HPV Risk Faktörleri

HPV Risk Faktörleri

HPV risk faktörleri kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. HPV mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Human Papilloma Virüs (HPV) genital bölgede siğillere neden olan bir virüstür. Genellikle cinsel ilişki ile bulaşma gösteren HPV, ilk cinsel deneyimini erken yaşta yaşayan ve cinsel partner sayısı fazla olan bireylerde daha çok görülür. 

 

HPV Nasıl Bulaşma Sağlar?

 
Genital siğillerin enfeksiyon oluşturma ihtimali yüksektir. Genital siğiller insan vücudunda oral, anal, vajinal temasla bulaşma göstermektedir. İki partner arasında bulaşma oranı yaklaşık yüzde 60 olan HPV daha çok cinsel hayatı aktif bireylerde görülür. Yüksek bulaşma ihtimali olan HPV bireylerin hayat boyu dikkat etmeleri gereken bir virüstür. Cinsel hayatı aktif kişilerde genital siğilin görülme ihtimali yüzde 50’ya yaklaşmıştır. 
 

HPV Risk Faktörleri

 
HPV’nin risk faktörleri arasında erken yaşta cinsel ilişki başta olmak üzere, cinsel partlerin çok olması, korunmasız cinsel ilişki, cinsel ilişkiyle bulaşan enfeksiyon geçmişinin olması, bağışıklık sistemi vardır. 
 

Cinsel İlişki Dışında HPV Bulaşır Mı?

 
Cinsel temas dışında da bulaşma ihtimali bulunan HPV’nin en yaygın bulaşma şekli cinsel temastır. Vücudun farklı bölgelerinde yer alan siğillerden temas yoluyla ve HPV bulunan kişi veya kişiler ile temasla da bulaşma gösterebilir. 
HPV kadınlarda vajina, serviks, dış genital bölge, perianal bölgede bulunurken, erkeklerde dış genital bölge, perianal bölgede görülebilir. Genital siğilleri olan bireylerde ağız bölgesi, solunum yolu, göz ve burun gibi bölgelerde de siğiller ortaya çıkabilir.
 

HPV Aşısı  

 
HPV aşısının 3 tipi vardır. Aşılar 9 ile 26 yaş arasındaki çocuk ve erişkinler için onay almıştır. 
Aşının HPV tiplerine bağlı olarak siğil ve kanser gelişiminden koruyucu etkisi bulunmaktadır. Aşılar 0, 1 veya 2 ve 6. ayda kas içerisine enjektör vasıtasıyla yapılırlar.
 

Genital Siğil Belirtileri  

 
Genital siğiller belirti göstermeden de ilerleyebilirler. Siğiller kabarık, yassı, deri renginde, kahve ya da pembe renk tonlarında meydana gelebilir. Siğiller milimetrik olarak başlayıp nadiren birkaç cm’lik siğillere dönüşebilirler.
Büyük, birleşmiş ve nodül olarak meydana gelen genital siğiller daha çok bağışıklık sistemi baskılanan ve diyabet hastalarında görülmektedir. 
Lezyonların oluşmasından sonra siğillerin sayısı ve boyutunda artış yaşanabilir. Ya da kendiliğinden geçebilir. 
Siğiller sıklıkla birlikte belirti vermezler. Bazen kanama, kaşıntı ile kendilerini belli ederler. 
Kadınlarda belirtiler; genital siğil belirtileri kadınlarda iç genital bölgede yer alan siğile bağlı olarak gebelik döneminde ve cinsel ilişki esnasında kanama şeklinde görülebilir. Ayrıca genital bölgede kaşıntılar meydana gelebilir. 
Erkeklerde belirtiler; genital siğil erkeklerde penis, testis, kasık ve makat bölgesinde ortaya çıkar. Siğiller nadiren de olsa anüs ya da idrar yolunda oluştuğu zaman tuvalete çıkmakta zorluk yaşatabilir.  
 
Genital siğiller vücuda bulaştıktan sonra uzun zaman sessiz kalabilir. HPV’nin bulaştığı herkeste genital siğil oluşmayabilir. Bu aslında kişinin bağışıklık sistemiyle yakından ilgilidir. 
HPV’nin bulaşma sonrasındaki lezyonun görülmez süresi 3 haftadan başlar ve 24 aya kadar çıkar.
 

HPV tipleri nelerdir?

 
HPV’nin 200’e yakın farklı tipi vardır. 40 kadar HPV genital bölgede siğile yol açar. HPV tiplerinden 40 kadarı genital bölgede siğil oluşumuna yol açar. Kansere neden olma ihtimali bulunan HPV türlerinin yüksek ve düşük riskli iki grubu vardır. 
Düşük riskli HPV tipleri;     HPV tip 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72 ve 81
Yüksek riskli HPV tipleri;    HPV tip 16 ve 18 başta olmak üzere 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73, 82 yüksek riskli tiplerdir.
 
Genital siğil tedavisi; Merkezimizde genital siğillerin tedavisi ameliyatsız olarak gerçekleştirilmektedir. 
Ameliyatsız tedaviler hastalara birçok avantaj sağlamaktadır. 
 
Bu tedavi yönteminde sadece lokal anestezi uygulanır. Hastalar böylece ameliyat korkusu yaşamadan tedavilerini olurlar. 
 
Lazer ile tedavi yapılacağı için hastaların cildinde yara oluşmaz. 
 
Tedavi 5-10 dakika gibi bir sürede yapılır. Aynı gün hem muayane hem tedavi olabilirsiniz.
 
Genital siğil ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623