HPV Belirtileri

HPV Belirtileri

HPV Belirtileri

Human papilloma virüsü (HPV); cinsel yaşamı aktif olan kişilerde sıklıkla görülen, ağrı ve kaşınma gibi belirtilerle ortaya çıkan ve en önemli  bulgusu genital siğillere neden olan enfeksiyondur.  Seksüel ilişki ile bulaşan sonucu genital siğil lezyonları olan virüs, oral, vajinal ve anal ilişki dahil olmak üzere farklı cinsel aktivite yolları ile bulaşma sağlar. Virüs  uzun süre hiçbir belirti vermeden ilerleyebilmektedir. Genital  siğil nedir sorusunu sorduğumuzda; HPV’nin  neden olduğu verrükaya adı verilen dünyada cinsel ilişki yolu ile en çok bulaşan, ağrıya rahatsızlığa kaşınmaya  sebep olan   çoğunlukla genital bölgede görülen deri üstü kabarık ten renginde lezyonlardır.

 

Virüs ilk cinsel deneyimini erken yaşta yaşayan ve cinsel partner sayısı fazla olan bireylerde daha sık görülmektedir. Her iki cins bireylerinde kansere sebebiyet verse de kadınların için  daha tehlike arz etmektedir. Kadınlarda rastlanan serviks (rahim ağzı) ve vulva kanserlerinin sebebinin HPV olduğu bilinmektedir. HPV’nin 100’den fazla farklı tipi bulunmaktadır ve bunlar kendi içerisinde farklı özellikler barındırmaktadırlar. Bazı virüs tipleri kişiye bulaştıktan sonra bağışıklık sistemi savunması sonucu hiçbir belirti vermeden kendiliğinden yok olurlar. Bazı tipleri kansere ve genital siğil oluşumlarına neden olurlar. Genital siğil belirtileri; Vücudumuzdaki siğil oluşumları her zaman çıplak göz ile görülmez. Başlangıçta çok küçük ve cildin kendi renginde veya biraz daha koyu olabiliyorlar. İleri evrelerde en büyük olduğu zamanlarda karnabahar görünümlü oluyorlar. Siğil kümeleri veya sadece bir siğil olarak ortaya çıkabilirler. Erkekler de genital siğiller; penis, skrotum, kasık, baldır, anüs içinde veya etrafında, sünnetsiz bir peniste sünnet derisinin altında, sünnetli bir penisteyse penisi boyluca kaplayabilir. Kadınlarda; vajina veya anüs içinde, vajina ve anüs dışında ve boyun bölgesinde rastlanırlar.

HPV ve Genital Siğiller 

Genital siğiller, enfekte olmuş bir kişiyle oral cinsel temasta bulunan bir kişinin dudaklarında, ağzında, dilinde veya boğazında da görülebilir. HPV zührevi hastalıklarının en yaygın olanlarından birisidir ve aktif bir cinsel hayatı olan kişilerin çoğunun er ya da geç bu virüsü kapması neredeyse kaçınılmaz bir durumdur. Human papilloma  virüsü cinsel organlar dahil olmak üzere herhangi ciltten cilde temas yolu bulaşma  sağlar.  Oral seks ile bulaşması nadir olsa da diğer bütün temaslarla rahatlıkla yayılabilir. Virüs hiçbir belirti göstermeden sisteminizde etkisiz bir şekilde durabilir. Uzun bir süre seksüel bir ilişki yaşanmasa da taşıyıcı olmaya devam ederseniz.  HPV el sıkışmadan, havadan ya da cansız varlıklardan bulaşmaz. Cinsel ilişki anında prezervatif  kullanılması riski azaltsa da kişiyi virüsten tamamen koruyamaz.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi HPV’nin bazı türleri genital siğillere sebep olmaktadır. Bu siğiller genelde genital veya anal bölgede minik topaklar olarak kendini gösterir. Siğiller farklı şekiller, renkler ve boyutlarda olabilir. Şekiller düz veya kabarık olabilir, bazıları karnabahar görünümlü bir yapıya sahiptir. Renkleri ten rengi, pembe, kırmızı, beyaz veya gri olabilirken bazıları yumuşak bazıları da daha sert olabiliyorlar.  Bütün siğiller kaşıntı ya da acıya sebep olmaz.  HPV’nin bu türü çok nadiren kansere yol açtığı için büyük bir risk taşımaz. Genital siğiller geçmiş olsa da HPV hala bulaşıcıdır bulaşma riski siğiller varken daha yüksektir.

HPV’den korunmanın yollarından bahsetmek  gerekirse;  HPV aşısı bütün tiplerine karşı koruma sağlayamasa da birçok türüne karşı uzun süre koruma sağlayabiliyor.  Aşı cinsel yaşam başlamadan önce yapılmalıdır ki cinsel birliktelik yaşı toplumsal farklılık gösterdiği için genel olarak şu yaş sınırı  11-14 arasındadır.

Genital Siğil Tedavisi; Kondilom dikkat edilmesi gereken virüs çeşitleri arasındadır. Kişiler öncelikle kendi sağlığı sonrada eş-partner sağlığı ve toplum sağlığı için dikkat etmeli ve tedavi olmalılardır. Virüsü taşıyıcı rolünde olmamak için erken teşhis ve aşı olunmalıdır. Vücudunda virüs olan  bireyler ise mutlaka tedavi olmalılardır.

 Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623