HPV Human Papilloma

HPV Human Papilloma

HPV Human Papilloma

 
 
HPV yani human papilloma virüsü cinsel yol ve temas ile bulaşan ve kişide siğillere sebep olan viral bir enfeksiyondur.  Son zamanlarda Dünya’da ve ülkemizde  görülme sıklığı yoğun bir şekilde artışa geçmiştir. Kadınlarda ve erkeklerde genital siğillere neden HPV  enfeksiyonun % 90 oranında cinsel yolla bulaşmaktadır. 
 
HPV enfeksiyonun 200’den fazla  tipi tanımlanmış olmasına rağmen, yaklaşık olarak 40 tipi cinsel bölgede; ‘genital siğil kondilom, kondiloma aküminata veya genital siğil’ denen hastalığa sebebiyet verir. Vücudumuzda çıkan siğiller sadece ellerde veya yüz bölgemizde değil genitalde de karşımıza çıkabilmektedir.  Son yıllarda genital bölgede siğil boyutu ve niceliği artan, büyüdüğü zaman karnabahar görünümünde olan siğillerin temel sebebi Human Papilloma Virüsüdür. Amerika’da yapılan araştırmalar sonucu cinsel yol ve temas ile en sık bulaşan hastalık olduğu belirtilmiştir. Ve yılda milyonu aşan kişinin virüs ile enfekte olduğu bildirilmiştir. Virüsün görülme sıklığı sessiz enfeksiyonların ve  vücudunda siğil olmayan taşıyıcılardan dolayı kesin olarak bilinmemektedir. 
 
Erken yaşlarda başlayan cinsel aktivite ve çok eşlilikle birlikte görülme sıklığı artmaktadır. Erkeklerde genital bölgede HPV saptanma oranı 1,73 olarak belirtilmiştir. Kadınlarda bu oran ise 11,4’tür HPV erkeklerde sadece siğil oluşumuna sebep olmakla kalmıyor; orofaringeal (ağız-yutak) bölgesi ve penis kanserlerine de neden olmaktadır. Penis kanserinin sebebiyeti yüzde 50’ye yakın HPV ile alakalı gösterilmektedir.  Kadınlarda da rahim ağzı (serviks) kanserine  neden olmaktadır, fakat son 20 yıldır erkeklerde görülme sıklığında artış olmasından dolayı ve olası sonuçları itibari ile  ciddi yaklaşılan bir hastalık konumuna gelmiştir. 
 
 
Etkileri açısından  her iki cinste de benzerlik göstermesine rağmen, enfekte olan erkeklerde kadınlara göre farklılılar görülmektedir.  Çoğunlukla cinsle yol ve temas ile bulaşmaktadır. Virüsün vücudun farklı bölgelerinde (cinsel bölge kıllarında  ve hatta tırnaklarda), eşyalara rastlanmıştır.  Virüs taşıyan eşya ve kişi ile temas sonucu enfekte olunmaktadır. HPV taşıyıcı olan bir anne doğum anında bebeğe virüs bulaştırabilir.  Hastalık çoğunlukla cinsel yol ile bulaştığından  çok eşlilik ve partner sayısının artmasıda çok önemli bir risk faktörüdür.  Cinsel birliktelik anında kullanılan prezervatifte genital bölgeyi tamamen sarmadığı için mutlak korunma sağlamaz.  Virüsün kuluçka süresi 2 hafta ile 2 yıl arasında değişmektedir. 
 

Genital Siğllerin Ortaya Çıkma Zamanı 

 
Genel olarak siğiller 3-4 ay içinde ortaya çıkmaktadır.  Siğillerin  büyük kısmı kişilerin bağışıklık sisteminin kuvvetine bağlı olarak ilk içerisinde kendiliğinden kaybolur.  İmmün sistemin baskılandığı veya zayıfladığı durumlarda tekrarlama olacaktır. Virüs ciltteki sıyrıklardan cinsle temas ile bulaşır.  Genital bölgede siğil olan bireylerin  bölge temizliği yaparken cildi tahriş etmeye özen göstermeleri gerekmektedir. Tahriş olması sonucu siğilde kanama olursa virüs bu soluşan bu sıyrıklardan içeri girerek çoğalır. 
 
Genital siğiller bireylerin sosyal ve cinsel hayatında olumsuz etki yaratmaktadır. Enfeksiyonun bulaşma korkusu ve fiziksel görüntü sebebi ile kişinin hayatını genel olarak olumsuz etkilemektedir.  Psiko- Sosyal olarak içe kapanma, anksiyete ve depresyona sebep olabilmektedir. Genital bölgede HPV tespit edilen kişiler  geciktirmeden tedavi sürecini başlatmalıdırlar. Siğillerin sayısına ve büyüklüğüne göre tedavi süreci başlatılmaktadır. Temel olarak kullanılan yöntemler arasında lazer veya elektokoter, bisturi, kriyoterapi asit solüsyon ile yakma tedavisi kullanılmaktadır.   
 

HPV Tedavi 

 
Genital siğil, ameliyatsız lazer yöntemi uygulanarak tedavi edildiğinde bireylere daha başarılı ve kesin çözüm sunmaktadır. Ameliyatsız lazer tedavisi genital siğiller için konforlu yöntemlerden biridir. Hastaya bir çok avantaj sunmaktadır. Yeni teknoloji ürünü olan lazer tedavisi uzman hekimler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Ameliyatsız (Lazer) Genital Siğil Tedavisinin Avantajları ise oldukça fazladır. Ameliyatsız tedavide hasta aynı gün içerisinde hem muayene hem de tedavi olabilmektedir. Ameliyatsız tedavide lokal anestezi uygulanmaktadır. Ameliyathane ortamında yüksek ışık altında ameliyat mikroskobu ile çok kısa bir sürede müdahale işlemi tamamlanır. Lazer işleminde cilt zarar görmez. İzler yok denilecek kadar azdır. Müdahale esnasında hasta belirgin bir ağrı hissetmez. Ameliyatsız tedavi sonrasında pansuman gerekmez. Müdahale sonrasında hasta istediği şekilde oturabilir ve yatabilir. Ameliyatsız lazer yönetmi şeker, tansiyon, pıhtılaşma bozukluğu gibi farklı sistematik rahatsızlığı bulunan kişilere de rahatlıkla uygulanabilir. Hastaya özel hazırlanan takip şeması ile hasta sık sık kontrol edilir. Müdahaleden sonra patolojik inceleme yapılır.
       


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623