HPV Aşısı Nasıl Uygulanır?

HPV Aşısı Nasıl Uygulanır?

HPV Aşısı Nasıl Uygulanır?

 
HPV’nin (Human Papilloma Virüs) neden olduğu genital siğillerin bazıları tedavi edilmeden kendi kendine yok olabildiği gibi bazıları mutlaka tedavi ile kontrol altına alınarak yok edilmelidir. Kendi kendine geçebilen siğillerin birçoğu kişinin bağışıklık sisteminin güçlü olmasından kaynaklıdır. 
 
Genital siğillerin cinsel temas ile bulaştığını ve çok düşük ihtimaller de olsa hamam, sauna gibi kamuya açık ortak alanlardan bulaşabildiğini biliyoruz. HPV’lerin kişilere en büyük etkisi de özellikle kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olmasıdır. Ayrıca genital siğiller gebelerde yapılacak doğum şekline bile etki etmektedir. Klasik cerrahi müdahale ile siğillere bazı ilaçlarla işlemler yapılabilir. Bu ilaçların bir kısmı doktor tarafından tarafından siğillerin üzerine sürülerek kullanılabilir. Bazıları ise hasta tarafından siğillerin üzerine sürülür. Genital siğiller cerrahi müdahaleye rağmen ilerlerse yaygınlık ve yerleşim yerine göre bazen tekrar müdahale veya ilaç takviyesi gerektirebilir. 
 
Genital siğillerin bazılarının 12 ay içinde kendi kendine yok olabildiğini söylemiştik. Bazıları ise vücutta uyku halinde belirti vermeden de yaşayabilir. Kişinin immün sistemi baskılandığında tekrar aktive olup yeniden siğil oluşumuna yol açabilir. HPV aşısı korunma amaçlı yapılmaktadır. Bu yüzden aşının HPV ile henüz karşılaşmadan cinsel aktivite başlamadan yapılması önerilir. Minimum 100 çeşidi olduğu bilinen HPV’nin başta genital bölge olmak üzere vücudun değişik yerlerinde genital siğil (kondilom), hücre çoğalması ve kansere neden olabildiği düşünülmektedir. Düşük ve yüksek riskli çeşitleri bulunan HPV’nin oluşması cinsel temas yoluyla gerçekleşmektedir. HPV, enfekte bir kişinin penis, skrotum (erkek yumurtalık torbası), vajina veya dış genital bölgesi ile temas sonucu bulaşır. Oral yolla enfekte bir genital bölgeye temas edilmesi halinde de bulaşma gerçekleşir.
Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmak bulaşmayı her zaman önlemez. Çünkü virüs prezervatifle kaplı olmayan bir genital alandan da bulaşabilir. HPV ve genital siğilin bulaşmasında risk faktörlerinden en önemlisi çok eşliliktir. 
 
HPV’den korunmada günümüzde en etkili yöntem aşıdır. Bugün HPV aşısı en çok kanser yaptığı bilinen etkenlere karşı antijen içecek şekilde geliştirilmiş ve ülkemizde dahil tüm dünyada kullanıma sunulmuştur.  Aşılardan biri sadece kanser yapan tiplere (tip, 16 ve 18 ) karşı antijen içermekte iken diğer aşı hem kanser yapan tiplere (tip 16 ve 18 ) hem de en çok siğil yaptığı bilinen tiplere (tip 6 ve 11) karşı da antijen içermektedir.
 

HPV Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır?

 
HPV aşıları virüs ile karşılaşmadan 9-11 yaş grubundan 28 yaşa kadar 3 doz halinde yapılmalıdır. Jinekolojik muayene mutlaka yapılmalı ve kontroller gerçekleştirilmelidir. 
Genital siğil var ise doktorun uygun göreceği bir yöntemle dondurma, yakma ve kimyasal olarak yok etme gibi tedaviler üzerinde durulabilir. İhmal edilmemesi gereken bir nokta da eş veya partnerde siğilin var olup olmadığı araştırılmalı varsa bununda uygun tedavisi planlanmalıdır. 
 
Genital siğil yapan HPV tipleri kanser yapmasa da beraberinde birden çok HPV bulaşma ihtimali olabileceği için HPV tiplemesi yapılıp HPV'nin yüksek riskli mi düşük riskli mi olduğu belirlenmelidir. Bunun düzenli aralıklarla kontrolü sağlanmalıdır. HPV’de erkekler sadece taşıyıcı değildir. HPV erkeklerde de siğil yapabilir. Ayrıca nadiren de olsa penis ve skrotum kanserlerinin gelişmesi ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. 
 
Yüksek riskli HPV'ler, homoseksüel erkeklerde anal ve rektal kanser öncüsü lezyonlar ve kanserlerin gelişiminden de sorumlu tutulmaktadır. HPV bir virüs olduğu için etkili bir ilaç tedavisi yoktur. HPV'nin yol açtığı lezyonların tedavisi yapılır.  
Genital siğil tedavisi merkezimizde ameliyatsız olarak yapılmaktadır. Genital siğil tedavisinde radyo frekans, lazer ve elektrokoter gibi ısı yardımıyla buharlaşan yöntemlerin daha faydalı olduğu bilinmektedir. Human Papilloma Virus (HPV) ve genital siğil hakkında detaylı bilgi almak ya da randevu oluşturmak için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623.
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623