Genital Siğil Nedir?  Ameliyatsız Tedavi Edilir Mi?

Genital Siğil Nedir? Ameliyatsız Tedavi Edilir Mi?

Genital Siğil Nedir?  Ameliyatsız Tedavi Edilir Mi?

 
Genital siğil oluşumunda önemli bir etken olan HPV mutlaka kontrol altına alınması gereken bir virüstür. HPV kadın erkek ayırt etmeksizin herkesi etkilemektedir. 
 
Kadınların vücudu erkek vücutlarına göre komplikasyonlara karşı daha fazla etkilenir. 200’den fazla çeşidi bulunan HPV’nin bazı tipleri düşük riskli iken bazı tipleri de yüksek risklidir. 
HPV kadınlar için tehlike arz etmektedir. Bazı tipleri Serviks, Vulva ve anüs kanserine sebebiyet verebilir. Cinsel temas yoluyla bulaşan HPV genital bölgede kaşınma ve ağrı meydana getirir. 
 

Genital Siğil (Hpv) Tipleri Nelerdir?

 
 Genital siğiller yüksek riskli ve düşük riskli tipler olarak ikiye ayrılır. Düşük riskli tiplerin kanser ile herhangi bir bağlantısı yoktur. 
 
Düşük riskli tipler;
Tip 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72 ve 81’dir.
Yüksek riskli tiplerin ise Serviks, Vulva ve Rahim kanserlerine yol açtığı görülmüştür. Kanser riski taşıyan bu HPV tipine ise karsinojenik adı verilir. 
Yüksek riskli tipler;
Tip 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73 ve 82’dir.
En yaygın olan HPV tip 6 ve 11’dir. Kanser riski taşıyanlar ise HPV tip 16, 18, 31 ve 45’tir.
 
 

Genital Siğil (Hpv) Belirtileri Nelerdir?

 
Genital siğiller bazen belirti vermeden ilerlerler. Siğiller çoğu durumda gözle görülmeyebilir. Küçük olan genital siğiller deri renginde olabileceği gibi hafif kızarık renkte de olabilirler. 
Kadınlarda genital bölgenin iç kısmında, cinsel ilişki ya da gebelik durumunda kanama oluşabilir. Erkeklerde ise genital siğiller penis, testis, kasık ve anüs bölgesinde görülerek kaşıntı, ağrı ve yanma yapabilir. 
 

Genital Siğil (Hpv) Hangi Yaşlarda Görülür?

 
HPV’nin bulaştığı hastalara bakıldığında yarısından fazlası 14-27 yaş arasında hastalığa yakalanmıştır. Kadınlar en sık 18-25 yaşlarında, erkeklerde en sık 23-30 yaşları arasında görülür.
HPV nadiren de olsa 50 yaş üstü kadınlarda da görülmektedir. 70 yaş ve üstü kişilerde ise HPV’ya rastlamak mümkün değildir. 
 

Genital Siğil (Hpv) Vücutta Hangi Bölgelerde Görülür?

 
HPV genital bölgede, farklı yerlerde görülebilir.
Erkeklerde;
1. Penis ve çevresinde
2. Anüs ve makat kısmında
3. Testislerde
4. Skrotumda
5. Kasıklarda görülür.
 
Kadınlarda ise;
1. Vajina içinde ve dışında
2. Rahim ağzında
3. Anüs ve makat kısmında
4. Kasıklarda görülür.
 

Genital Siğil Nasıl Bulaşır?

 
Genital siğil genellikle vajinal, oral ve anal ilişki yolu ile bulaşma sağlar. Çiftler arasında HPV’nin bulaşma oranı yüzde 55-60 arasıdır. Erken yaşta gerçekleşen cinsel ilişki, farklı partnerler ile yaşanan korunmasız cinsel ilişki ve bağışıklık sisteminin zayıf olması HPV’nin bulaşmasına yol açar. 
Bulaşma gerçekleştikten sonra HPV’nin oluşması 3 hafta ile 10 ay arasında sürer. HPV bazı durumlarda deri teması ile bulaşabilir. 
HPV taşıyan hasta ile cinsel ilişki olmadan yaşanan temasla siğilin bulaştığı görülebilir. Siğilin ten teması olmayan durumlar da bulaştığı görülebilir. 
Ortak kullanılan tuvalet, hamam, banyolar da HPV bulaşabilecek yerlerdir. 
 

Genital Siğil (Hpv) Ne Zaman Ortaya Çıkar?

 
HPV bulaştıktan sonra uzun yıllar belirti göstermeden sessizce gelişme gösterebilir. HPV bulaştığı her kişide siğil oluşturmayabilir. 
Bağışıklık sistemi kuvvetli kişilerin vücut sistemi HPV’yi deforme ederek etkisiz hale getirebilir. 
  HPV Tedavisi
- Lokal anestezi ile işlem görürler ve narkozun oluşturabileceği yan etkilerden etkilenmezler
- Lazerle tedavi olduğu için kişinin cildi zarar görmez, iz oluşma durumu minimal seviyededir.
- Ameliyathane ortamında sadece 5 ile 10 dakika gibi bir sürede işleminiz tamamlanır ve gün içerisinde gündelik hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz
 
Genital siğil ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623