HPV Hastalığı

HPV Hastalığı

 

HPV Rahatsızlığı 

 
Human Papilloma Virüsü (HPV) cinsel temas yoluyla sıklıkla genital bölgede meydana gelirler. Vücudun farklı bölgelerinde kendini gösteren HPV genellikle aktif cinsel hayatı olan bireylerde görülür. İnsan vücuduna girdikten yaklaşık 2 ya da 3 ay içerisinde genital siğillere neden olan HPV, ABD tarafından açıklanan rakamlara göre cinsel yönden aktif olan kadınlarda ortaya çıkmaktadır.
 
HPV cinsel hayatı aktif olan bireylerde büyük tehlikelere neden olabilirler. İlerlediği zaman kansere neden olabilen HPV et beni görüntüsünde olabilir. Kadınları daha çok ilgilendiren bu rahatsızlık bulaştığı kişileri taşıyıcı yapar.  Genital siğiller çok nadir de görülse anneden bebeğine de geçebilir. Doğum esnasında bebeğim solunum yollarına yerleşme durumu söz konusu olabilir. Siğiller vücutta tutunarak gizli bir enfeksiyon oluşturabilirler.
 
10 ile 15 yıl içerisinde kansere yol açabilen HPV sadece makat bölgesinde görülmez. Bazen ağız içi ve çevresinde de görülebilir. Kadınlarda özellikle rahim ağzı (serviks), vajina ve dış genital bölgede kansere yol açabilir. Boyun ve baş kısmında oluşan kanserler HPV’ye yakalanma ihtimalini artırır. Baş ve boyunda oluşan kanserler ses tellerine yerleşirlerse ses kısıklığına neden olabilirler. Bunun dışında boğazda hassasiyet, geçmeyen kulak ağrısı ve öksürük, nefes alırken zorluk çekme, yutkunurken güçlük çekme, ani kilo kaybı, ses tonunda fark edilir değişiklikler. 
 

HPV nasıl bulaşır? Bulaşma yolları neler?

 
HPV genellikle cinsel temas yoluyla bulaşır. HPV’nin bulaşma yolu enfekte olmuş kişide vajina, dış genital bölge, penis, skrotum (erkek yumurtalık torbası) ile temas sonucunda bulaşır. HPV’den korunma yöntemleri arasında tamamen etkili olmasa da prezervatif yer alır. Prezervatifin kaplamadığı alandan da virüs bulaşabilir. O yüzden çok dikkatli olmak gerekir. Çok eşlilikten kaçınmak bu virüsten korunmanın diğer bir yoludur. Bazen tek eşli cinsel hayata sahip olmakta virüsün bulaşmasına engel olamaz çünkü karşımızdaki kişide HPV geçmişi olabilir. 
 
HPV’den korunmanın diğer bir yolu aşıdır. Aşı kanseri oluşturan erkeklere karşı antijen içecek olarak bilinmektedir. Aşı çeşitlerinden biri 16 ve 18 kanser çeşidi için antijen içerir. Düşük riskli HPV’ler (6,11, 40,42,43,44,54,55 ve 62), yüksek riskli HPV’ler (26,53 ve 66), en yüksek riskli HPV’ler (16,18,31,33,35,39,45,51,56,58,59,68,73 ve 82) olarak belirlenmiştir. Aşılar hakkında şunun bilinmesi gerekir ki aşılar virüsten korunmak için önceden yapılmalıdır. Sonradan yapılacak aşıların koruyuculuğu çok etkili değildir. Yaş aralığı 9 ile 27 arasında olan bireylerde aşı 3 doz halinde yapılabilir. 
 
Kondilom (genital siğil) virüsü taşıyan bireyler jinekolojik muayenelerini kesinlikle aksatmamalıdırlar. Düzenli doktor kontrolünde olmalıdırlar. Genital siğiller doktorun uygun gördüğü şekilde tedavi edilmelidir. Siğillere dondurma, kimyasal yakma yöntemleri uygulanabilir. Genital siğiller ilk evre ise krem ve ilaçla tedavi edilebilirler ama bu kesin bir çözüm olmaz. Hücrelerin siğil oluşturmasına neden olan virüsler zaman geçtikçe kansere bile yol açarlar. Bu yüzden krem ve ilaçla değil doktor kontrolü ile tedavi edilmelidirler.
 
HPV Hastalığı tedavisi; HPV’den kurtulmak için doktorlar eksizyon, dondurma ve katerizasyon uygulamalarını kullanırlar. HPV tipleri kansere neden oldukları için HPV tiplemesi yapılmalıdır. Düşük ve yüksek riskli olarak ayrılan HPV’ler için düzenli kontrol ve smear testi şarttır. HPV’nin kanser hücrelerini tetikleyen virüsle bağlantılı oldukları bilinmektedir. Erkeklerde çok fazla görülmeyen HPV penis kanserinin tetikleyicisi olabilir. Yüksek riskli HPV homoseksüel erkeklerde anal kansere neden olabilir.
 
Bağışıklık sistemine bağlı olarak HPV bazen kendi kendine geçebilir. Ama zaman içinde kaybolmayan siğillerin sayısı da göz ardı edilemez derecede çoktur. Gebe bir kadında bulunan genital siğiller doğum esnasında sıkıntı yaratabileceği için doğumun genellikle mekanik olarak tamamlanması önerilir. HPV belirtilerini gören bireyler mutlaka bir proktoloji uzmanına görünmelidir. Aşının önemli bir yer tuttuğu tedavi aksatılmamalıdır. Merkezimizde genital siğiller ameliyatsız olarak tedavi edilmektedir. Genital siğillerle ilgili detaylı bilgi için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimizi arayabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623