HPV Aşısı

HPV Aşısı

Human Papilloma Virüs (HPV) Nedir?

Human Papilloma Virüs (HPV) bulaşıcılığı çok yaygın olan ve hiçbir belirti göstermeyen bir virüs türüdür. HPV’nin 100’den fazla tipi vardır. Çoğunlukla el ve ayakta rastlanan  siğiller zararsız olarak görülmektedir. Yaklaşık olarak 30 Human Papilloma Virüs tipi genital bölgeyi etkilemektedir. İçerisinde barındırdığı bazı tipleri rahim ağzı kanserine veya serviks (rahim ağzı) duvarında anormal hücrelere yol açabilir ki bunlarında kansere dönüşme olasılığı vardır. Farklı tipler  genital siğillere ve rahim ağzında iyi huylu (anormal fakat kansere yol açmayan ) değişimlere neden olur. 
Human Papilloma Virüs (HPV)  virüsü taşıyan birey ile yaşanan cinsel ilişki veya teması sonucu bulaşma gerçekleşir.
 

HPV’den Nasıl Korunmalıyım ?

Rahim ağzı kanseri aşısı olarak bilinen HPV aşıları, bu virüs ile alakalı hastalıkların önemli bir kısmına karşı hastalıklar oluşmadan yüksek oranda koruma sağlamaktadır.  HPV aşısı da diğer tüm aşılar gibi koruyucu özellikte olduğu için virüs vücuda yerleşmeden önce önlem olarak yapılmalıdır.
Dünya’nın pek çok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de iki çeşit HPV aşısı mevcuttur. Her iki aşı HPV Tip 16 ve Tip 18’e bağlı rahim ağzı kanseri  ve ilgili oluşumları önlemede yüksek etkinlik göstermiştir.
 

Human Papilloma Virüs (HPV) Aşısı Hakkında Neler Bilmeliyiz ?

Human Papilloma  Virüs aşısı için ideal uygulanma dönemi ilk cinsel ilişki öncesidir.  İlk cinsel  birliktelik yaşı ülkelerin sosyo- ekonomik ve kültürel şartlara bağlı olarak  değişeceğinden aşı için en uygun yaş aralığı 14 olarak tespit edilmiştir. Kadınlarda rahim ağzı kanseri, vajinal ve vulvar kanserler, kadınlarda ve erkeklerde anal , boğaz kanseri ve erkeklerde penis kanseri bunlara ek olarak HPV aşısı hem kadınlarda hem de erkeklerde genital siğillere neden olan HPV tipleriyle enfeksiyonu önler.
 
HPV enfeksiyonu genellikle cinsel temas ile bulaşır ve çoğu insan yaşamının bir noktasında enfekte olur. Enfeksiyonların çoğu ile bağışıklık sistemi mücadele ederek hiçbir belirti vermeden kendiliğinden yok olmasını sağlar. Ancak binlerce kadın ve erkek HPV’den  kaynaklanan kanser ve diğer hastalıklara yakalanmaktadır. 
 
HPV Aşısı FDA tarafından onaylanmıştır. Erkek ve kadınlar için CDC tarafından önerilmektedir. Rutin olarak 11-12 yaşlarında yapılır, fakat 9 yaşından itibaren başlayarak 26 yaşına kadar uygulanabilmektedir. HPV aşısına karşı ciddi (hayatı tehdit eden) alerjik reaksiyon gösteren herhangi bir kişiye, aşının herhangi  bir bileşenine karşı ciddi bir alerjik reaksiyon gösteren kişilere, aynı zamanda hamile kadınlarada HPV aşısı yapılmamalıdır.
 

HPV’m var ise aşı onu tedavi eder mi ?

HPV enfeksiyonu taşıyıcısı iseniz aşı sizi  kurtarmaz.  Fakat tek bir tür HPV’niz varsa aşı sizi başka bir virüs  türü kapmaktan koruyabilir. Birey  virüsü kaptığında tedavi etmenin yolu yoktur fakat HPV’nin yol açtığı genital siğil ve kanserler gibi hastalıkların tedavisi mümkündür.
 
Human Papilloma Virüsü kişilere cinsel yol ve temas ile bulaşmaktadır. Virüs uzun süre belirti vermeden vücutta barınmaktadır bazen aylar bazende yıl sonrasında lezyonlarlar ortaya çıkmaktadır. Genital bölgede siğil çok hızlı yayıldıkları için belirti verdikleri anda tedavisi geciktirilmeden yaptırılmalıdır. 
 
Genital siğiller çok hızlı yayıldıkları için tedavi edilmeden kişi kendi ve çevresini korumak amaçlı yaşam ritüellerine dikkat etmelidir. Genital siğil tedavisinde ameliyatsız  lazer yöntemi uygulanarak 10 dakika süren bir işlem sonucu siğillerinizden tamamen kurtulabilirsiniz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623