HPV Çocuklarda Görülebilir Mi?

HPV Çocuklarda Görülebilir Mi?

HPV Çocuklarda Görülebilir Mi?

HPV yani Human Papilloma Virüs genital bölgede siğillere yol açabilir. Genellikle cinsel ilişki sırasında bulaşan HPV cinsel partner sayısı fazla olan kişilerde daha çok görülür. HPV vücuda bulaştığında her zaman genital siğile neden olmayabilir. HPV’nin mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Bu hastalığa yakalanmak istemiyorsak ise cinsel hayatın başında olan kişilerin aşı olması tavsiye edilir.
HPV’nin en çok cinsel ilişki esnasında bulaştığı bilinen bir gerçektir. Cinsel ilişkinin dışında ortak kullanılan alanlarda HPV’nin bulaşmasında etkilidir. Çok eşli olan kişilerde de HPV’nin bulaşma ihtimali çok fazladır.
 

HPV Nasıl Bulaşır?

Genital siğiller kişilerde enfeksiyona neden olmaktadır. Oral, anal ve vajinal temasla bulaşan HPV özellikle cinsel partnerler arasında bulaşır. Bu ihtimal yüzde 60’tır. Cinsel hayatı aktif bireylerde HPV’nin bulaşma ihtimali hayat boyu yüzde 50’ye yaklaşmıştır. 
HPV’nin bulaşmasında başlıca risk faktörleri şunlardır;  cinsel ilişkinin erken yaşta başlaması, cinsel partner sayısında fazlalık, korunmasız ilişki, enfeksiyon geçmişi, bağışıklık sistemi.
 

HPV Cinsel İlişki Dışında Bulaşabilir Mi?

Cinsel temas haricince bulaşma da gösterebilen HPV ayrıca kişinin vücudunda farklı bölgelerdeki siğillerden temas yoluyla bulunan kişilerle temas ile de bulaşabilir. 
 

HPV Çocuklarda Görülebilir Mi?

2 yaşından küçük çocuklarda meydana gelen HPV anogenital siğillerde annenin anogenital kanalından bulaştığı bilinmektedir.
2 yaşından büyük çocuklarda görülen siğiller için ise cinsel istismar konusu araştırılmalıdır. 
Çocuklarda ortaya çıkan anogenital siğillerin HPV virüsünü taşıyan kişiler ile aynı banyoyu paylaşmaları gibi çeşitli temas yollarıyla oluşabileceği unutulmamalıdır. 
 

HPV’nin Görüldüğü Yerler 

HPV’nin etkileri dış genital bölge, vajina, serviks, perianal bölgede görülebilir. Bununla birlikte genital siğili olan bireylerin solunum yollarında ağız ve göz bölgelerinde de siğiller oluşabilir. 
 

Genital Siğil Belirtileri 

HPV’nin yol açtığı genital siğiller insan vücudunda belirti vermeden ilerleyebilirler. Yassı, kabarık, kahve veya pembe tonlarında et benine benzeyen genital siğiller öncelikle milimetrik olarak başlar ve büyürler. Genital siğiller dağınık halde bulunabildikleri gibi küme halinde de bulunabilirler. 
 

HPV Tipleri Nelerdir?

HPV’nin 200’den fazla çeşidi vardır. Genital siğile neden olan HPV’lerin düşük ve yüksek riskli çeşitleri bulunur.
Düşük riskli HPV tipleri;    HPV tip 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72 ve 81
Yüksek riskli HPV tipleri;  HPV tip 16 ve 18 başta olmak üzere 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73, 82 yüksek riskli tiplerdir.
HPV’ler bağışıklık sistemine bağlı olarak kendi kendine yok olabilirler. Kişinin bağışıklık sistemi güçlü ise HPV’den uzak kalması daha mümkün olabilir.
Genital siğiller kanama, kaşıntı şikayetleriyle belirti verebilirler. 
Kadınlarda genital siğil belirtileri; iç genital bölgedeki siğile bağlı olarak cinsel ilişki veya gebelikte kanama şeklinde ortaya çıkabilir. Dış genital bölgede kaşıntıya sebebiyet verebilir. 
Erkeklerde genital siğil belirtileri; erkeklerde genital siğiller testis, kasık, penis ve makatta ortaya çıkabilir. Siğiller az görülse de anüs veya idrar yollarında meydana geldiği zaman tuvalet ihtiyacında zorluğa neden olabilir.
 

Genital Siğiller Ne Zaman Ortaya Çıkar?

HPV bulaştığı andan itibaren uzun zaman vücutta sessiz kalabilir. Ayrıca şunu bilmekte fayda vardır HPV her bulaştığı kişide genital siğile neden olmaz. Bazı HPV’ler kişinin savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilebilir. 
HPV’nin bulaşma sonrasında lezyonun ortaya çıkması 3 ile 24 ay arasındadır. 
Genital siğilin ortaya çıkmasında başlıca etkenler arasında bağışıklık sistemi, yüksek riskli HPV’nin oluşumu, enfeksiyon durumu, yaş unsuru vardır. Genital siğiller bu gibi etkenlere göre kendini gösterebilir. Genital siğil ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623