Genital Siğiller Kalıcı Mıdır?

Genital Siğiller Kalıcı Mıdır?

Genital Siğiller Kalıcı Mıdır?

HPV’nin yol açtığı genital siğiller özellikle cinsel temas sonrasında meydana gelmektedir. HPV, mukozalarda ve genital bölgede enfeksiyona neden olan kondilomların oluşmasına yol açmaktadır.

Genital siğillerin kaynağı olan HPV’lerin bulaşması cinsel birliktelik dışında ortak kullanılan alanlarla da mümkündür. Ortak kullanılan tuvalet, havuz, sauna gibi yerlerden de HPV’nin bulaşma ihtimali vardır. Diğer virüs türlerine oranla HPV’nin bulaşma ihtimali daha fazladır. Bu nedenle HPV’ye yakalanmamak için önlem almak çok önemlidir.

HPV bulaştığı zaman kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olabilmektedir. Erkeklerde ise penis kanserine yol açabilir. Genital siğil tedavisi alanında uzman kişiler tarafından tedavi edildiği sürece kalıcı şekilde yok edilebilir. Fakat yine de yüzde 100 bir kesinlik söz konusu değildir. Çünkü kişinin bağışıklık sistemi hastalığı tekrarlayabilir. Genital siğillerden uzak durmak için cinsel hayatın başında aşı yaptırmak çok önemlidir. Ayrıca cinsel temas esnasında kondom kullanmakta ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.

 

 

HPV Belirtileri; HPV bulaştığı zaman her kişide aynı tepkimeyi göstermeyebilir. HPV vücuda bulaştıktan 2 ay ile 1 yıl arasında kuluçka dönemine girebilir.  Bu zaman aralığı içinde kuluçka dönemini tamamlayan HPV vücutta lezyonların oluşumuna neden olur.

Kişinin bağışıklık sistemi güçlüyse HPV daha kuluçka dönemindeyken vücut tarafından kendi kendine yok edilebilir. HPV çok sinsi ilerleyen bir hastalık olduğu için gerekli testler ile belli aralıklarla takip edilmelidir.

Oluşan genital siğiller pembe, beyaz renge sahip olup yumuşak veya sert yapıya sahip olabilirler. Siğiller vücudumuzda dış genital bölge dışında vajina içinde de görülebilir. Genital siğiller çıktıkları yerlerde kaşıntı, yanma gibi his oluşturabilirler fakat acı hissi vermezler.

Erken teşhisin çok önemli olduğu HPV özellikle nemli bölgelerde yayılır.

 

 

HPV Türleri Nelerdir?

HPV türleri kişide yaratacağı sorunlara göre sınıflara ayrılır. Virüsün zarar verme ihtimali varsa yüksek riskli gruba girerken, zarar verme ihtimali az ise düşük riskli gruba girer.

Kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olan yüksek riskli HPV, erkeklerde de penis kanserine neden olabilir.

Hasta üzerindeki etkilerine göre değerlendirilen HPV türleri hiçbir risk taşımasa bile hafife alınmadan tedavi edilmelidir. Özellikle kadınların 6 ayda bir smear testi yaptırmaları çok önemlidir.

 

 

Yüksek riskli HPV türleri 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82’dir. Düşük riskli HPV türleri ise 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81’dir. En sık görülen HPV ise yüksek riskli kategorisinde yer alan HPV 16 ve HPV 18’dir.

 

Genital Siğil Tedavisi

 

Genital siğiller farklı tedavi yollarıyla temizlenmeye çalışılır. Fakat günümüzde en konforlu ve avantajlı kurtulma yöntemleri ameliyatsız tedavi yöntemleridir. Hastalar yoğun giden bir rutin içinde yaşıyorlarsa zamandan tasarruf etmek için özellikle bu yöntemi tercih etmektedirler.

Genital siğil hastalığında siğillerin şekilleri, boyutları, risk derecesi tedavi öncesinde mutlaka bilinmelidir.

Genital siğil tedavisi yapılan hastanın dikkat etmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

 

- Kontroller düzenli şekilde yapılmalıdır.

- Genital hijyene dikkat etmek gerekir.

-Gerekli ve önerilen testler zamanında yaptırılmalıdır.

- Siğiller tekrarladığında vakit kaybetmeden tedavi planlanmalıdır.

- Bağışıklık sistemini güçlendirici ilaçlar aksatılmadan kullanılmalıdır.

- Beslenme düzene sokulmalı.

- Cinsel hayata dikkat edilmelidir.

- Tedavinin hastalığınızı geçireceğine inanarak tedavi sürecinde moralinizi yüksek tutun.

- HPV’den kurtulmak için en etkili yöntem lazer yöntemiyle tedavi olmaktan geçer. Bu işlemi olan kişiler birçok avantaja sahiptir.  Bu avantajlar aşağıdaki gibidir…

Lazer ile tedavi edilen hastalar sadece lokal anestezi ile tedavi edilir.

Cilt yüzeyleri zarar görmez. İz oluşmaz.

Ameliyathane ortamında hastalar 5 veya 10 dakika gibi bir sürede tedavi edilir.

Tedavi sonrasında hastalar gündelik hayatlarına normal bir şekilde devam edebilirler. Uzun süre dinlenmelerine gerek yoktur.

Genital siğil ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623