Genital Siğil Tedavisi

Genital Siğil Tedavisi

Genital Siğil Tedavisi

Human Papilloma Virüsünün sebep olduğu hem kadınları hem erkekleri etkileyen cinsel ilişki ile bulaşan HPV enfeksiyonu  genital siğil oluşumuna neden olmaktadır. Genital siğiller cinsel yaşamı aktif bireylerde yoğunlukla rastlanan; ağrı, kaşıntı gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Human Papilloma Virüs’ün  genital bölgede neden olduğu siğile ( verrükaya) denmektedir. Virüsün en sık bulaş yolu cinsel ilişkidir. HPV enfeksiyonu ilk cinsle deneyimini erken yaşlarda yaşayan ve partner sayısı fazlalık gösteren bireylerde daha sık rastlanılmaktadır. Genital siğiller ağrıya, rahatsızlığa ve kaşınmaya dene olabilmektedir.  Her iki cinsin bireyleri içinde önem arz etmektedir. Erkekler ve kadınlarda kansere sebebiyet verebilmektedir.  
 

Genital Siğil Belirtileri

Genital siğil belirtileri;  siğiller oral, vajinal, anal ilişki dahil olmak üzere seksüel ilişki yolu ile bulaşır. HPV enfeksiyonun nenden olduğu genital siğiller hiçbir belirti vermeden ilerleyebilmektedir. Siğiller çoğu zaman çıplak göz ile görülmez çok küçük ve cildin kendi renginde veya biraz koyu olabilirler büyüyerek karnabahar görünümü alabilirler.  Siğil kümeleri veya sadece siğil olarak ortay çıkabilirler. Erkeklerde genital siğiller; penis, skrotum, kasık, baldırlar ve anüs içerisinde veya etrafında; kadınlarda; vajina veya anüs içi, vajina veya anüs dışında ve boyun bölgelerinde görülebilmektedir.  Genital siğiller, enfekte olmuş bir kişi ile oral cinsel temasta bulunan kişinin dudaklarında, ağzında, dilinde veya boğazında da görülebilir.
Genital siğil vakaları HPV’den kaynaklanmaktadır Özellikle genital organları etkileyen 30-40 HPV tuşları bulunmakta fakat bu suçların sadece belli bir kısmı genital siğile neden olmaktadır.  Genital siğillerin enfeksiyon oluşturma potansiyeli oldukça yüksektir. Siğiller çoğunlukla oral, anal ve vajinal cinsel temas ile bulaşır.  Partnerler arası bulaşma oranı yaklaşık olarak %60’tır. Oldukça yüksek bulaşma oranları nedeni ile partner fazlalığı olan ve cinsel hayatı aktif bireylerde görülme oranı % 50’ye yaklaşmıştır. 
 
HPV bulaşmasında; erken yaşta cinsel ilişki, cinsel partner sayısında fazlalık, korunmasız ilişki, cinsel ilişki ile bulaşan enfeksiyon geçmişi, bağışıklık sistemindeki zayıflık risk faktörleri oluşturmaktadır.  
 
Genital siğiller sivilceye benzeyen kabarıklık gibidir ve  ileri seviyelerde karnabahar görüntüsüde oluşturabilmektedirler. Siğiller daha öncede belirttiğimiz gibi  virüs ile enfekte olmuş kişiyle yaşanan seksüel birliktelik sonucu bulaşma sağlar.  HPV bir kez vücuda yerleştikten sonra uzun bir zaman etki vermeden vücutta barınabilmektedir. Siğil belirtileri ortaya çıkmış ise vakit kaybetmeden tedavi süreci başlatılmalıdır. Siğillerin büyüme ve yayılma eğilimleri oldukça yüksektir. Eğer ki genital bölgede başka bir enfeksiyon türü var ise büyüme eğilimleri daha da artmaktadır. Genel olarak vücudun sıcak ve nemli bölgelerine doğru yayılma gösterir. Vajina ve 
makat bölgesinde normal dışı renk ve şekil değişiklikleri ile anormal kabarıklıklara rastlanırsa ayrıca genital bölgede kaşıntı, yanma ve kanama olursa mutlaka tedavi olunmalıdır.     

GENİTAL SİĞİL TEDAVİSİ

Topikal bir krem, çoğu genital siğilleri giderebilir. Topikal, ilacın doğrudan cilde uygulandığı anlamına gelir.
Sadece görünür siğilleri olan hastaları tedavi edebilirler. Tedavinin türü şunlara bağlıdır:
– Siğillerin yeri
– Siğil sayısı
– Siğillerin görünümünü
Genital siğil, ameliyatsız lazer yöntemi uygulanarak tedavi edildiğinde bireylere daha başarılı ve kesin çözüm sunmaktadır. Ameliyatsız lazer tedavisi genital siğiller için konforlu yöntemlerden biridir. Hastaya bir çok avantaj sunmaktadır. Yeni teknoloji ürünü olan lazer tedavisi uzman hekimler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Ameliyatsız (Lazer) Genital Siğil Tedavisinin Avantajları ise oldukça fazladır. Ameliyatsız tedavide hasta aynı gün içerisinde hem muayene hem de tedavi olabilmektedir. Ameliyatsız tedavide lokal anestezi uygulanmaktadır. Ameliyathane ortamında yüksek ışık altında ameliyat mikroskobu ile çok kısa bir sürede müdahale işlemi tamamlanır. Lazer işleminde cilt zarar görmez. İzler yok denilecek kadar azdır. Müdahale esnasında hasta belirgin bir ağrı hissetmez. Ameliyatsız tedavi sonrasında pansuman gerekmez. Müdahale sonrasında hasta istediği şekilde oturabilir ve yatabilir. Ameliyatsız lazer yöntemi şeker, tansiyon, pıhtılaşma bozukluğu gibi farklı sistematik rahatsızlığı bulunan kişilere de rahatlıkla uygulanabilir. Hastaya özel hazırlanan takip şeması ile hasta sık sık kontrol edilir. Müdahaleden sonra patolojik inceleme yapılır.
 
 
 
 
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623