görülen lezyonları fark eder ve bunun üzerine tanı konur.  Hekim lezyonları daha iyi fark edebilmek için solisyon sürebilir gerekli görürse koloskop adlı mercek kullanabilir. Ki genital siğil olan ciltte beyazlık gelişir ve siğiller kendini gösterir. Kanser şüphesi ihtimali düşünülerek mutlaka örnek ya da sürüntü alınarak patolojiye gönderilir. 

 

Genital Siğil Tedavisi

Günümüzde çok sık rastlanan genital siğil rahatsızlığı için birden fazla tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Genital siğil tedavisinde Lezyonun boyutu  şekli ve sayısına göre farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Dondurma (kriyoterapi ) Elektrokoterizasyon  ısı ve buhar ve lazer tekniği ile siğiller tamamen yok edilmektedir.  Kişi için uygun tedavi yöntemine doktor tarafından karar verilecektir. Taşıyıcı siğillerden tamamen kurtulduktan sonra virüsün vücuttan  atılma süresi biraz daha zaman almaktadır.  Virüsün bulaşıcılığı siğiller yok edildiği zaman durmaktadır. Kişi bağışıklık sistemini destekleyici takviyeler ve vitaminler almalı savunma sistemini kuvvetli tutmalıdır. En önemlisi  siğil bulunan bireylerden fazla partnerli cinsel hayattan uzak durmalıdır. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623